• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

حجم معاملات گواهی سپرده شمش طلا از یک تن و ۱۸۵ کیلوگرم عبور کرد

­از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران یک تن و ۱۸۵ کیلوگرم شمش طلا در قالب ۱۱.۸ میلیون اوراق مبتنی بر کالا به ارزش ۳ هزار و ۹۳۸ میلیارد تومان معامله شد.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از کالا خبر، بررسی دادوستد‌های گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا که از ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ نخستین روزکاری خود را شروع کرد، نشان از روند تدریجی روبه‌جلوی معاملات اوراق مبتنی بر شمش طلا دارد.
بر مبنای آمار معاملات از ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۰ مهر ۱۴۰۲ (معادل ۱۵۸ روز کاری) در مجموع ۱۱ میلیون و ۸۵۵ هزار و ۳۲۸ گواهی سپرده شمش طلا (برابر یک تن و ۱۸۵ کیلوگرم) به ارزش ۳۹ هزار و ۳۸۸ میلیارد و ۹۶۲ میلیون و ۳۸ هزار ریال (۳ هزار و ۹۳۸ میلیارد تومان) دست به دست شد. بررسی روند معاملات ماهانه نیز نشان می‌دهد، بیشترین حجم معاملات گواهی سپرده شمش طلا برای اردیبهشت امسال به میزان ۳ میلیون و ۷۲۱ هزار و ۵۰۰ قرارداد مبتنی بر کالا (برابر ۳۷۲ کیلوگرم) به ارزش ۱۳ هزار و ۲۴۱ میلیارد و ۶ میلیون و ۶۷۲ هزار ریال (یک هزار و ۳۲۴ میلیارد تومان) بود.
کمترین حجم معاملات هم برای اسفند ۱۴۰۱ به میزان ۱۴۶ هزار و ۲۵۹ قرارداد مبتنی بر کالا به ارزش ۴۳۸ میلیارد و ۳۰۹ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۴۱۰ ریال بود.
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد، از همان ابتدا معاملات گواهی سپرده شمش طلا مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفته و در ادامه نیز (با وجود نوسان) در حجم‌های بالا به کار خود ادامه داده است.
به نظر می‌رسد با آشنایی بیش‌تر سرمایه‌گذاران خُرد با سازوکار‌های مربوط به گواهی سپرده شمش طلا که امکان فعالیت را برای همه سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند، رونق معاملات گواهی سپرده شمش طلا تداوم داشته باشد.
برآورد‌های کارشناسان گویای این است که با توجه به اهمیت طلا در سبد‌های سرمایه‌گذاری به احتمال زیاد حجم و ارزش معاملات گواهی سپرده شمش طلا در نیمه دوم سال جاری (تا پایان امسال)، با رکورد‌های قابل توجهی روبه‌رو شود. یادآوری می‌شود، حداقل واحد معامله در بازار گواهی سپرده شمش طلا، ۱۰۰ سوت یا یک دهم گرم از شمش طلا با عیار ۹۹۵ (یعنی نزدیک به ۲۴ عیار) درنظر گرفته شده است. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با پس از اخذ کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا، با سرمایه حدود ۳۰۰ هزار تومان وارد این بازار شوند.
ساعات جلسات معاملاتی گواهی سپرده شمش طلا ۱۰ صبح تا ۱۷ بعدازظهر است و از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ دوره پیش گشایش و ۱۰:۳۰ تا ۱۷ حراج پیوسته است. معاملات گواهی سپرده شمش طلا در روز‌های شنبه تا پنج شنبه هر هفته فعال است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر