اجرت طلا چگونه محاسبه می‌شود؟

به ویترین طلافروشی‌ها که نگاه می‌کنیم، انواع و اقسام مصنوعات طلا را مشاهده می‌کنیم. برخی از آن‌ها ساده و برخی دیگر دارای ظرافت و زیبایی بیشتر می‌باشند. ولی آیا برای ساخت این مصنوعات یک مقدار زمان و انرژی صرف شده است؟ جواب را ساده بگوییم، خیر! مقدار زمان و انرژی که برای ساخت این مصنوعات به کار رفته است با یکدیگر یکسان نیست. ممکن است برای ساخت یک حلقه ساده چند ساعت زمان و انرژی لازم باشد ولی برای یک گردنبند دیگر شاید چند روز زمان نیاز باشد.

پس، به هزینه‌ای که بابت میزان زمان و زحمتی که برای ساخت هر مصنوع طلا صرف می‌شود، اجرت طلا می‌گویند؛ که این هزینه باید توسط خریدار پرداخت شود. در ادامه با نحوه محاسبه اجرت طلا آشنا می‌شویم.

اجرت طلا چگونه محاسبه می‌شود

هزینه اجرت ساخت طلا چیست؟

اجرت ساخت طلا به هزینه‌ای گفته می‌شود که طلافروش بابت طراحی و ساخت از مشتری دریافت کرده و به قیمت یک گرم طلا اضافه می‌کند. مصنوعات طلا دارای اجرت‌های متفاوت می‌باشند. هرچه مصنوع طلا ساخته ‌شده بروزتر و طراحی و ساخت آن پیچیده‌تر باشد، هزینه اجرت ساخت آن نیز بیشتر می‌شود. در حقیقت اجرت ساخت بر اساس طراحی، سنگ‌های قیمتی و تراشکاری‌های صورت گرفته بر طلا مشخص می‌شود.

 

البته این نکته را یادآوری کنیم که هزینه اجرت ساخت فقط در هنگام خرید طلای نو توسط خریدار پرداخت می‌شود. اما در هنگام فروش اجرت ساخت محاسبه نمی‌شود. برای اطلاع از قیمت خرید طلا 18 عیار می‌توانید به نرم اپلیکیشن اعلام نرخ طلا تابان گوهر مراجعه کنید. همچنین در این برنامه می‌توانید قیمت فروش و تعویض طلای 18 عیار را نیز داشته باشید.

محاسبه هزینه اجرت طلا چگونه است؟

قیمت روزانه و لحظه‌ای طلای 18 عیار، مبنای محاسبه هزینه اجرت ساخت طلا می‌باشد. یعنی طلافروش قیمت طلا را در لحظه چک کرده و پس از محاسبه، قیمت نهایی را به خریدار اعلام می‌کند. اجرت‌های ساخت طلا بر اساس زمان و زحمتی که برای ساخت طلا صرف شده متغیر است. اما نگران این موضوع نباشید. طلافروش به اختیار خود امکان تغییر هزینه اجرت را ندارد و باید طبق فاکتور خریدی که از بنکداران و طلاسازان دریافت کرده، هزینه اجرت طلا را دریافت کند.

محاسبه اجرت ساخت طلا به چند روش انجام می‌شود

پیشنهاد می‌شود قبل از خرید طلا و جواهر حتماً از فروشنده درباره میزان اجرت و نحوه محاسبه آن سؤال شود. اجرت به سه صورت درصدی، تومان و ترکیب درصد و تومان محاسبه می‌شود.

محاسبه اجرت ساخت طلا

روش اول: اجرت ساخت طلا به تومان

در محاسبه اجرت طلا به تومان، اجرت مصنوعات به تومان محاسبه می‌شود و به قیمت طلا اضافه می‌شود. معمولاً قیمت آن زیاد نیست. اما اجرت مصنوعاتی که مدل‌های خاص دارند یا وارداتی هستند ممکن است تا چند برابر اجرت ساخت طلای معمولی باشد.

روش دوم: اجرت ساخت طلا به درصد

در مقابل اجرت ساخت اکثر مصنوعات طلا به صورت درصدی محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر طلافروش گفت اجرت این قطعه طلا 20 درصد است یعنی 20 درصد از قیمت طلا محاسبه و به قیمت نهایی آن اضافه می‌کند.

مثالی برای تفهیم بیشتر محاسبه اجرت به درصد

تصور کنید شما به بازار رفته تا یک قطعه طلا خریداری کنید. اگر قیمت طلا را با فرض یک گرم طلا 18 عیار برابر با 2 میلیون 300 هزار تومان در نظر بگیریم و طلای مدنظر ما دارای اجرت ساخت 20 درصد باشد، محاسبه اجرت ساخت یک گرم از آن به صورت زیر است.

460،000=%20*2،300،000

بنابراین اجرت ساخت یک گرم طلا 18 عیار برابر با 460 هزار تومان می‌شود. در کل اجرت ساخت درصدی با افزایش و کاهش قیمت طلا، کم و زیاد می‌شود. برای محاسبه قیمت نهایی خرید طلا می‌توانید به نرم افزار اعلام نرخ تابان گوهر بخش محاسبه ارزش افزوده مراجعه کنید. در این بخش می‌توانید قیمت طلا، اجرت ساخت و درصد سود طلافروش را وارد کنید تا قیمت نهایی طلای ساخته شده را مشاهده کنید.

روش سوم: اجرت ساخت به درصد و تومان

نوع سوم اجرت طلا، محاسبه اجرت به درصد و تومان می‌باشد که حتی متداول نیز نمی‌باشد. برای مثال طلافروش اجرت ساخت یک مصنوع طلا را 10 درصد به علاوه 50 هزار تومان اعلام می‌کند. به طور مثال برای محاسبه هزینه اجرت ساخت باید 10 درصد از قیمت طلا 18 عیار را حساب کرده و عدد به دست آمده را به علاوه عدد 50 هزار تومان بکنیم. این عدد حاصل برابر با هزینه اجرت ساخت قطعه طلا ساخته شده می‌شود.

اجرت طلا

چگونه اجرت ساخت جواهرات محاسبه می‌شود؟

همیشه اجرت جواهرات بیشتر از اجرت طلا می‌باشد. علت این است که ساخت جواهرات زمان و دقت بیشتری لازم دارد و چون در ساخت آن از سنگ‌های قیمتی استفاده می‌شود و احتمال شکستن آن زیاد است، بنابراین دارای خطر و ریسک زیادی می‌باشد. در نتیجه هزینه بیشتری برای اجرت ساخت جواهرات دریافت می‌شود. جواهرات با اینکه چشم نواز و زیبا هستند اما قیمت فروش آن تفاوت بسیاری با قیمت خرید آن دارد.

 

هنگامی که قصد خرید زیورآلاتی دارید که سنگ قیمتی بر روی آن کار شده است. ارزش سنگ را باید جداگانه پرداخت کنید. در حقیقت در فاکتورها وزن طلا و سنگ قیمتی مشخص شده است و شما باید علاوه بر پول طلا، بهای سنگ را جدا پرداخت کنید. اما سنگ‌های قیمتی در هنگام فروش پایین‌تر از ارزش واقعی‌شان خریداری می‌شود که امری ناخوشایند است.

اجرت طلا همراه با سنگ بدل چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت گذاری طلا تزئین شده با سنگ بدل و سنگ قیمتی بسیار متفاوت است. هنگامی که شما قصد خرید یک قطعه طلا همراه با سنگ بدل را دارید، وزن کل قطعه بر اساس بهای طلای 18 عیار محاسبه می‌شود. اما در هنگام فروش وزن سنگ بدل از آن کم شده و قیمت طلا فقط به شما پرداخت می‌شود. یعنی شما در هنگام خرید پول سنگ بدل را داده‌اید اما نمی‌توانید در هنگام فروش پول آن را بگیرید. در حقیقت شما بهای استفاده از زیبایی این سنگ پرداخت کرده‌اید و برای شما ارزش مالی ندارد.

نتیجه گیری

حال که با اجرت طلا و روش محاسبه آن آشنا شدید، در هنگام خرید دچار سردرگمی نمی‌شوید و می‌توانید محاسبه کنید طلای شما چگونه حساب شده است. همچنین پیشنهاد می‌شود برای سرمایه گذاری به سراغ خرید طلای بدون اجرت یا کم اجرت بروید. البته این نکته را در نظر بگیرید برای خرید طلای بدون اجرت به طلا فروشی‌های معتبر مراجعه کرده تا خریدی مطمئن داشته باشید. برای دریافت قیمت دقیق طلا با انواع مختلف نیز می‌توانید به نرم اپلیکیشن اعلام نرخ طلا تابان گوهر مراجعه کنید.

سوالات متداول

اجرت ساخت طلا به سه صورت درصدی، تومان و ترکیب درصد و تومان محاسبه می‌شود.

خیر. طلای دست دوم هزینه اجرت ساخت ندارد.

از آنجاییی که طلای دست دوم هزینه اجرت ساخت ندارد، پس برای خرید و سرمایه گذاری گزینه بهتری است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × پنج =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر