دود تکذیب توافق به چشم قیمت دلار می‌رود؟

دو روز پایانی هفته گذشته قیمت دلار در کریدور ۴۰ هزار تومانی نوسان داشت. با تکذیب اخبار مربوط به توافق ایران و آمریکا به نظر می‌رسد امروز دود خط و نشان‌های دو کشور به چشم بازار ارز خواهد رفت و این اخبار ورق را به نفع افزایشی‌های بازار خواهد چرخاند.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت‌نیوز قیمت دلار در دو روز پایانی هفته گذشته در کریدور ۴۰ هزار تومانی نوسان داشت. برگشت دلار از کانال ۵۰ هزار تومانی متاثر از سیگنال‌های سیاسی بود که طی هفته گذشته معامله‌گران را فروشنده کرد.

 

سیگنال‌هایی که برخی از آنها در روزهای بعد تکذیب شد اما متعاقب آن اخباری روانه بازار شد که از رشد قیمت‌ها در بازارهای مالی جلوگیری کرد.

هفته گذشته همزمان نشست شورای حکام در وین در حال برگزاری بود و دیروز به کار خود پایان داد.  نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون تصویب قطعنامه علیه ایران پایان یافت. تهران همواره بر ماهیت مسالمت‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تاکید می‌کند.توافق موقت ایران و آمریکا تکذیب شد
انتظار معامله‌گران برای پایان سلسله نشست‌‌های آژانس و چند سیگنال سیاسی دیگر، نظیر آزادی زندانیان سیاسی در حوزه بین‌المللی باعث شد فعالان بازار ارز در سنگر دفاعی قرار بگیرند. البته شایعاتی مبنی بر پیشرفت چشمگیر مذاکرات ایران و آمریکا نیز در ماندگاری قیمت دلار در کریدور ۴۰ هزار تومانی بی‌تاثیر نبود. اما در تعطیلات پایانی این هفته، ایران و آمریکا هر دو اخبار مربوط به مذاکرات پشت پرده هسته‌ای و نزدیک بودن توافق موقت را تکذیب کرده‌اند.

ابتدا، کاخ سفید بود که با صدور بیانیه‌ای، ادعاها و گزارش‌ها را مبنی بر نزدیک شدن آمریکا و ایران به یک توافق موقت که بر اساس آن تهران برنامه هسته‌ای خود را در ازای لغو تحریم‌ها محدود می‌کند، تکذیب کرد. آن‌گونه که ایرنا گزارش داده است، پس از آن نیز، نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اعلام کرد: «هیچ توافق موقتی برای جایگزینی برجام وجود ندارد و در دستور کار نیست.»


در این میان، مهر نیز گزارش داده است، روز گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد. این تحریم در رابطه با دو شهروند نیجریه‌ای و عراقی و ۱۵ نفتکش حامل پرچم پاناما به اتهام همکاری با ایران اعلام شده است.


 
به نظر می‌رسد امروز دود خط و نشان‌های دو کشور به چشم بازار ارز خواهد رفت و این اخبار ورق را به نفع افزایشی‌های بازار خواهد چرخاند.

کارشناسان اقتصادی همواره روند نزولی دلار را کوتاه‌مدت پیش‌بینی کردند اما اگر امروز سیگنال قوی روانه بازار ارز نشود، احتمال شکست قیمت‌ دلار بر مدار افزایشی‌، بالا خواهد بود.

قیمت نرخ‌های مختلف
روز پنجشنبه قیمت دلار در مرکز مبادله طلا و ارز کاهش داشت. اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۲ هزار و ۸۵ تومان معامله شد. دلار حواله نیز با قیمت ۳۸ هزار و ۲۵۶ تومان عرضه شد.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر
اسکناس یورو روز پنجشنبه در بازار آزاد با قیمت ۵۲ هزار و ۹۸۶ تومان معامله شد و بیش از هزار تومان کاهش قیمت داشت. در سایت بازار متشکل نیز اسکناس یورو به قیمت ۴۵ هزار و ۳۱ تومان رسید و کاهش محدودی داشت. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۰ هزار و ۹۳۸ تومان عرضه شد و کاهش قیمت ۱۰۰ تومانی داشت.


در آخرین روز هفته گذشته، درهم در بازار آزاد با قیمت ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان معامله شد و حدود ۲۰۰ تومان کاهش قیمت داشت. در سایت بازار متشکل ارزی حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۴۱۷ تومان مبادله شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۴۵۸ تومان عرضه شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − سه =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر