پشتیبانی 24 ساعته

ما 24 ساعته و کاملا آنلاین سالم بودن دستگاه شما را بررسی می کنیم

اطلاعات تماس
ایران - اصفهان
شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان
info@tabangohar.ir
031-33931245

قالبی چندمنظوره برای شرکت های تکنولوژی و استارت آپ

مه ساز امنیتی تابان گوهر نفیس

جلوگیری از سرقت های مسلحانه

جلوگیری از سرقت در واحد های صنفی طلا و جواهر

جلوگجلوگیججلوگیری از سرقتلوگیری از سرقتری از سرقتیری از سرقت در صنف طلا

جلوگیری از سرقت
معمولا به دلیل آنکه در صنف طلا و جواهر سرمایه فراوانی در یک مکان در معرض دید افراد قرار گرفته و عرضه میگردد .
 مغازه های فروش طلا و جواهر یکی از حساس ترین اماکن به لحاظ امنیت می باشد.
تاکنون تجهیزات امنیتی بسیاری در جهت ارتقاء امنیت و پیشگیری و مقابله با سرقت در طلافروشی ها مورد استفاده قرار گرفته اند.
در اینجا قصد داریم با بررسی انواع حالت های سرقت از طلافروشی ها که به طور کلی در دو بخش، سرقت های مسلحانه در ساعات کاری و باز بودن مغازه و سرقت های شبانه و در تعطیلی مغازه ، تقسیم بندی گردیده است
به نقاط ضعف و قوت هر یک از تجهیزات امنیتی مورد استفاده پرداخته و با بررسی قابلیت ها و کارایی و عملکرد سیستم مه ساز امنیتی
به راهکارهای پیشگیری و مقابله با انواع سرقت در طلافروشی ها دست یابیم.

1- سرقت مسلحانه در ساعات کاری:

در این روش سارقین در صورت بازبودن درب مغازه و یا در حین ورود و خروج مشتریانبه درون مغازه هجوم می آورند
و پس از ورود به مغازه و تهدید طلافروش و بعضا با وارد کردن خسارات جانی به مغازه دار اقدام به سرقت از داخل ویترین می نمایند.
با نصب شیشه های ضد گلوله در سالهای اخیر و عدم دسترسی سارقین به ویترین از بیرون این گونه سرقت ها افزایش چشمگیری یافته است.
احتمال این گونه سرقت ها عمدتا در مغازه هایی که در جوار خیابان قرار گرفته اند بیشتر است هرچند که در سالهای اخیر تجربه نشان داده است
که حتی مغازه های داخل بازارهای سنتی و پاساژ ها هم از این گونه سرقت ها در امان نیستند.
با توجه به قوانین جاری کشور ، از آنجا که اقدام به سرقت مسلحانه با قتل داراری مجازاتی یکسان (مجازات اعدام ) می باشد .
لذا بسیاری از سارقین برای پایین آوردن ریسک خود جهت موفقیت در سرقت ، اقدام به شلیک و ضرب و جرح طلافروشان می نمایند که در موارد بسیاری منجر به قتل طلافروش شده است.
راهکار جلوگیری از سرقت در صنف طلا :
 • بررسی کارکرد انواع تجهیزات امنیتی در این گونه سرقت ها:

 1. دوربین مدار بسته : در این حالت دوربین های مداربسته کارایی خاصی نداشته و صرفا ثبت وقایع را انجام می دهد و با توجه به پوشیده بودن صورت سارقین اکثرا از این طریق قابل شناسایی نخواهند بود. حتی در برخی موارد گذشته سارقین اقدام به شلیک به دوربین ها و تخریب سیستم دوربین ها می نمایند.
 2. آژیر : آژیر دزدگیر چنانچه به صورت دستی توسط طلافروش به صدا در آید میتواند با توجه به ایجاد اضطراب و ترس بیشتر در سارقین باعث درگیری طلافروش و سارقین و شلیک گلوله توسط سارقین و ایجاد خسارات جانی گردد.
 3. سیستم آلارم نیروی انتظامی : با توجه به اینکه در این روش ، سرقت در زمان بسیار کوتاهی صورت میگیرد عملا تا رسیدن نیروی انتظامی سارقین متواری میگردند.
 4. گاو صندوق آسانسوری: در این حالت چنانچه فرمان جمع شدن گاو صندوق آسانسوری توسط طلافروش داده شود میتواند در جلوگیری از سرقت مفید باشد ولی با توجه به سرعت کم این نوع گاوصندوق ها در حرکت به طور کامل و سریع دسترسی سارقین قطع نمی گردد و ممکن است باعث درگیری طلافروش و سارقین و شلیک گلوله توسط سارقین و ایجاد خسارات جانی گردد.
 5. سیستم مه ساز امنیتی (اسنویز) : در صورت استفاده از یک سیستم مه ساز امنیتی با توجه به اینکه دید سارقین در کمترین زمان ممکن به طور کامل گرفته میشود اموال و جان طلافروش به طور کامل در امان خواهد بود و تنها راه برای سارق ترک محل می باشد. نحوه تاثیرگذاری سیستم مه ساز امنیتی به طور کامل در ذیل توضیح داده شده است:
با توجه به پوشیده بودن صورت سارقین ، بلافاصله در لحظه ورود ، اقدام به سرقت توسط طلافروش تشخیص داده شده و بلافاصله طلافروش میتواند با فشردن شاسی اضطراری نصب شده در زیر پیشخوان و بلافاصله دراز کشیدن بر روی زمین (پشت پیشخوان) ، ضمن فعال سازی مه ساز ، جان خود را نیز حفظ نماید.
همچنین امکان فعال سازی دستگاه از طریق ریموت کنترل که در اختیار طلافروش قرار میگیرد نیز وجود دارد. تعداد شاسی نصب شده و ریموت محدودیتی ندارد و بنا به متراژ محل قابل انتخاب است
مدت زمان پاشش مه توسط دستگاه بنا به متراژ مغازه ، در هنگام نصب دستگاه قابل تنظیم (از 6 تا 20 ثانیه) می باشد ، که با توجه به اینکه اکثریت مغازه های طلافروشی متراژی کمتر از 50 متر مربع به ارتفاع 3 متر دارند و اینکه دستگاه هر 25 متر مکعب را در یک ثانیه با مه غلیظ پوشش می دهد.
لذا در کمتر از 3 ثانیه یک مغازه نرمال با مه غلیظ پر شده و شعاع دید سارق به کمتر از 30 سانتیمتر میرسد و عملا ادامه سرقت غیر ممکن میگردد.
در صورت قطع برق در لحظه ورود سارق ، باتوجه به وجود باطری ، دستگاه همچنان به کار خود ادامه خواهد داد و خللی در کار آن ایجاد نمی شود.
در صورت شلیک گلوله به طرف دستگاه ، با توجه به نحوه طراحی و پیاده سازی بخشهای مکانیکی دستگاه و جایگذاری قسمت های حساس الکترونیکی آن در کمترین سطح مقطع ممکن به لحاظ آسیب پذیری ، احتمال از کار افتادن دستگاه بسیار پایین می باشد.
در صورت استفاده از جمر و یا هرگونه دستگاههای ارسال کننده نویز در محیط ، با توجه به طراحی الکترونیکی دستگاه و عدم آسیب پذیری در مقابل نویز یا پارازیت و با توجه به اینکه شاسی های اضطراری با سیم کشی به دستگاه متصل میگردند.
ارتباط شاسی ها و عملکرد صحیح دستگاه در لحظه ایجاد نویز و پارازیت بدون اخلال انجام خواهد شد. در ضمن بدلیل طراحی سیستم سیم کشی به صورت NC درصورتیکه به هر دلیل سیم کشی شاسی ها مورد آسیب قرار گیرد ، دستگاه بلافاصله فعال میشود.
از آنجا که وضعیت دستگاههای مه ساز امنیتی این شرکت بوسیله مودم و سیم کارت تعبیه شده در GSM مودم داخلی دستگاه دائما به سرورهای پشتیبان سیستم ارسال میگردد و توسط نرم افزار های مانیتورینگ خاص ، وضعیت عملکرد و صحت سلامت سیستم دائما مورد نظر و کنترل تیم پشتیبانی می باشد ، لذا بلافاصله پس از فعال شدن دستگاه در حالت اضطراری ، فعال شدن دستگاه در سرورهای شرکت تشخیص داده شده و در این لحظه ، نرم افزار تلفن کننده طراحی شده بر روی سرور اقدام به شماره گیری شماره های از پیش تعریف شده به صورت همزمان خواهد نمود . (حداکثر تا 10 شماره تلفن قابل تعریف می باشد). پس از برقراری تماس ، پیغام صوتی از پیش تعریف شده پخش خواهد شد و چنانچه مخاطب تماس دکمه 5 را فشار دهد تکرار پیام متوقف میگردد و در غیر این صورت تماس ها تا تعداد قابل تنظیم تکرار خواهد شد.
با توجه به قابلیت فوق امکان تماس با مرکز نگهبانی و یا مرکز پلیس جهت اعلام وضعیت اضطراری وجود دارد . همچنین با افزودن ماژول طراحی شده ، امکان تماس و انتقال اطلاعات به مرکز آلارم نیروی انتظامی (مها) تحت پروتکل استاندارد CID که در ارتباطات این مرکز استفاده میگردد نیز وجود دارد.
طراحی دستگاه به شکلی است که خروجی دستگاه مه ساز پس از 3 دقیقه از اولین فعال سازی در حالت اضطراری (فشردن شاسی یا ریموت) ، در 2 سیکل هر بار به مدت 5 ثانیه مجددا فعال شده و مه غلیظی از آن خارج خواهد شد که باعث حفظ و یا افزایش تراکم مه در محیط میگردد. در این حالت ، درصورتیکه حتی در اثر باز بودن درب و یا روشن بودن تهویه ، غلظت مه کم شده باشد بدین شکل،  کاهش غلظت جبران خواهد شد.
بنابراین در این روش سرقت استفاده از یک مه ساز امنیتی با ایجاد اختلال در روند سرقت به طور کامل میتواند موثر واقع گردد، ضمن آنکه سایر تجهیزات مانند دوربین مداربسته و آلارم نیروی انتظامی و گاو صندوق آسانسوری به عنوان تجهیزات مکمل، امنیت را به حداکثر میرساند و باعث جلوگیری از سرقت در صنف طلا می شود .

2- سرقت های شبانه و درهنگام تعطیلی مغازه:

در مواقع تعطیلی و خلوتی بازار و یا شب هنگام سارقین با شناسایی اماکنی که به لحاظ ساخت دیوار ها و قفل درب دارای نقاط ضعفی می باشند به محل مراجعه نموده
و با شکستن قفل ها و از کار انداختن سیستم دزدگیر و دوربین مداربسته اقدام به سرقت می نمایند.
در مواردی مشاهده شده است که سارقین با تخریب دیوار و یا سقف و یا کندن تونل از اطراف توانسته اند به مغازه دسترسی یابند.
 • بررسی کارکرد انواع تجهیزات امنیتی برای جلوگیری از سرقت در صنف طلا :

 1. آژیر و دزدگیر: با توجه به اینکه اکثر سیستم های دزدگیر موجود قدیمی بوده و دارای نقاط ضعف فراوان می باشند سارقین با مهارت بالا قادر به از کارانداختن آنها خواهند بود. حتی در بسیاری اوقات مشاهده شده است که علیرغم به صدا در آمدن آژیر متاسفانه به دلیل تکرار عملکرد آژیر دزدگیرها در موارد متعدد که اکثرا به دلیل خطای سیستم دزدگسر و یا سنسورهای آن می باشد ، همسایگان و عابرین توجه خاصی به محل و اتفاقات در حال جریان نخواهند داشت و سارقین بلافاصله پس از ورود به محل آژیر را قطع خواهند نمود . البته استفاده از دزدگیر های مجهز به سیستم تلفن کننده با توجه به اعلام هشدار تلفنی به طلافروش تا حد بسیار زیادی میتواند موثر واقع گردد هر چند در برخی موارد مشاهده شده است که سارقین با قطع نمودن خط تلفن ورودی به محل و استفاده از دستگاه جمر ، پیش از ورود به محل ، ارتباط تلفنی دزدگیر را هم قطع می نمایند و سیستم دزدگیر قابلیت ارسال آلارم را هم از دست می دهد.
 2. دوربین مدار بسته : باز هم در این حالت با توجه به پوشیده بودن چهره سارقین ، این سیستم کارایی خاصی نداشته و در اکثر مواقع سارقین پس از دسترسی به محل سیستم ضبط تصاویر را منهدم نموده و یا همراه با خود به سرقت می برند.
 3. گاو صندوق: در این گونه موارد با توجه به وجود فرصت کافی ، سارقین با تخریب و برش درب گاو صندوق در نهایت موفق به دسترسی به اموال خواهند شد.
 4. سیستم مه ساز امنیتی : با توجه به اینکه یکی از قابلیت های سیستم های مه ساز امنیتی حفاظت در شب می باشد و در صورت فعال نمودن این قابلیت سیستم مه ساز امنیتی مانند دزدگیر دوم عمل نموده و با اتصال به سنسور چشمی مادون قرمز و یا انواع سنسورهایی که به گاو صندوق اتصال می یابند در لحظه دریافت سیگنال از سنسور فعال شده و با تولید مه متراکم ضمن گرفتن دید سارقین اختلال شدیدی در کار آنها ایجاد می نماید به طوریکه ادامه سرقت غیر ممکن می شود و سبب جلوگیری از سرقت در صنف طلا می شود . مه غلیظ با ماندگاری بالا باعث میشود که سارقین فرصت را از دست داده و مجبور به ترک محل شوند. با توجه به قابلیت هایی که از سیستم مه ساز در بخش شماره 1 مطرح شد (قابلیت تماس تلفنی و پشتیبانی آنلاین توسط سرور و نرم افزار های مانیتورینگ) ، سیستم مه ساز با شماره های از پیش تعیین شده تماس حاصل نموده و اعلام هشدار سرقت نیز صورت میگیرد ضمن اینکه با قابلیت جدیدی که به این دستگاهها افزوده شده است ، چنانچه توسط جمر یا از هر طریق دیگر سیستم مه ساز غیر فعال گردد و یا ارتباط مخابراتی آن قطع گردد ، سرور پشتیبان قطع ارتباط را تشخیص داد ه و آلارم قطع ارتباط به طلافروش اعلام میگردد.
در سالهای اخیر سارقین با گروگانگیری مغازه دار و یا اعضاء خانواده ، از طلافروش میخواهند که در ساعت تعطیل و یا شب هنگام به مغازه مراجعه نموده
و ضمن بازنمودن درب و غیر فعال نمودن سیستم های امنیتی گاو صندوق را باز نموده و اموال خود را در اختیار آنان قرار دهد .
متاسفانه در چند مورد سارقین با ضرب و شتم و حتی کشتن طلافروش اقدام به دریافت کلید و ریموت دزدگیر نموده اند.
در این حالت طبعا به خاطر اینکه سارقین با تهدید طلا فروش به همراه او وارد محل میگردند دزدگیر و آلارم نیروی انتظامی و آژیر نیز کاربردی نخواهد داشت
و طلافروش قادر به استفاده از آنها نخواهد بود و سارقین طلافروش را مجبور به غیر فعال نمودن سیستم دزدگیر و  بازنمودن درب گاوصندوق خواهند نمود.
راهکار تابان گوهر برای جلوگیری از سرقت در صنف طلا
یکی از قابلیت هایی که در مه ساز امنیتی TGN در نظر گرفته شده است ، سیستم هوشمند مراقبت در ساعات تعطیل می باشد.
چنانچه این سیستم فعال شده باشد، سیستم در ساعات تعطیلی به طور اتوماتیک وار و یا توسط ریموت فعال شده
و طلافروش برای غیر فعال نمودن مه ساز خود در ساعات تعطیلی عادی می بایست با مرکز مانیتورینگ تماس حاصل نماید.
و چنانچه بدون این هماهنگی شخصی وارد مغازه گردد بلافاصله سیستم مه ساز یا دودزا فعال شده
و ضمن تولید مه غلیظ که باعث از بین بردن دید سارق میگردد با شماره های از پیش تعیین شده
توسط طلا فروش و مرکز پلیس تماس حاصل خواهد نمود و اعلام سرقت می نماید.
با توجه به بررسی صورت گرفته برای جلوگیری از سرقت هایی که در مواقع تعطیلی مغازه صورت میگیرد.
استفاده از قفل های با کیفیت و استحکام بالا
سقف و دیواره های بتن کاری شده و یک سیستم دزدگیر به روز و با کیفیت
که توسط یک دستگاه ضد سرقت مه ساز پشتیبانی میگردد میتواند راه را برای سارقین به طور کامل ببندد.

ارسال نظر