• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

خریداران دلار توافقی در راه بازار طلا/ با سیاست جدید فدرال رزرو طلا می‌ریزد؟

روند قیمت طلا و سکه در سومین هفته بهمن‌ماه تمایل به افزایش داشت. سیاست‌های نهاد پولی کشور متمرکز بر دلار دستوری و حرکت به سمت تک نرخی شدن است. با این سیاست، فعالان بازار فلز زرد معتقدند خرید و فروش برای معامله‌گران دلار توافقی کم‌سود است و بخشی از تقاضای ارز، روانه بازار طلا و سکه می‌شود.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت‌نیوز قیمت طلا و سکه روز پنجشنبه ۲۰ بهمن‌ماه افزایش داشت. هر چند تحلیلگران بازار معتقدند این افزایش قیمت در بازار فلز زرد، به واسطه رشد قیمت دلار است اما چارت دلار در بیشتر روزهای سومین هفته بهمن تمایل به افزایش قیمت را نشان داده است.

فعالان بازار معتقدند تا زمانی که قیمت دلار نوسانات محدودی دارد نباید انتظار رشد قیمت طلا و سکه را داشت. از سوی دیگر برخی از معامله‌گران می‌گویند دلار نه به ذات خود بلکه با دستور در محدوده قیمتی فعلی نگه داشته شده است اما قیمت در بازار فلز زرد از دستور پیروی نمی‌کند.

خریداران دلار توافقی در راه بازار طلا
بیش از یک ماه است که محمدرضا فرزین سکان بانک مرکزی را در دست دارد و در این مدت نرخ دلار در بازار آزاد و رسمی با فاصله‌ای کم مبادله می‌شود. این سیگنال مهمی است به معامله‌گران قدرتمند بازار طلا و سکه که سوداگران دلار توافقی را که معامله در بازار ارز دیگر برایشان سود اندکی دارد، به بازار فلز زرد بکشاند.

برخی از فعالان بازار می‌گویند افزایش نرخ طلای جهانی قدرت سکه‌بازان داخلی را تقویت می‌کند. این در حالی است که تحرکات بازار طلا نشان داده، فلز زرد به هر بازاری که افزایشی باشد تمایل پیدا می‌کند.از سوی دیگر گفته می‌شود چین تقاضا برای ذخیره و خرید طلای خود را افزایش داده است. این تصمیم ممکن است موجب رشد طلای جهانی و حرکت آن به سمت مرز دو هزار دلار شود.

پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱، بیشترین رشد قیمت سکه مربوط به سکه امامی بود. قیمت این قطعه از سکه ۳۵۱ هزار تومان رشد داشت و با قیمت ۲۴ میلیون و ۶۴۴ هزار تومان معامله شد.

سکه بهار کانال عوض کرد
سکه بهار آزادی ۳۰۰ هزار تومان گران‌ شد و با قیمت ۲۳ میلیون و ۲۰۱ هزار تومان در بازار معامله شد. این قطعه از سکه روز چهارشنبه در کانال ۲۲ میلیون تومانی قرار داشت و این افزایش باعث شد قیمت یک کانال بالاتر برود.

نیم سکه هم ۱۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رسید. ربع سکه نیز ۵۰ هزار تومان افزایش داشت و با قیمت، ۹ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان معامله شد.سکه گرمی با قیمت چهار میلیون و ۹۱۰ هزار تومان معامله شد و تغییر قیمتی نداشت.

قیمت طلا نیز روند افزایشی به خود گرفت. پنجشنبه ۲۰ بهمن هر مثقال طلا با بیش از ۱۰۶ هزار تومان افزایش قیمت به نرخ حدودی ۹ میلیون و ۱۴۸ هزار تومانی رسید.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۲۳ هزار تومان گران‌ شد و با قیمت دو میلیون و ۱۱۱ هزار تومان معامله شد.همچنین قیمت هر گرم طلای دست دوم، دو میلیون و ۸۳ هزار تومان شد.

حباب سکه امامی و بهار افزایش و سایر قطعات سکه کاهش قیمت حباب داشتند.

 

با سیاست جدید فد طلا می‌ریزد؟
انس جهانی طلا که هفته گذشته بیش از ۹۰ دلار کاهش قیمت داشت و محدوده ۱۹۰۰ دلاری را از دست داد، در چند روز گذشته افزایش قیمت داشته است. هر چند این رشد هنوز نتوانسته قیمت انس جهانی طلا را به کانال ۱۹۰۰ دلار برگرداند. در لحظه نگارش این گزارش طلای جهانی با قیمت 1,864.44 دلار در حال معامله است.

تحلیلگران بازار با تاکید بر سیاست‌های فدرال‌رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره، معتقدند با توجه به بالا بودن تورم در صورتی که نرخ بهره افزایش یابد هزینه نگهداری دارایی‌های بدون بازدهی نظیر طلا، افزایش می‌یابد و احتمال کاهش نرخ طلای جهانی وجود دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + سه =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر