الگوی مثلث در قیمت دلار رویت شد

دلار هرات از مقاومت رد نشد/ فنی‌ها می‌گویند بازار ارز درحال تشکیل یک مثلث است/ گفته می‌شود صرافی‌های دبی نرخ نمی‌دادند/ دیروز معامله‌گران حسرت چه چیزی را می‌خوردند؟

به گزارش تابان گوهر نفیس دلار هرات در روز شنبه هم بالای 50 هزار تومان معامله شد. این پنجمین روز بعد از عید قربان است که هرات در کانال 50 هزار تومان معامله می‌شود.

 
قیمت دلار هرات از دوشنبه هفته گذشته در کانال 50 و در یک دامنه مشخص در نوسان است؛ 50 هزار تا 50 هزار و 600 تومان. فقط انتهای هفته گذشته با اخبار نشست شورای امنیت تا مرز 51 هزار بالا رفت اما نتوانست از آن رد شود. بازار هرات در روز شنبه 50 هزار و 500 تومان شروع کرد و چندین بار برای شکستن مرز مقاومت تلاش داشت اما ناکام ماند و با کاهش به کف 50 هزار تومان رسید.

قیمت تتر که در انتهای هفته تا مرز 52 هزار تومان رفته بود شنبه در مقاومت 51 هزار و 200 تومان شروع شد و بعد از کاهش دلار آن هم به حمایت 50 هزار و 500 تومان رسید. قیمت درهم امارات همچنان بالای 13 هزار و 800 تومان در معامله است.

در بازار شنبه یک ویدیو داشت دست به دست می‌شد درمورد شاخص ریال عمان در برابر دلار که 37 سال تثبیت داشته است. آن‌ها می‌گفتند درهم امارات هم همینگونه بوده و برابری آن در بازار معروف است به 3.67. آن‌ها می‌گویند حالا ببینیم ریال ما چطور بود است؟ آن‌ها از زمستان 1401 ریال در برابر دلار را مقایسه می‌کردند و یکسری‌ها سوال می‌کردند فرق این کشورها با ایران چیست که نوسان ارزی کمتری دارند؟  

آن‌‌ها می‌گفتند اگر همین هفت و هشت ماه اخیر را در نظر بگیریم، قیمت دلار کلی رفت برگشت داشته است. مثلا نرخ دلار در زمستان و در کمتر از یک ماه از حوالی 43 تا 44 هزار تومان به کانال 60 هزار رسید. تقریبا بعد از 12 روز دوباره به 43 هزار آمد، بعد تا 55 هزار رفت و تقریبا بعد از یک ماه تا کانال 46 هزار تومان برگشت. الان هم 49 و 50 هزار نوسان می‌دهد.

عده‌ای از معامله‌گران تصور می‌کردند با توجه به تند نبودن بیانه نشست شورای امنیت، قیمت دلار دوباره به کانال 49 هزار برمی‌گردد. آن‌ها می‌گویند صحبت‌های گروسی درباره همکاری ایران با آژانس در پشت خط جمعه که گفته همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران رضایت‌بخش نیست، قیمت دلار را در کانال 50 هزار نگه داشته است.

تکنیکال‌کاران می‌گویند دلار درحال تشکیل یک مثلث است که اگر قیمت از 51 هزار بشکند معنی شکست از ضلع بالا را می‌دهد، در صورت شکست از پایین هم می‌تواند به کانال 48 هزار تومان برود. یکسری از معامله‌گران معتقدند این بالایی‌ها برای گمراه کردن خریدار است و به گونه‌ای قیمت بالایی می‌دهد تا با سوخت بیشتری بتواند حمایت را از دست بدهد. این دسته می‌گویند هرچه قیمت بالاتر برود احتمال کف پایین‌تر بیشتر است. اما در مجموع تا زمانیکه قیمت بالای 49 هزار و 800 تومان قرار دارد احتمال بالایی تا مرز 51 هزار وجود دارد و اگر حمایت 49 هزار و 800 تومان از دست برود کانال‌های پایینتر در دسترس است. البته در پشت خط شنبه قیمت دلار هرات به کانال 49 هزار رسید.

نکته بازار شنبه این بود که در بازار گفته می‌شد اکثر صرافی‌ها در خارج مخصوصا دبی نرخ نمی‌دادند و می‌گفتند به علت نوسانات زیاد، قیمت روی خط بسته می‌شود. برخط شد یعنی برای اطلاع از نرخ، قیمت آنلاین اعلام نمی‌کردند و باید نرخ را لحظه‌ای با تماس می‌گرفتید./ اکوایران

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 8 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر