• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

شوک تجار به بازار دلار/ قیمت سکه و طلا صعودی شد

برخی از معامله گران امروز مدعی بودند نرخ حواله درهم در مقایسه با روز قبل تقریبا 80 تومان رشد کرده بود.در تهران هم طبق سایت اتحادیه طلا و ارز نرخ اسکناس آمریکایی امروز مسیر صعود را دنبال کرده است.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از اقتصانیوز، بازار ارز هرات امروز سه شنبه 20 دی ماه شاهد تکرار سناریو روز گذشته بود. نرخ اسکناس آمریکایی در بازار ارز هرات امروز با قدرت آغاز به کرد.

برخی از معامله گران مدعی بودند که اسکنای آمریکایی در شروع معاملات بازار یاد شده تقریبا 300 تومان بالاتر از نرخ بسته شده دیروز بود اما با ادامه معاملات نرخ دلار درهرات عقب نشست و نسبت به عصر دوشنبه رنج شد. 

رشد نرخ دلار در سلیمانیه 
در سلیمانیه هم معامله گران در ابتدای معاملات امروز شاهد افت محدود نرخ دلار بودند اما در نیمه روز دلار به سمت  مرز مقاومتی جدید حرکت کرد


نرخ حواله درهم صعود کرد /دلار اتحادیه بالا کشید 
برخی از معامله گران امروز مدعی بودند نرخ حواله درهم نیز در مقایسه با روز قبل تقریبا 80 تومان رشد کرده بود.در تهران هم طبق سایت اتحادیه طلا و ارز نرخ اسکناس آمریکایی امروز مسیر صعود را دنبال کرده است. 

بودجه از آسمان نازل شد؟!
رییس سازمان برنامه و بودجه در جلسه علنی روز سه شنبه -۱۷ آبان- مجلس شورای اسلامی گفته بود 200 هزار میلیارد تومان عدم تحقق بودجه داریم و نمی توانیم از آسمان بیاوریم.

 
برخی از تحلیلگران ارزی  یکی از دلایل افزایش قیمت دلار در چند وقت گذشته را کسری بودجه می دانستند اما دیروز «سید مسعود میر کاظمی» در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا، در واکنش به خبر برخی رسانه‌ها از کسری ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی، اظهار داشت: کسانی که می‌گویند کسری بودجه ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی داریم اطلاعاتشان غلط است، به هیچ‌وجه کسری نداریم.حال برخی از معامله گران به کنایه می گفتند پس تکلیف اون 200 هزار میلیارد تومان چه شد؟ بودجه از آسمان نازل شد؟ 


اثر مهاجرت تجار بر بازار دلار ایران
سایت رکنا در گزارشی از به صدا درآمدن زنگ خطر مهاجرت دسته جمعی تجار از ایران خبر داد. آن طور که رکنا نوشته مهاجرت های اقتصادی و مهاجرت تجار بیشتر به کشورهای حوزه خلیج‌فارس و ترکیه است.

فعالان بازار  معتقدند دو دلیل اصلی اقتصادی در مهاجرت نخبگان و تجار  نرخ تورم و تحریم است. کاهش احتمال احیای برجام هم در افزایش میل به مهاجرت و خروج سرمایه تاثیرگذار است. این تمایل، تقاضا برای حواله ارزی با هدف خارج کردن سرمایه از ایران را بالا می‌برد و فشار حواله‌ای می‌تواند اثر خود را در قیمت اسکناس دلار هم منعکس کند.

بررسی های میدانی اکوایران نشان می دهد که چند وقت پیش هم فروشندگان ارز افزایش فروش چمدان در خیابان منوچهری را که بی ربط به مهاجرت نیست عامل افزایش قیمت ارز می دانستند زیرا تقاضای ارز خارجی را افزایش می دهد و چون بازار رسمی همراه با محدودیت است  این تقاضا با ورود به بازار آزاد قیمت های این بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.  به همین دلیل کشورهای تحت تحریم و یا با سطح تورم بالا مانند  روسیه، ترکیه و ایران اهداف راحت تری  برای مهاجرت هستند که با آسان تر شدن شرایط مهاجرت و ریسک مهاجرت افزایش می یابد.


قیمت طلا رشد کرد 
بازار جهانی طلا امروز شاهد رشد قیمت طلا بود. قیمت اونس طلا امروز 3 دلار بالا رفت و به 1873 دلار رسید. در بازار داخلی ایران قیمت طلا 18 عیار امروز تا 1میلیون و 871 هزار و 600 تومان بالا رفت اما ظهر امروز در محدوده 1 میلیون و 883 هزار و 400 تومان به فروش رسید.این قیمت در مقایسه با روز قبل 6 هزار و 700 تومان رشد کرده بود. 

سکه صعودی شد 
قیمت سکه امامی امروز  در سایت اتحادیه طلا و ارز نسبت به روز گذشته با گپ منفی باز شد. بالاترین قیمت فلز زرد رنگ داخلی در سایت فوق 21 میلیون و55 هزار تومان بود.

 
نرخ سکه ظهر امروز  در محدوده 21میلیون و 47 هزار تومان به فروش رسید. روز گذشته اخرین قیمت سکه در این سایت 20 میلیون 899 هزار تومان بود. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 1 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر