اردیبهشت‌ بر بازارها چگونه گذشت؟

بازار سهام، ارز و طلا اردیبهشت‌ماه سرخی داشتند و تمامی بازارها در این ماه منفی شدند.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از اکوایران، دومین ماه بهار برای بازارها بهاری نبود. پس از افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز در فروردین‌ماه، بازار ارز و و طلا در ماه گذشته اصلاح کردند.

بازارها اردیبهشت پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند. ده انجمن بزرگ تولیدی کشور به رهبری نامه نوشتند و از ایشان خواستند تا بانک مرکزی قیمت دلار نیما را مطابق با متن قانون اصلاح کند. مشکلات تامین مالی شرکت‌ها در سایه افزایش نرخ بهره بدون ریسک، بالا بودن هزینه تامین مالی و اختلاف بالای نرخ دلار نیما و بازار آزاد ارز از مواردی بود که در اردیبهشت‌ماه در خبرها مورد توجه قرار گرفت.

البته خبر خوبی که برای تولیدکنندگان منتشر شد، تشکیل دوباره کمیته ارزی در اتاق ایران بود. پس از مدتی که کمیته ارزی دیگر در اتاق ایران نبود، احیای مجدد کمیته ارزی اقدام مطلوبی است که می‌تواند واسطه میان بازارساز ارزی و تولیدکننده باشد و نگرانی‌ها و دغدغه‌های تولیدکنندگان را به بازارساز در هنگام تصمیم‌گیری گوشزد کند و به دنبال راهیابی تامین خواسته‌های بازارساز در ایفای تعهدات ارزی باشد.

مالیات بر عایدی سرمایه از بازار طلا، مسکن و خودرو هم یکی از چالش‌های بازار‌ها در اردیبهشت‌ماه بود. خبری که موجب تعطیلی طلا فروشان تا بررسی نگرانی‌هایشان شد؛ در نهایت سه گروه ملزم به ثبت دارایی‌های خود در سامانه جامع تجارت شدند.

دفتر این ماه پرحادثه در نهایت با خبر شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی هشتمین رئیس جمهور ایران به پایان رسید. انتشار خبر سقوط هلیکوپتر در ساعات اولیه نه تنها بازار ارز و طلا را متلاطم کرد بلکه طلای جهانی را در همان روز به هم ریخت.

هم‌زمان حال پادشاهی عربستان نیز بد است که این اتفاقات در دو قدرت منطقه‌ای باعث شده که ایران و عربستان در کانون توجه تحلیلگران باشند. در حال حاضر محمد مخبر معاون اول شهید رئیسی مسئولیت ریاست قوه مجریه در دوره گذار تا انتخاب رییس‌جمهور بعدی و تشکیل کابینه جدید را برعهده دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 2 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر