• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

سکه پس از اعدام سلطان

وقتی آبان سال ۹۷ فردی را با عنوان سلطان سکه اعدام کردند، قیمت سکه تا مرز چهار میلیون تومان رشد کرده بود و احتمالاً کمتر کسی قیمت‌های امروز را پیش‌بینی می‌کرد.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از اکوایران، سکه امامی در هفته گذشته توانست از مقاومت سنگین 25 میلیون تومانی عبور و بالاترین سطح قیمتی در تاریخ معاملاتی خود را تجربه کند. این اتفاق در حالی رخ داد که  چهار سال پیش، فلز گرانبهای داخلی به دنبال یک شوک قیمتی تا نزدیک مرز 4 میلیون تومانی رشد کرده و حساسیت زیادی پیرامون رشد قیمت سکه شکل گرفته بود. 

کمتر معامله‌گری در آبان 97 تصور می‌کرد که روند صعودی فلز گرانبهای داخلی در سال‌های بعد ادامه داشته باشد و فعالان حتی انتظار نداشتند که فلز گرانبهای داخلی توان شکست مرز 10 میلیون تومانی را داشته باشد. با این حال، سکه امامی در طول چهار سال رشد قیمت خود را ادامه داد و در سال جاری با عبور از مرز 16 میلیون تومان وارد دور تازه‌ای از شوک افزایشی شد. 

در شرایط کنونی، حضور سکه بالای مرز 20 میلیون تومان به رسمیت شناخته شده است؛ اتفاقی که شش ماه قبل قابل تصور نبود.‌

ارزش ذاتی سکه در هفته گذشته به نزدیک مرز 21 میلیون تومان رسید و در بازار آزاد، معامله‌گران با نرخ‌های بسیار دورتر از مرز 21 میلیون تومان، حاضر به فروش فلز گرانبهای داخلی نبودند.

افزایش عجیب سکه در مدت کوتاه شش ماه اخیر موجب شده است که برخی از معامله‌گران انتظار اصلاح قیمت در روز جاری را داشته باشند. با این حال، عده‌ای باور دارند که سکه برای اصلاح روند بلندمدت نیاز دارد که انتظارات تورمی تا حدی زیادی تغییر کند. 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 14 =

دسته بندی