همه چیز درباره ری گیری طلا

یکی از تقلباتی که در بازار طلا و جواهر صورت می‌گیرد، فروش طلای تقلبی یا طلا با ناخالصی می‌باشد. در چند سال اخیر خرید و فروش طلای آبشده به علت نداشتن اجرت ساخت، بسیار رونق گرفته است. اما از آنجایی که عیار طلای آبشده مشخص نیست و احتمال تقلب در آن بسیار است، خریداران برای مشخص نمودن عیار، آن را به آزمایشگاه‌های ری گیری می‌فرستند. در ادامه با ری گیری و دلایل انجام آن آشنا می‌شویم.

ری گیری طلا

ری گیری طلا چیست؟

طلای خامی که از معادن استخراج می‌شود، بسیار نرم است. به همین علت طلا را با آلیاژ فلزات دیگر ترکیب می‌کنند. همچنین مصنوعات طلا هنگامی که کهنه می‌شوند و به طلافروش فروخته می‌شوند. طلا فروش نیز مصنوعات دست دوم را ذوب کرده و تبدیل به طلای آبشده می‌کند. از آنجایی که طلای آبشده از ذوب انواع مصنوعات طلا به دست می‌آید. بنابراین عیار آن به صورت دقیق مشخص نیست. در این صورت برای مشخص نمودن عیار طلای آبشده، آن را به آزمایشگاه‌هایی می‌فرستند که به آن ری گیری می‌گویند.

به بیان دیگر به مشخص نمودن عیار قطعات آبشده طلا، توسط آزمایشگاهی که زیر نظر اتحادیه طلا جواهر هستند ری گیری می‌گویند. ری گیری دارای مراحلی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. (برای اطلاع از قیمت تابلو نرخ طلا، می‌توانید به صفحه اسمارت تابان گوهر نفیس مراجعه کنید.)

مراحل ری گیری طلا

همان‌طور که در مبحث قبلی گفته شد، برای آنکه عیار قطعه طلای آبشده را مشخص کنند آن را به ری گیری می‌فرستند. برای ری گیری طلا، یک قطعه کوچک از طلای آب‌شده در حدود شاید نیم گرم را با قیچی دسته بلند که مخصوص این کار است را می‌برند. و به آزمایشگاه ری گیری می‌دهند تا آزمایش‌هایی بر روی قطعه طلای بریده شده انجام شود و سپس عیار آن مشخص شود. آزمایشگاه ری گیری، قطعه را در پاکتی گذاشته و رسیدی بابت نمونه تحویل گرفته شده می‌دهد.

با در اختیار داشتن این رسید شما می‌توانید پس از پایان ری گیری، نمونه طلای خود را تحویل بگیرید. ری گیری نیز شماره رسید را بر روی قطعه طلای شما درج کرده و انگ می‌زند. با استفاده از این شماره می‌توانید از عیار قطعه طلای خود مطلع شوید.  انگی که ری گیری‌های تهران می‌زنند 6 رقمی می‌باشد که علاوه بر تماس با آزمایشگاه، با استفاده از تلفن گویای اتحادیه طلا و جواهر نیز می‌توانید با اعلام کردن شماره انگ، از عیار قطعه طلا مطلع شوید. این در حالی است که شماره رسید در سایر شهرستان‌ها 4 رقمی می‌باشد که فقط از طریق تلفن همان آزمایشگاه قابل استعلام است.

انگ زدن بر طلا

انگ طلا چیست؟

در مبحث قبلی کلمه انگ زدن را بیان کردیم و این سؤال پیش می‌آید که انگ زدن چیست؟ در حقیقت انگ زدن همان شماره‌هایی است که پس از ری گیری و مشخص  شدن عیار قطعه طلا توسط ری گیری بر روی طلا کوبیده می‌شود. با استفاده از این شماره می‌توان با تماس با اتحادیه یا خود آزمایشگاه ری گیری از عیار طلای آبشده خود مطلع شد. پس اگر از شما درخواست شد که انگ طلای آب‌شده را بخوانید یا از اصطلاح انگ آبشده چنده استفاده کردند، شما باید شماره‌ای که بر روی طلای آبشده درج شده است را بخوانید. علاوه بر این شماره، اسم آزمایشگاه ری گیری نیز بر روی طلای آب‌شده درج می‌شود. (برای مشاوره و دریافت قیمت تابلو نرخ طلا، می‌توانید در صفحه اسمارت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.)

چرا ری گیری مهم است؟

حال این سؤال پیش می‌آید که چرا باید طلای آب شده را ری گیری کرد؟ چرا خود طلا فروشان با استفاده از سنگ محک عیار طلای آبشده را مشخص نمی‌کنند.

هنگامی که طلای آبشده ری گیری نشده باشد و انگی نخورده باشد، کالایی به شمار می‌آید که بهایش هنوز مشخص نیست و سودجویان به هر بهانه‌ای قصد بی ارزش کردن یا پایین آوردن قیمت طلای آبشده از ارزش واقعی آن را دارند. پس بهتر است برای جلوگیری از این مسائل عیار دقیق طلای آبشده خود را بدانید. تنها راه‌های مشخص کردن عیار قطعه طلای آبشده، ری گیری می‌باشد.

دلیل دوم ری گیری این است که با کم یا زیاد شدن عیار طلا، قیمت طلا نیز تغییر می‌کند. بنابراین عیار طلا باید در جایی مشخص شود که مورد قبول فروشنده و خریدار باشد. در این موقع تنها آزمایشگاهی که بی طرف و دقیق است می‌تواند مورد تایید هر دو طرف باشند.

دلیل سوم این است که در ری گیری عیار طلا با روش‌های دقیق و استاندارد جهانی مشخص می‌شود. امکاناتی که برای مشخص کردن عیار طلای آبشده در آزمایشگاه‌های ری گیری وجود دارد در هیچ طلافروشی و کارگاه طلا سازی وجود ندارد. درباره سنگ محک هم باید گفت که سنگ محک برای تشخیص طلای تقلبی از اصل استفاده می‌شود و نمی‌تواند عیار طلای آب‌شده را مشخص کند.

ری گیری طلا چیست

هزینه ری گیری

آزمایشگاه‌های ری گیری مبلغی را بابت دستمزد یا کارمزد ری گیری و انگ زدن دریافت می‌کنند. این مبلغ دریافتی هر ساله از طرف اتحادیه طلا و جواهر هر شهرستان مشخص می‌شود. این مبلغ دریافتی بستگی به مقدار وزن طلای آبشده دارد و با بیشتر شدن وزن طلای آبشده، هزینه دریافتی نیز بیشتر می‌شود. هزینه‌های ری گیری هر شهرستان با شهرستان دیگر متفاوت است. علت این امر این است که نرخ ری گیری طلا را اتحادیه طلا و جواهر هر شهرستان مشخص می‌کند. (برای دریافت قیمت تابلو نرخ طلا نیز می‌توانید در صفحه اسمارت تابان گوهر نفیس فرم پر کنید.)

حرف آخر

اگر قصد ورود به بازار طلا و جواهر را دارید یا در آن مشغول فعالیت هستید، باید همه جوانب احتیاط را رعایت کنید. رعایت کردن این مسائل باعث می‌شود که در دام کلاهبرداران نیافتید. اگر قصد خرید طلای آبشده را دارید قبل از خرید با تماس به ری گیری و اعلام انگ طلای آب‌شده از عیار آن مطمئن شوید. همچنین به هیچ عنوان سراغ خرید طلای آبشده بدون انگ نروید؛ حتی اگر به فروشنده اعتماد کامل دارید. در بازار طلا و جواهر همیشه سودجویانی در کمین نشسته‌اند تا با کوچک‌ترین اشتباه، شما را به دام بیاندازند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر