• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

پرواز طلا با سوخت ریسک

در شرایطی که گزارش‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظار بوده و مقامات پولی این کشور از ادامه سیاست‌های انقباضی برای کاهش تورم می‌گویند، در سایه تنش‌های خاورمیانه طلا به‌عنوان رقیب اوراق قرضه گارد صعودی به خود گرفته است.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از اکوایران، ریسک آن چیزی است که سرمایه را می‌ترساند؛ غالبا گفته می‌شود سرمایه ریسک‌گریز است. این ریسک می‌تواند ناشی از یک بیماری مانند کرونا باشد که به رستوران‌های زنجیره‌ای و هتل‌ها آسیب می‌رساند یا ریسک ناشی از سیاست انقباضی دولت و افزایش نرخ بهره که از جذابیت سرمایه‌گذاری می‌کاهد.

 
در هنگام بروز تحریم هم باید نسبت بازدهی به ریسک قابل‌توجه باشد تا صاحب سرمایه را وسوسه به سرمایه‌گذاری کند. به طور کلی غالبأ با افزایش ریسک‌ها افراد ریسک‌گریز طلا یا اوراق قرضه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند و بسته به نوع ریسک تحمیل شده در این مورد تصمیم‌گیری می‌کنند؛ به طور کلی طلا یکی از پناهگاه‌های امن سرمایه‌گذاری است که وقتی سطح ریسک بالا می‌رود سرمایه‌گذاران را در آغوش می‌گیرد.

در شرایطی که گزارش‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظار بوده و مقامات پولی این کشور از ادامه سیاست‌های انقباضی برای کاهش تورم می‌گویند، در سایه تنش‌های خاورمیانه طلا به‌عنوان رقیب اوراق قرضه گارد صعودی به خود گرفته است.

بازدهی اوراق قرضه و قیمت انس طلا غالبا خلاف جهت یکدیگر حرکت می‌کنند ولی در شرایطی که بازدهی اوراق خزانه ده ساله برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ به ۵ درصد رسیده است در یک حرکت استثنایی طلای جهانی هم برخلاف معمول روند صعودی پر قدرت به خود گرفته است که ناشی از افزایش میزان ناامنی در خاورمیانه است.

انس طلا در معاملات پایان هفته تا نزدیکی مرز دو هزار دلاری بالا رفت. در نهایت خبر آزادی دو زندانی زن آمریکایی توسط گردان الاقسام که به وسیله قطر تایید شد موجب شد تا انس طلا هم نفس بکشد و در محدوده ۱۹۸۱ دلار هفته را به پایان برساند. هرچند قیمت اونس طلا بخشی از مسیر رفته را بازگشته ولی رشد قابل توجه انس طلا در پایان هفته عاملی است که می‌تواند بر روی طلا در روز جاری اثر بگذارد مگر آنکه دلار کاهش محسوسی را تجربه کند.

برزخ معامله‌گران سکه
معامله‌گران داخلی غالبا با توجه به حباب سکه اقدام به خرید و فروش می‌کنند وقتی حباب سکه افزایش می‌یابد از خرید دست می‌کشند و موقعیت فروش را می‌سنجد و در صورتی که حباب سکه به کف برسد برای خرید تصمیم‌گیری می‌کنند.

بررسی‌های اکو ایران نشان می‌دهد که حباب سکه امامی در روز پنجشنبه به کمترین سطح یک ماه گذشته رسیده و با فرض قیمت دلار در روز پنجشنبه حباب سکه امامی فردا در محدوده ۱۷ درصد قرار می‌گرد که اگر دلار تهران کاهش نیابد می‌تواند نهنگ‌های بازار سکه را به بازار وارد کند.

در حال حاضر سکه امامی گرفتار یک برزخ محدوده کننده است. در صورتی که قیمت سکه امامی حمایت محدوده ۲۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را از دست بدهد روند انتظاری سکه نزولی خواهد بود و شکست مقاومت ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی روند انتظاری از بازار ارز و سکه را صعودی می‌کند ولی بازه نوسانی کنونی برزخی است که تکلیف معامله‌گران با آن روشن نیست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − پانزده =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر