• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

پیش بینی قیمت طلای جهانی/ معادلات سرمایه‌گذاران انس طلا بر هم خورد؟

در حالی که داده‌های اقتصاد چین موفق نشد بیش از آنچه مارکت انتظار داشت رشد کند، اظهار نظرات تند اعضای فدرال رزرو، انس طلای جهانی را تا سطج 2020 دلاری کاهش داد. با این وصف، چه سرنوشتی در انتظار طلای جهانی خواهد بود؟

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت‌نیوز، جریان معاملات هفته گذشته انس طلای جهانی، امیدها را در دل خریداران زنده نگه داشت؛ چرا که داده‌های تورم ایالات متحده نتوانست بازدهی اوراق قرضه را افزایش دهد و با وجود فشار فروش در آغاز هفته، انس طلای جهانی موفق شد قبل از پایان هفته، افت خود را جبران کند. 

از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران همچنان احتمال بالایی را برای کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، در ماه مارس در نظر می‌گیرند. این موضوع به نوبه خود مانع افزایش بازدهی اوراق قرضه ایالات متحده می‌شود. 


تقاضا برای دلار آمریکا افزایش یافت
به دنبال انتشار خبر ورشکستگی مدیریت ثروت چینی Zhongzhi Enterprise Group پس از عدم بازپرداخت بدهی‌ها، تقاضا برای دلار آمریکا در هفته گذشته افزایش یافت و دادوستد‌های انس طلای جهانی با بازدهی منفی در روز دوشنبه، آغاز شد.

بازارهای سهام آمریکا پس از آنکه رهبران مجلس نمایندگان و سنا، اواخر روز یکشنبه اعلام کردند که بر سر توافق هزینه‌ای ۱.۵۹ تریلیون دلاری به اجماع گسترده‌ای دست یافته‌اند، قدرت گرفتند چرا که به اجتناب از تعطیلی دولت آمریکا خوشبین شدند.


در همین حال، نظرسنجی ماهانه فدرال رزرو نیویورک نشان داد که انتظارات تورمی مصرف‌کنندگان در بعد سالانه به سه درصد، یعنی پایین‌ترین سطح از ژانویه ۲۰۲۱، کاهش یافته است. این خبر، موجب کاهش نرخ‌های بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده و گام‌های کوچک اما مثبت طلای جهانی شد.


گزارش اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) که روز پنجشنبه منتشر شد، تورم دسامبر را با افزایش ۳.۴ درصدی (بعد سالانه) نسبت به ۳.۱ درصد نوامبر اعلام کرد. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) اصلی که شامل نوسانات قیمتی مواد غذایی و انرژی نمی‌شود، در بعد ماهانه ۰.۳ درصد افزایش یافت و با انتظارات بازار و افزایش نوامبر مطابقت داشت.


پس از واکنش اولیه معامله‌گران و نوسانات شدید انس، قیمت طلا به پایین‌ترین سطح چند هفته خود یعنی زیر 2020 دلار رسید. همزمان، بازده ۱۰ ساله اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده به بالای چهار درصد افزایش یافت.

انتظار سرمایه‌گذاران طلا از تصمیمات آتی فد چیست؟
به دنبال انتشار این داده‌ها، انتظار می‌رود که فدرال رزرو در نشست ماه مارس خود نرخ بهره را کاهش دهد تا از رکود اقتصادی جلوگیری کند. اگرچه این امر ممکن است در کوتاه‌مدت به قیمت طلا آسیب برساند، اما در بلندمدت می‌تواند به حمایت از بازار سهام و رشد اقتصادی کمک کند.
در واکنش به داده‌های تورم دسامبر، تحلیلگران TD Securities گفته‌اند: «گزارش CPI نشان می‌دهد که مسیر تورم دو درصدی، احتمالاً طولانی خواهد بود.»

این اظهار نظر از کارشناس TD Securities، به این دلیل است که انتظار می‌رود به جز سناریوی افت چشمگیر اقتصاد و بازار کار، فدرال رزرو سیاست پولی خود را تا زمانی که مطمئن شود تورم در مسیر روشن و «پایدار» به سمت هدف دو درصدی قرار دارد، رها نکند.

پیش بینی قیمت طلای جهانی
اتفاقات هفته جاری اما، معادلات سرمایه‌گذاران طلای جهانی را برهم زده است. ابتدا مقامات بانک مرکزی اروپا نسبت به انتظارات معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازارهای جهانی در راستای کاهش تندوتیز نرخ بهره در سال 2024، پا پس کشیدند و پس از آن نوبت به اظهار نظر اعضای فدرال رزرو رسید. 

کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو، روز گذشته بیان کرد: در حالی که تورم به هدف دو درصدی بانک مرکزی نزدیک می‌شود، فدرال رزرو تا زمانی که تورم پایین‌تر حفظ شود نباید برای کاهش نرخ بهره عجله کند. پس از والر، رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا گفت که اگر سیاست‌گذاران خیلی زود نرخ‌ها را کاهش دهند، تورم را می‌توان دید. همتایان اروپایی او نیز نسبت به انتظارات بازار برای کاهش سریع نرخ در سال جاری عقب‌نشینی کردند.

در نتیجه اظهارات تند اعضای فد، انتظارات برای کاهش نرخ بهره، افت فاحشی پیدا کرده است. بر اساس داده‌های ابزار CME FedWatch، در حال حاضر معامله‌گران 65 درصد احتمال کاهش نرخ بهره توسط فد در ماه مارس را در بازار پرایس می‌کنند. این در حالی است که پیش از سه شنبه، این شاخص رقم 75 درصدی را برای انتظار کاهش نرخ بهره نشان می‌داد. 

داده‌های تولید ناخالص داخلی چین، پای خود را از آنچه مارکت انتظار داشت، فراتر نذاشت و نتوانست به خریداران انس در جهت افزایش قیمت طلا کمک محسوسی کند. تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه چهارم 5.2 درصد رشد کرد که نسبت به 4.9 درصد در سه ماهه سوم افزایش یافت.

اقتصاد نیز برای کل سال 2023، نرخ رشد 5.2 درصدی را ثبت کرد. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی نیز در سه ماهه چهارم، 1.0 درصد بود که با انتظارات مطابقت داشت.

سرمایه‌گذاران به دقت عناوین خبری مربوط به درگیری در خاورمیانه را رصد خواهند کرد. طلا اخیراً توانسته است از تنش‌های ژئوپلیتیک افزایش یافته بهره‌مند شود، اما یک بحران طولانی مدت در دریای سرخ می‌تواند قیمت انرژی را بالاتر ببرد و پیشرفت بانک‌های مرکزی اصلی در زمینه تورم را کند کند. 

با آنالیز تکنیکال رفتار قیمت انس طلای جهانی، می‌توان فشردگی قیمت در یک مثلث افزایشی را تشخیص داد. سقف 2088 تا 2090 دلاری از یک سو و خط روند صعودی از سمت پایین، قیمت انس را در خود محبوس ساخته‌اند.

 

پس از رالی نزولی 26 دلاری انس در روز گذشته، قیمت مجددا روی خط روند صعودی خود قرار گرفته است. در تایم‌فریم چهار ساعته و پایین‌تر، واکنش‌های قیمت به موازی پایینی خط میانی و خط روند یادشده مشهود است. در صورتی که خریداران بتوانند از نفوذ و تثبیت قیمت، پایین‌تر از محدوده فعلی جلوگیری کنند، شانس‌های رشد طلا همچنان حفظ خواهد شد. 

در غیر این صورت، سناریوی تقویت فروشندگان فعال می‌شود که در صورت از دست رفتن محدوده حمایتی داینامیک، انتظار می‌رود قیمت طلای جهانی تا ایستگاه حمایتی بعدی یعنی 2015 دلار، کاهش یابد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 11 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر