راهنمای راه اندازی آنلاین شاپ طلا + مجوزها

وقتی به فروشگاه‌های آنلاین طلا فکر می‌کنیم، اغلب به یاد صفحات اینستاگرامی می‌افتیم؛ اما اینستاگرام تنها راه برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی طلا نیست. در واقع، با توجه به نوع محصول، بهتر است کانالی را برای فروش انتخاب کنید که با نیازهای خریداران طلا هماهنگ باشد. به‌طور کلی، منظور از فروشگاه آنلاین، یک پلتفرم دیجیتال است که کاربران بتوانند به‌سادگی محصولات مورد نظر خود را انتخاب و سفارش دهند. در این مقاله، قصد داریم بررسی کنیم که چگونه می‌توانید به موفقیت در فروش آنلاین طلا از طریق راه اندازی آنلاین شاپ طلا دست یابید؛ از اقداماتی که باید پیش از شروع انجام دهید تا مجوزهایی که نیاز دارید دریافت کنید.

راهنمای راه اندازی آنلاین شاپ طلا

مراحل راه اندازی آنلاین شاپ طلا

تقریباً تمامی کسب‌وکارها برای موفقیت از یک الگوی مشترک پیروی می‌کنند. این موارد عبارتند از:

 • انتخاب محصول یا خدمت خاص برای فروش
 • قیمت‌گذاری اصولی با حاشیه سود منطقی
 • ایجاد بستر مناسب برای عرضه محصول
 • بازاریابی و جذب مشتریان جدید
 • تلاش برای حفظ مشتریان قبلی

اما نکته‌ای که باعث تمایز بین کسب و کارهای مختلف می‌شود، نحوه و چگونگی انجام هر یک از این مراحل است. در این مقاله، تمرکز ما بر راه‌اندازی فروشگاه آنلاین طلاست. بنابراین، نکاتی را بررسی خواهیم کرد که برای این نوع کسب‌وکارها مفید باشند. بیایید این موارد را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

1 ساخت سایت فروشگاهی

اجازه دهید از دو مرحله اول سریع‌تر عبور کنیم؛ چراکه می‌دانیم چه محصولی برای فروش داریم و قیمت آن نیز مشخص است. البته، برای رشد سریع‌تر، می‌توانید بر روی یک محصول خاص‌تر تمرکز کنید؛ یعنی محصولی که با آن قصد دارید بازار مشخصی را هدف قرار دهید.

برای مثال، اگر تنوع حلقه‌های نامزدی ظریف و کم‌وزن طلا در فروشگاه شما زیاد است، می‌توانید با تمرکز بر این محصول، خود را در بازار هدف جایگاه‌یابی کنید.

محل فروش محصول خود را مشخص کنید

یکی دیگر از نکات مهم، تعیین محل فروش محصول شماست. برای فعالیت در زمینه طلا، پیشنهاد طراحی سایت طل افروشی است. چرا؟ زیرا در فروش طلا، زیبایی و جذابیت محصول تنها بخشی از کار است؛ اما بخش مهم‌تر، جلب اعتماد مشتری است. برای این هدف، داشتن یک وبسایت تاثیر بیشتری نسبت به یک صفحه اینستاگرامی دارد.

از طرفی، هرچقدر قیمت محصول بالاتر باشد، مشتری به اطلاعات بیشتری درباره آن نیاز دارد. سایت این امکان را به شما می‌دهد تا این اطلاعات را به‌راحتی ارائه کرده و فرآیند خرید را تسهیل کنید.

شما با راهنمای راه اندازی آنلاین شاپ طلا خود می‌توانید محصولات را با دقت و جزئیات بیشتری معرفی کنید. همچنین، فروش طلا در فضای آنلاین نیازمند مجوزهای خاصی است که برای دریافت آن‌ها باید سایت داشته باشید. با این حال، برای تنوع بخشیدن به کانال‌های فروش و اطمینان از اینکه تمام تخم‌مرغ‌ها در یک سبد نباشند، در اینستاگرام هم فعال باشید. البته که از این پلتفرم برای جلب توجه کاربران و هدایت آن‌ها به سمت سایت نیز می‌توانید استفاده کنید. مانند نمونه زیر:

آنلاین شاپ طلا و جواهر

از راه‌اندازی سایت طلافروشی نترسید!‌

برای راه اندازی آنلاین شاپ طلا خود نیز، خیلی ساده و راحت می‌توانید از خدمات طراحی سایت طلا فروشی شرکت تابان گوهر (ویترین آنلاین) استفاده کنید.

پس از مرحله طراحی سایت، پایه و اساس راه‌اندازی فروشگاه آنلاین طلا شما تقریبا شکل گرفته است. حالا باید تلاش کنید تا بازدید فروشگاه شما افزایش یابد. برای این منظور، به بازاریابی نیاز دارید. اما قبل از آن، اجازه دهید جمع‌بندی کنیم:

 • محل اصلی فروش شما باید سایت باشد. سایتی که دارای صفحات اعتمادساز مانند “درباره ما” و همچنین صفحه “فرآیند خرید” مشخص باشد.
 • از اینستاگرام نیز برای تبلیغ و جذب مشتری استفاده کنید و بر تبدیل فالوورها به مشتریان در این پلتفرم تمرکز کنید. (حتی شما می‌توانید از اینستاگرام برای تبلیغ مغازه فیزیکی خود استفاده کنید.)

2 بازاریابی و فروش

برای موفقیت در بازاریابی، ابتدا باید مزیت رقابتی خود را مشخص کنید. از خودتان بپرسید:

 • چه مزیتی نسبت به رقبا دارم؟
 • چه چیز خاصی به مشتری عرضه می‌کنم که دیگران ندارند؟
 • یا چرا مردم باید من را انتخاب کنند؟

اگر کسب‌وکار شما توانایی ایجاد مزیت رقابتی خاصی در برابر رقبای بزرگ ندارد اما محصولی دارید که می‌تواند در رقابت موفق باشد، روی یک بخش خاص از بازار تمرکز کنید. یعنی آن محصول خاص را انتخاب کرده و تمام مزیت‌های رقابتی خود را بر اساس آن تعریف کنید. سپس با تبلیغات و بازاریابی، این مزیت را برای مخاطبان آن محصول برجسته کنید.

جایگاه خود را در بازار مشخص کنید!

مهم این است که چه جایگاهی را در بازار هدف اشغال می‌کنید؛ یعنی مردم شما را به چه چیزی می‌شناسند. قیمت منصفانه، محصولات خاص و مشاوره تخصصی از مواردی است که می‌تواند برگ برنده شما باشد. چرا که در دوره رکود و تورم، یکی از استراتژی‌های مؤثر همین هدف‌گیری یک بازار مشخص به‌جای پوشش گسترده بازار است.

برخی روی طلای کم‌وزن و سبک تمرکز می‌کنند. گروه دیگری همین مفهوم را به شکل بهتری بیان می‌کنند؛ اما چگونه؟

دستبند مینیمال

یک اصل در بازاریابی برای نسل جدید وجود دارد که می‌گوید: این افراد به سادگی و مینیمالیسم بیشتر از نسل‌های قبل توجه می‌کنند. با در نظر گرفتن این نکته، می‌توانید برای تعریف طلای کم‌وزن از عبارت‌هایی مانند «ظریف» استفاده کنید تا جذاب‌تر به نظر برسد.

بنابراین، برای پیدا کردن مزیت رقابتی، باید مخاطب خود را نیز بشناسید. به عنوان مثال، تعیین کنید که بیشتر مخاطبان و مشتریان شما در چه بازه سنی قرار دارند، چه شغلی و چه سطح درآمدی دارند و سایر موارد دیگر.

مخاطب هدف خود را بشناسید!

وقتی ویژگی‌های مخاطب هدف را بشناسید، می‌توانید محصولات مناسب‌تر را به شکلی بهتری به آن‌ها پیشنهاد کنید که در نهایت، احتمال فروش شما را نیز افزایش می‌دهد. علاوه بر این، ارائه گزینه‌هایی مانند فروش قسطی، معاوضه با طلای شکسته و… نیز می‌تواند توجه مخاطب را به خود اختصاص دهد. برای مثال، این کسب‌وکار:

البته همه این موارد به استراتژی کسب‌وکار شما بستگی دارد. بنابراین، چنین اقداماتی را فقط به این دلیل که دیگران انجام داده‌اند، تکرار نکنید. زمانی که در مورد انتخاب محصول و مزیت رقابتی به نتیجه رسیدید، به سراغ انتخاب کانال‌های تبلیغاتی و بازاریابی بروید. انتخاب این کانال‌ها تا حد زیادی به بودجه شما بستگی دارد.

ابتدا مشخص کنید که چه مقدار بودجه برای فروش در فضای دیجیتال و انجام تبلیغات دارید. سپس می‌توانید بهترین کانال‌ها را انتخاب کنید. به‌طور کلی، دو دسته کانال برای ترویج و تبلیغ وجود دارد:

 • ارگانیک: یعنی کانال‌هایی که مالک آن‌ها شما هستید و می‌توانید با تولید محتوا مخاطب جذب کنید؛ مانند وبسایت و شبکه‌های اجتماعی شما.
 • پولی: تبلیغ در کانال‌هایی که مالک آن‌ها شما نیستید؛ مانند تبلیغ در صفحات اینفلوئنسرها، سایت‌های پربازدید، گوگل و حتی تبلیغات پیامکی.

بنابراین، پیش از اینکه به سراغ تدوین استراتژی بازاریابی و تبلیغات با هدف فروش بروید، حتماً موارد مهمی را که در این بخش بررسی کردیم، مشخص کنید. سپس می‌توانید یک برنامه مشخص برای بازاریابی تدوین کنید که نرخ بازگشت سرمایه خوبی نیز داشته باشد.

هنگامی که با تبلیغات مشتریان جدیدی جذب کردید، باید برنامه‌ای برای نگه داشتن آن‌ها و حفظ مشتریان قدیمی نیز داشته باشید. در ادامه، نکاتی برای حفظ و بازگشت مشتریان ارائه خواهیم داد.

3 حفظ مشتری

بسیاری از مشتریان طلا و جواهر قبل از خرید، به جستجو می‌پردازند و نمونه‌هایی از محصول مورد نظرشان را بررسی می‌کنند. اما آیا این افراد واقعاً خرید هم می‌کنند؟ یا در یک حالت دیگر، افراد ممکن است یکی از تبلیغات شما توجهشان را جلب کرده و برای اولین بار به سایت شما مراجعه کنند. چقدر احتمال دارد که این فرد چیزی بخرد؟

در هر دو حالت، احتمال خرید کم است. پس باید چه کرد؟ چطور می‌توان این افراد را به خریدار تبدیل کرد؟ برای حل این مشکل، باید از همان ابتدای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین طلا به فکر بازگرداندن بازدیدکنندگان گذرا و تبدیل آن‌ها به مشتری و نهایتاً حفظ مشتریان باشید.

برای مثال، می‌توانید از تبلیغات هدف‌گیری مجدد (یا همان تبلیغات ریتارگتینگ) استفاده کنید تا پیشنهادهای خود را به اشکال مختلف به گوش افرادی که سایت شما را ترک کرده‌اند، برسانید.

وقتی فردی خرید انجام داد، نباید به‌راحتی او را از دست بدهید. سعی کنید از تکنیک‌های حفظ مشتری استفاده کنید. تا او همراه شما بماند و خرید خود را تکرار کند. به‌عنوان مثال، می‌توانید از ایمیل و پیامک برای بازاریابی بازگشتی (یا همان ریتِنشن مارکتینگ) استفاده کنید و پیشنهادات جدیدی به او ارائه دهید.

یک ایده جالب؟

پس از خرید مشتری، بخشی از مبلغ خرید را به کیف پول او برگردانید تا در خرید بعدی از آن استفاده کند. بعد از خرید، یک پیامک اتوماتیک به مشتری ارسال می‌شود و این موضوع به او اطلاع داده می‌شود.

کمپین ولنتاین در وبسایت طلافروشی

روش‌های دیگر شامل اطلاع‌رسانی درباره محصولات جدید، ارسال کد تخفیف در مناسبت‌هایی مانند روز پدر و جشنواره‌های فروش فصلی از طریق ایمیل یا پیامک است. برای ایجاد رابطه‌ای صمیمی‌تر با مشتری، می‌توانید روز تولد او را تبریک بگویید و به او اجازه دهید مثلاً یک محصول خاص را سفارش دهد تا شما آن را طراحی کنید یا با تخفیف خریداری کند.

نکته: حفظ مشتری و تشویق او به خرید مجدد از طریق اینستاگرام سخت است؛ تصور کنید باید به دایرکت هر مشتری سر بزنید! این یکی از دلایلی است که باید به فکر طراحی سایت برای فروش اینترنتی طلا باشید. به این ترتیب، فعالیت‌های شما با هدف حفظ مشتری به‌طور اتوماتیک انجام می‌شوند و نیازی به ارسال پیشنهادهای دستی برای هر مشتری ندارید.

برای موفقیت در راه‌اندازی فروشگاه آنلاین طلا، باید از قبل برنامه‌ریزی کنید تا شانس موفقیت شما افزایش یابد.

مجوزهای لازم برای خرید و فروش اینترنتی طلا

برای راه اندازی آنلاین شاپ طلا و جواهر، باید تعدادی مجوز مهم را کسب کنید. این مجوزها عبارتند از:

1 داشتن فضای فیزیکی

اولین شرط برای شروع راه اندازی آنلاین شاپ طلا، داشتن یک فروشگاه فیزیکی است. باید یک محل مشخص برای کار خود تهیه کنید؛ چه از طریق خرید و چه اجاره. فروشگاه فیزیکی نیز باید شرایط خاصی را رعایت کند؛ از جمله نصب دوربین مداربسته، دزدگیر، سیستم مه ساز امنیتی اسنویز و شیشه ضدگلوله. با رعایت این نکات، می‌توانید مجوز فعالیت خود را از سامانه ایرانیان اصناف دریافت کنید.

2 مجوز سامانه ایرانیان اصناف

برای شروع فروش اینترنتی، باید سند مالکیت یا اجاره مکان خود را به اتحادیه طلافروشان (سامانه ایرانیان اصناف) ارائه دهید. ابتدا باید به سایت درگاه ملی مجوزها وارد شوید و ثبت نام کنید. پس از ورود به حساب کاربری، بر روی دکمه درخواست مجوز کلیک کنید و مراحل را دنبال کنید.

در این مرحله، اطلاعاتی نظیر شهر محل کسب و نوع درخواست (صدور پروانه کسب) از شما خواسته می‌شود. این اطلاعات را تکمیل کنید تا به سامانه ایرانیان اصناف هدایت شوید. پس از وارد کردن اطلاعات و بارگذاری مدارک موردنیاز در این سامانه، یک کد رهگیری برای شما ارسال می‌شود که باید آن را نگه دارید.

3 دریافت اینماد

پس از صدور پروانه کسب از سامانه ایرانیان اصناف، باید برای دریافت اینماد اقدام کنید. به سایت اینماد بروید و ثبت‌نام کنید. سپس به حساب کاربری خود وارد شوید و اطلاعات و مدارک خواسته شده را بارگذاری کنید. در مرحله بعد، باید فرآیند احراز هویت را طی کنید تا پرونده شما برای بررسی به کارشناسان مربوطه ارسال شود.

اینماد - نماد اعتماد الکترونیکی

نکته: بدون داشتن اینماد، نمی‌توانید از هیچ‌کدام از درگاه‌های پرداخت واسط یا مستقیم استفاده کنید. این مرحله ضروری است و باید پس از راه‌اندازی سایت و با داشتن مدارک موردنیاز انجام شود.

4 مجوز اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی

برای دریافت مجوز اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، دوباره به سایت درگاه ملی مجوزها مراجعه کنید. پس از طی مراحل این سایت، مجدداً به سامانه ایرانیان اصناف هدایت می‌شوید. در صفحه اول این سامانه، از قسمت پروانه‌ها، گزینه کسب‌وکار مجازی را انتخاب کرده و بخش نماد را روی حالت «دارد» قرار دهید. منظور از نماد، همان اینمادی است که قبلاً دریافت کرده‌اید.

بقیه مراحل سامانه ایرانیان اصناف را مانند بخش قبل که توضیح دادیم، ادامه دهید تا فرآیند به پایان برسد. پس از اتمام این مراحل، می‌توانید به راه‌اندازی فروشگاه آنلاین طلا بپردازید.

برای افزایش فروش خود، روی تابان گوهر حساب کنید!

وقتی کارهای راه‌اندازی آنلاین شاپ طلا را می‌خواهید انجام دهید، باید به فکر استفاده از راهکارهای افزایش فروش از طریق یک وبسایت طلافروشی باشید. اگر می‌خواهید به این هدف برسید، شرکت تابان گوهر خدمت جدیدی برای شما دارد؛ طراحی سایت طلا فروشی!

برای شروع، پیشنهاد می‌کنیم یک سر به صفحه طراحی سایت طلا فروشی بزنید. اگر برای راه‌اندازی آنلاین شاپ طلا خود نیز سوالی دارید، فرم داخل این صفحه را پر کنید، تا کرشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − شش =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر