• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

3 پیش بینی از قیمت طلا و سکه / معامله با نرخ‌های سال آینده؟

قیمت طلا و سکه در هفته‌ای که رو به پایان است نوساناتی را پشت سر گذاشت و با وجود روند کاهشی تا روزهای میانی هفته، دیروز چهارشنبه رشد قیمت را تجربه کرد. انس هم در این هفته به کانال 1900 تومانی بازگشت و دلار بین کانال 50 و 51 هزار تومان در نوسان بود. در این شرایط، کارشناسان آینده بازار طلا در ایران را چگونه پیش‌ بینی می‌کنند؟

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت طلا و سکه، چهارشنبه را افزایشی پشت سر گذاشت. این روند صعودی هم در مورد قیمت طلا شکل گرفت و هم درباره قیمت سکه اما در مورد دومی محسوس‌تر بود. برخی کارشناسان معتقدند با وجود تلاش بازارساز برای کنترل قیمت‌ دلار و به دنبال آن طلا و سکه، نباید تاثیر حجم نقدینگی و دیگر شاخص‌های اقتصادی را بر قیمت‌ها نادیده گرفت. ضمن اینکه به اعتقاد کارشناسان، با وجود نوسانات نرخ انس است، قیمت دلار است که بازار طلای ایران را هدایت می‌کند.

پیش بینی سه کارشناس از آینده قیمت طلا و سکه را در ادامه می‌خوانید.

فلاحیان: تاثیر نقدینگی و پایه پولی بر قیمت‌ها آشکار است
جواد فلاحیان کارشناس اقتصادی با اشاره به افت و خیزهای قیمت در بازارها به تجارت‌نیوز گفت: «در بررسی حرکت بازارها ابتدا بورس، بعد طلا و بعد دلار به ترتیب روند شارپ‌تری دارند. بنابراین رخدادهای سیاسی و اقتصادی نسبت به بازارهای مورد اشاره، فراز و فرودهایی را در روند قیمت‌ها ایجاد می‌کنند.»

وی با اشاره به تاثیر‌پذیری روند قیمت طلای داخلی از بازار طلای جهانی و نرخ دلار ادامه داد: «این دو پارامتر روی بازار داخلی طلا اثر دارد. ما در هفته‌های اخیر شاهد نوسانات نسبتا بالایی در انس جهانی طلا بودیم که به نظر می‌رسد در حال تعدیل شدن است.»

فلاحیان افزود: «به نظر می‌رسد حرکت دلار و نوسانات انس جهانی به نحوی قیمت طلا را در بازار داخلی کاور می‌کند. با این وجود تاثیر نقدینگی و افزایش پایه پولی را نمی‌توان انکار کرد.»

وی با تاکید بر اینکه اقدامات سیاست‌گذار برای مهار قیمت‌ها مقطعی است، گفت: «قیمت‌ها مسیر حرکتی خود را می‌روند. با این وجود نمی‌توانیم شاهد رشد عجیب و غریبی در قیمت طلای داخلی طی ماه‌های آینده باشیم.»


بذرافشان: رکود در بازار طلا ادامه دارد
نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز، با تاکید بر ثبات قیمت‌ها در بازار طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفت: «از اواسط هفته گذشته روند قیمت طلا و سکه در بازار داخلی با ثبات بوده است. این موضوع نیز متعاقب فروکش‌ کردن اثر جنگ حماس و اسرائیل در قیمت دلار و انس جهانی طلا، رخ داده است.»

وی با تاکید بر اینکه بازار طلا از ابتدای سال تا کنون در رکود قرار دارد، افزود: «فعلا روند تقاضا و قیمت در بازار طلا هم‌راستای یکدیگر قرار دارد. با این وجود در هفته‌های گذشته در حالی که قیمت‌ها صعود قابل توجهی داشت، اما تقاضا تغییری نکرد.»

این مسئول صنفی در خصوص پیش‌بینی قیمت طلا و سکه در شروع ماه جدید گفت: «در صورتی که اخبار سیاسی یا اقتصادی خاصی روانه بازار نشود، بازار طلا با نوسانات محدود و در منطقه قیمتی فعلی نوسان خواهد داشت.»

وی بیان کرد: «در نهایت می‌توان نوسانات یک تا سه درصدی را برای بازار طلا انتظار داشت.»

مشکانی: معامله‌گران با قیمت‌های سال آینده خرید می‌کنند
همچنین عبدالله مشکانی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بخشی از نوسانات طلا با قیمت دلار و بخشی نیز با طلای جهانی تراز می‌شود به تجارت‌نیوز گفت: «با اتفاقات هفته‌های اخیر و افزایش تنش در منطقه، قیمت طلای جهانی رشد کرد و این موضوع به افزایش قیمت در بازار طلا کمک کرد. اما در صورت فروکش کردن جنگ حماس و اسرائیل، قیمت طلای جهانی نیز به کانال‌های پایین‌تر برمی‌گردد.»

وی دلیل صعودی شدن قیمت در بازارهای مالی بعد از اخبار تنش منطقه‌ای اخیر را، واکنش هیجانی معامله‌گران برای تقاضا عنوان کرد و افزود: «واکنش بازار هیجانی بوده و بعد از آن شاهد کاهش قیمت دلار و متعاقب آن طلا و سکه بودیم. اما به نظر نمی‌رسد قیمت‌ها در بازار طلا پایین‌تر از نرخ‌های فعلی بیاید.»


مشکانی با تاکید بر بزرگ بودن حباب سکه خاطرنشان کرد: «زمانی که قیمت سکه امامی ۳۳ میلیون تومان بود، ارزش طلای این قطعه به ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسید و این نشانه حباب خیلی بزرگ سکه است.»

این کارشناس اقتصادی در خصوص دلیل حباب بالای سکه گفت: «در حال حاضر معامله‌گران با قیمت‌های سال آینده خرید می‌کنند و دلیل آن نیز رشد نقدینگی و احتمال افزایش قیمت دلار در سال آینده است.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر