۱۰ راهکار جلوگیری و درمان حساسیت به طلا

طلا؛ فلزی که شاید ده‌ها خاصیت منحصر بفرد، خاص و عالی داشته باشد. اما همین فلز گران بها و زیبا گاهی باعث به وجود آمدن حساسیت‌ها و التهاباتی بر روی بدن می‌شود. اما براستی دلایل بوجود آمدن حساسیت ناشی از مصنوعات طلا چیست؟ چرا که خود فلز طلا در حقیقت حساسیت زا نمی‌باشد. پس با ما همراه باشید تا با این حساسیت و راه‌های درمان آن آشنا شویم.

حساسیت به طلا

حساسیت به طلا

حساسیت به طلا به شرایطی گفته می‌شود که پوست فرد در تماس با هر یک از مصنوعات طلا، باعث ایجاد واکنش‌های پوستی و التهابی می‌شود. این واکنش معمولاً پس از چند ساعت تا چند روز تماس طلا بر پوست بدن به وجود می‌آید و باعث ایجاد خارش، قرمزی، گرما، درد، التهاب و حتی تاول و بروز علائم سوختگی می‌شود. البته دقت داشته باشید در افراد مختلف میزان و نوع حساسیت متفاوت است. ممکن است برای عده‌ای تنها خارش خفیف و برای عده‌ای خیلی کم دیگر تاول‌های دردناک باشد.

برای دریافت قیمت تابلو آنلاین طلا می‌توانید در صفحه اسمارت تابان گوهر نفیس فرم پر کنید.

حساسیت به طلا در بارداری

از رایج ترین زمان‌های حساسیت به طلا، در دوران بارداری می‌باشد. به علت تغییرات ایجاد شده در بدن بانوان باردار و تغییر سطح ایمنی بدن آن‌ها، ممکن است باعث شود کسی که قبلاً به زیورآلات حساسیت نداشته است، اکنون دچار حساسیت شود یا حساسیت او تشدید شود. در صورتی که در دوران بارداری به طلا حساسیت پیدا کردید، بهتر است طلا را از خود دور کنید. البته در بسیاری از بانوان باردار، پس از زایمان، حساسیت به طلا بهبود می‌یابد.

علت حساسیت به طلا چیست

علت حساسیت به فلزات مختلف در حقیقت واکنش آن‌ها با پوست بدن می‌باشد. بر همین اساس، فلزاتی که واکنش پذیرتر باشند، حساسیت بیشتر ایجاد می‌کند. یکی از واکنش ناپذیر ترین فلزات دنیا طلای خالص می‌باشد. برای همین حساسیت به طلا بسیار کم و نادر می‌باشد. اما افرادی به زیورآلات طلا حساسیت دارند.

علت این امر این است که در ساخت زیورآلات طلا، فلزات دیگر را با طلا ترکیب می‌کنند. چرا که طلای خالص بسیار نرم است و حالت چکش خواری ندارد. فلزاتی که معمولاً برای ساخت زیورآلات به طلا اضافه می‌کنند شامل مس، نقره، کادمیوم و نیکل می‌باشد. واکنش پذیری این فلزات نسبت به طلا بیشتر می‌باشند. به همین علت می‌توانند باعث حساسیت بر روی پوست شوند. در میان این فلزات، فلز نیکل و کادمیوم حساسیت بیشتری نسبت به بقیه فلزات ایجاد می‌کنند. در نتیجه حساسیت به زیورآلات طلا در حقیقت حساسیت به آلیاژهای ترکیب شده با طلا می‌باشد. علاوه بر آن، برای روکش زیورآلات و جلادهی آن‌ها از فلز رودیم استفاده می‌کنند که بسیار حساسیت زا می‌باشد.

حساسیت به طلای سفید

طلای زرد حساسیت زا تر است یا طلای سفید

ایجاد حساسیت طلای سفید ممکن است بیشتر از طلای زرد باشد. علت آن هم آلیاژ نیکل آن می‌باشد. رنگ طبیعی طلا، زرد می‌باشد و سازندگان برای تولید طلای سفید باید فلزی را به طلا اضافه کنند. نیکل و رودیم دو فلزی هستند که برای ساخت طلا سفید استفاده می‌شود اما از آن جایی که رودیم فلزی بسیار با کیفیت و کمیاب می‌باشد. سازندگان بیشتر از آلیاژ نیکل برای ساخت طلای سفید استفاده می‌کنند. در نتیجه اگر پوست حساسی دارید، پیشنهاد می‌شود از طلاجات زرد با آبکاری طلا 24 عیار استفاده کنید.

برای مشاوره قیمت تابلو آنلاین طلا می‌توانید با کارشناسان ما در صفحه اسمارت تابان گوهر نفیس در تماس باشید.

راهکار برای جلوگیری از حساسیت به طلا

کرم مرطوب کننده

یکی از دلایل حساسیت زیورآلات، برخورد مستقیم مصنوعات طلا و زیورآلات با پوست می‌باشد. استفاده از کرم مرطوب کننده باعث می‌شود تا یک لایه بسیار نازک بر پوست ایجاد شود و از برخورد مستقیم زیورآلات بر پوست جلوگیری کند. البته دقت کنید که تمام پوست خود را با کرم مرطوب کننده تحت پوشش قرار دهید تا بهتر نتیجه بگیرید.

خشک کردن پوست

قبل از استفاده از زیورآلات که به آن حساسیت دارید، پوست خود را خشک کنید. آلودگی و رطوبت یکی از دلایل افزایش حساسیت به زیورآلات می‌باشد.

لاک ناخن

یکی از راه‌های ساده و آسان برای جلوگیری از حساسیت، استفاده از لاک برق ناخن بر روی زیورآلات می‌باشد. لاک برق ناخن با ایجاد لایه‌ای شفاف مانع برخورد مستقیم زیورآلات با پوست می‌شود. در این روش فقط ممکن است هر چند روز یکبار این عمل را تکرار کنید.

آبکاری زیورآلات

زیورآلات با هر جنسی که ساخته شوند در اثر گذر زمان دچار خط و خش و آسیب دیدگی می‌شوند. این خط و خش باعث می‌شود مواد سازنده آن مانند مس و نیکل برخورد مستقیم با پوست داشته و باعث بروز حساسیت شود. این مشکل را می‌توان با آبکاری زیورآلات حل کرد. از آبکاری استیل برای زیورآلات بدل و از آبکاری طلای 24 عیار برای زیورآلات طلا و جواهر استفاده می‌شود. همچنین اگر پوست شما به طلای سفید حساسیت دارد، می‌توانید از آبکاری رودیم یا پلاتین استفاده کنید. در صورت تمایل می‌تواند زیورآلات بدل خود را با طلا آبکاری کنید تا احتمال حساسیت به آن به صفر برسد.

جواهرات هایبو آلرژیک

جواهرات هایبو آلرژیک جواهراتی هستند که با مواد مرغوب و با کیفیت ساخته شده اند و ضد حساسیت می‌باشند. به همین دلیل نسبت به جواهرات دیگر قیمتی بالاتر و گران تر دارند. این نوع جواهرات را اغلب می‌توانید در جواهرات برند و به نام ببینید. اگر بر روی جعبه یا کاور جواهرات عبارت Hypo-allergeic حک شده باشد مطمئن باشید نسبت به دیگر جواهرات برای پوست حساس شما، کمتر حساسیت دارد.

مراقبت از زیورآلات

در هنگام کارهای روزمره مانند ورزش کردن، شست و شو، حمام کردن و کارهایی که ممکن است به زیورآلات شما آسیب برساند پیشنهاد می‌شود زیورآلات خود را در بیاورد. زیرا آسیب دیدگی زیورآلات باعث بروز خط و خش و برخورد مستقیم مواد سازنده زیورآلات مانند نیکل بر پوست و ایجاد حساسیت می‌شود.

درمان حساسیت به طلا

درمان حساسیت به طلا

حساسیت به طلا مانند هر حساسیت دیگر معمولاً با دوری کردن از عامل حساسیت بهبود پیدا می‌کند. اما چنانچه حساسیت به طلا برای شما بسیار آزار دهنده است یا در بهبودی التهاب آن عجله بسیار دارید، از راهکارهای زیر می‌توانید استفاده کنید.

در آوردن زیورآلات

اولین قدم این است که عامل حساسیت را از خود دور کنید. تا واکنش‌های بین پوست شما و طلا متوقف شود.

استفاده از کمپرس سرد

قدم دوم این است خارش پوست را بر طرف کنید. برطرف کردن خارش پوست از تحریک شدن و گسترش آن جلوگیری می‌کند. برای کاهش خارش و التهاب می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

استفاده از کورتیکواستروئید موضعی

استفاده از پماد ضد التهاب کورتیکواسترویید موضعی از بهترین درمان برای کاهش و درمان التهاب می‌باشد. استفاده از این پمادها می‌تواند کمک شایانی به بهبود و رفع واکنش آلرژیک کند.

مراجعه به پزشک

در برخی افراد به ندرت اتفاق می‌افتد که حساسیت‌های موجود با روش‌های گفته شده بهبود و رفع نشود. در این صورت مراجعه به پزشک جهت اطمینان خاطر پیشنهاد می‌شود.

تست آلرژیک برای جواهرات

یکی از دلایل آلرژی بودن جواهرات وجود نیکل در آن‌ها می‌باشد. خوشبختانه کیت‌های تست نیکل وجود دارند که از دو بطری مایع شفاف تشکیل شده اند. محتوای یکی از بطری‌ها آمونیوم هیدروکسید و دیگری dimethylglyoxime می‌باشد. ترکیب کردن این دو مایع در حضور نیکل باعث ایجاد رنگ صورتی می‌شود. برای انجام این کار کافی است از هر بطری یک قطره بر فلز مورد نظر ریخته و سپس با پنبه روی آن بکشید. اگر رنگ پنبه صورتی شود فلز مورد نظر حاوی نیکل می‌باشد و اگر پنبه بدون رنگ باشد فلز مورد نظر نیکل ندارد. انجام این آزمایش آسیبی بر جواهرات شما وارد نمی‌کند.

سخن آخر

اگر به طلا و جواهرات حساسیت دارید سعی کنید از طلا با عیارهای بالا یا جواهرات هایبو آلرژیک استفاده کنید. روش‌های گفته شده در بالا نیز مؤثر بوده و از ایجاد حساسیت بر روی پوست شما جلوگیری می‌کند. در صورت ایجاد حساسیت و التهاب پیشنهاد می‌شود به پزشک مراجعه شود تا از تشدید شدن آن جلوگیری شود.

برای اطلاع از قیمت تابلو آنلاین طلا نیز می‌توانید به سایت تابان گوهر مراجعه نمایید.

سوالات متداول

 از علائم حساسیت به طلا می‌توان به خارش، قرمزی، گرما، درد، التهاب و حتی تاول و بروز علائم سوختگی اشاره کرد.

استفاده از کرم مرطوب کننده، لاک ناخن و جواهرات هایبو آلرژیک ، خشک کردن پوست و آبکاری کردن جواهرات از راه‌های جلوگیری حساسیت به طلا می‌باشند.

حساسیت به طلا به علت ترکیب آلیاژ فلزات دیگر با طلا می‌باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر