• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

بازار طلا از قیمت دلار پیروی می‌کند؟

قیمت طلا و سکه چهارمین هفته شهریور را در حالی به پایان برد که به دنباله‌روی از قیمت دلار، افزایشی شده بود. معاملات پشت خطی بازیگران بزرگ بازار طلا در تعطیلات سه روزه اما نوسانات زیادی در این بازار نداشت؛ به ویژه اینکه قیمت دلار نیز در معاملات پشت خطی کاهشی بوده است. آیا بازار طلا این هفته نیز به قیمت دلار چشم خواهد داشت؟

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت دلار در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته افزایشی بود و توانست خود را به کانال 50 هزار تومان برساند. این صعود، قیمت‌ها در بازار طلا و سکه را نیز بالا کشید و موجب شد قیمت سکه امامی دوباره به کانال 28 میلیون تومانی بازگردد.

طی تعطیلات سه روزه گذشته، بازار طلا و سکه نیز تعطیل بوده و معاملاتی که بتواند روندی در بازار ایجاد کند انجام نشده است. حتی در معاملات پشت خطی بازیگران بزرگ بازار طلا هم نوسان خاصی دیده نمی‌شود و بر همین اساس قیمت طلا و سکه طی سه روز گذشته تغییر ویژه‌ای را تجربه نکرده است.

بر این اساس بازار طلا و سکه در حالی امروز بازگشایی می‌شود که قیمت طلای 18 عیار به دو میلیون و 354 هزار تومان رسیده است. در همین حال قیمت هر مثقال طلا نیز 10 میلیون و 195 هزار تومان است. انس جهانی طلا نیز که معاملات آن به دلیل تعطیلات هفتگی میلادی متوقف شده، روی رقم 1925 دلار، جا خوش کرده است.

همچنین، قیمت سکه امامی 28 میلیون و 200 هزار تومان، قیمت سکه بهار آزادی 25 میلیون و 300 هزار تومان، قیمت نیم‌سکه 15 میلیون و 250 هزار تومان، قیمت ربع سکه 10 میلیون و 300 هزار تومان و قیمت سکه گرمی، 6 میلیون تومان است.

 

برخی از معامله‌گران در معاملات پشت‌خطی شنبه شب، با اشاره با بحث‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران می‌گفتند احتمالا قیمت سکه امامی بعد از تعطیلات صعودی خواهد شد. با این حال دسته‌ای دیگر باور داشتند تا زمانی که موضوع تبادل زندانیان و ارزهای بلوکه شده داغ است نباید انتظار صعود معنادار قیمت سکه را داشت.

 

البته در معاملات پشت‌خطی شنبه شب قیمت سکه امامی در مقایسه با قبل از تعطیلات – یعنی روز چهارشنبه هفته قبل – ثابت ماند و در حول‌و‌حوش ۲۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

با این حال، فعالان بازار روز گذشته روند حرکتی قیمت سکه امامی در دومین روز هفته را از چند جهت مختلف پیش‌بینی کردند.

برخی از آنها می‌گفتند با توجه به داغ بودن موضوع آزادسازی ارزهای بلوکه شده و تبادل زندانیان ایران و آمریکا، احتمالا امروز هم معامله‌گران سکه با احتیاط دست به خرید و فروش خواهند زد. بنابراین این دسته باور دارند که قیمت سکه امروز رنج خواهد شد.

از سوی دیگر، عده‌ای در جناح افزایشی معتقدند که این روزها اخبار سیاسی چندان مساعد نیست و بعد از بیانیه‌های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران، ایالات متحده در آخرین اقدام خود تحریم‌های جدیدی را در کارنامه جمهوری اسلامی ثبت کرده است.

در کنار این اخبار می‌توان به بحث اخیر آژانس و تهران هم‌ اشاره کرد. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین اظهارات خود ادعا کرده ایران رسما از لغو مجوز فعالیت چند نفر از باتجربه‌ترین بازرسان آژانس، خبر داده است.

البته ایران‌ در واکنش به‌ ادعای گروسی اعلام کرده اقدام اخیر ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس ( INFCIRC 214) صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کرده و اجازه دهند که این سازمان‌ها فعالیت‌های حرفه‌ای و بی‌طرفانه خود را به دور از فشارهای سیاسی انجام دهند.

تحلیلگران سیاسی و اقتصادی می‌گویند اخبار منفی سیاسی هرچه که باشد می‌تواند برروی بازار اثر افزایشی بگذارد و جهت انتظارات را صعودی کند.

از طرفی هم به نظر می رسد باتوجه به تعطیلی چند روز اخیر بخشی از تقاضای خریداران به بازار امروز منتقل شود.

به این ترتیب باید منتظر ماند و دید در بازار امروز ارزهای بلوکه شده و تبادل زندانیان می‌تواند آتش به وجود آمده بین تهران و غرب را خاموش کند یا خیر.

همان‌طور که گفته شد سکه در شرایط کنونی در مرز  ۲۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قرار دارد و در صورتی که این محدوده حفظ شود در گام بعدی برای شکستن مرز مقاومتی ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تلاش خواهد کرد. در غیر این صورت به سمت کف کانال ۲۸ میلیون تومان پایین می‌آید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 9 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر