قیمت سکه پارسیان

تمامی قیمت‌ها، قیمت طلای خام سکه پارسیان می‌باشد. و قیمت نهایی سکه، با توجه به سیاست واحد کسبی در شهرهای مختلف (بین 5 تا 7 درصد) متفاوت است!

عنوان قیمت
سکه پارسیان ۵۰ سوت --
سکه پارسیان ۱۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱۵۰ سوت --
سکه پارسیان ۲۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۲۵۰ سوت --
سکه پارسیان ۳۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۳۵۰ سوت --
سکه پارسیان ۴۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۴۵۰ سوت --
سکه پارسیان ۵۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۶۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۷۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۸۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۹۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱ گرم --
سکه پارسیان ۱ گرم و ۱۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱ گرم و ۲۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱ گرم و ۳۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱ گرم و ۴۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱ گرم و ۵۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱ گرم و ۶۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱ گرم و ۷۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱ گرم و ۸۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۱ گرم و ۹۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۲ گرم --
سکه پارسیان ۲ گرم و ۵۰۰ سوت --
سکه پارسیان ۳ گرم --

در این چندین سال اخیر بدلیل گرانی و افزایش قیمت انواع سکه و در ادامه کاهش قدرت خرید مردم، سکه های پارسیان پا به بازار صنف طلا و جواهر گذاشته‌اند. سکه‌های پارسیان (با اسامی دیگری همچون سکه الیزابت یا پلاک پارسیان) به دلیل شباهتی که با انواع سکه دارند، به عنوان سکه شناخته می‌شوند. اما با این تفاوت که وزن‌های مختلفی دارند و ثابت نیستند. البته در صورت پرس بودن، وزن هر سکه به روی پرس آن درج گردیده است.

محاسبه قیمت سکه پارسیان

برای محاسبه قیمت سکه پارسیان می‌بایست وزن سکه مورد نظر را در قیمت روز طلای 18 عیار ضرب کنید. البته طلافروشان هزینه اندکی را نیز برای هزینه بسته بندی و ساخت به آن اضافه می‌کنند. این هزینه به عنوان اجرت ساخت سکه پارسیان شناخته می‌شود. برای مثال اگر قیمت یک گرم طلای 18 عیار (خلوص 750) برابر با 2،300،000 تومان باشد، قیمت پایه سکه پارسیان 100 سوتی 18 عیار بدون محاسبه اجرت برابر با 230،000 تومان می‌باشد.

عیار سکه پارسیان

یکی از تفاوت‌های سکهٔ پارسیان با سکهٔ بهار آزادی در عیار آن‌ها است. سکه‌های بهار آزادی عیار ۲۲ یا ۹۰۰ دارند؛ اما سکه‌های پارسیان با عیار ۱۸ (یا همان خلوص ۷۵۰) به فروش می‌رسند؛ بنابراین حتماً به عیار نوشته شده روی جعبه وکیوم آن دقت کنید.

وزن سکه پارسیان

برخلاف سکه تمام، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی، سکه های پارسیان وزن ثابتی ندارد. این سکه‌ها از وزن 50 سوت در بازار موجود هستند تا وزن 2 گرمی. (سوت یکی از واحدهای اندازه گیری جرم بوده و برابر است با یک هزارم گرم می‌باشد. 1 گرم =۱۰۰۰ سوت) وزن‌های متداول انواع سکه پارسیان به شرح زیر است: سکه پارسیان ۵۰ سوتی، سکه پارسیان ۱۰۰ سوتی، سکه پارسیان ۱۵۰ سوتی، سکه پارسیان ۲۵۰ سوتی، سکه پارسیان ۳۰۰ سوتی، سکه پارسیان ۵۰۰ سوتی، سکه پارسیان ۱ گرمی، سکه پارسیان ۱.۵ گرمی و سکه پارسیان ۲ گرمی.

تفاوت سکه پارسیان با دیگر سکه‌ها

همانطور که در بالا اشاره شد، سکه‌های بانکی همگی عیار ۲۲ یا ۹۰۰ دارند و این در حالی است که عیار سکه‌های پارسیان مشابه با سایر مصنوعات طلا دارای عیار ۱۸ (یا همان خلوص ۷۵۰) می‌باشد. تفاوت دیگر سکه پارسیان با دیگر سکه‌های موجود در بازار در شکل آن‌هاست. سکه‌های پارسیان در ابتدا به شکل مدور و مشابه سکه‌های بانکی عرضه می‌شدند. اما در سال‌های بعد به دلیل اشتباه گرفته شدن با سکه‌های بانکی، ضرب آن‌ها به شکل مدور ممنوع شد و در حال حاضر معمولا در اشکال بیضی، شش ضلعی، مستطیل و پنج ضلعی به فروش می‌رسند.

اطلاعات بیشتر درباره سکه پارسیان جمع کردن