کاهش قیمت دلار تا کجا ادامه دارد؟

در چند ماه گذشته دلار هر ماه در کانال مشخصی در حال نوسان است و در همان کانال بالا و پایین می‌شود. از اواخر تیر ماه دلار وارد کانال 48 هزار تومانی شده و به نظر می‌رسد که قرار است فعلا در همین کانال بماند.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت دلار در اولین روز مرداد 1402 به میانه کانال 48 هزار تومان برگشت تا بار دیگر نشان دهد فعلا قصد خروج از این کانال را ندارد و نه سیگنال‌های کاهشی و نه سیگنال‌های افزایشی هیچ کدام نتوانسته بر قیمت این ارز تاثیر بگذارد.

 

در آخرین روز تیر ماه قیمت دلار کار خود را با 48 هزار و 750 تومان آغاز کرد و نهایتا با 150 تومان کاهش، کار خود را پایان داد. در اولین روز مرداد ماه هم قیمت دلار کمی کاهش داشت و کار خود را در محدوده 48 هزار و 550 تومان آغاز کرد و با 200 تومان کاهش در ساعات ابتدایی بازار به محدوده 48 هزار و 300 تومان هم رسید. حالا باید دید در ادامه بازار قیمت دلار به چه سمتی می‌رود؟

کاهشی‌ها معتقدند که این هفته دلار وارد کانال 47 هزار تومان می‌شود و رکورد کاهشی جدیدی ثبت می‌کند. اما افزایشی‌ها کانال 47 هزار تومان را کانال حساسی برای دلار می‌دانند و معتقدند بازار به سادگی وارد این محدوده قیمتی نمی‌شود.

اما نکته جالب توجه این است که روند بازار در حالی در امروز و دیروز نزولی بوده که اخبار سیاسی منفی به بازار رسیده است. مهم‌ترین خبر سیاسی این هفته افزایش تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس است که بسیاری معتقد بودند این تنش بر قیمت دلار اثر افزایشی دارد. اما این خبر چندان مورد توجه بازار قرار نگرفت و نتوانست بر قیمت دلار اثرگذار باشد.

برخی معتقدند که در شرایط کنونی، فاکتورهای اقتصادی به سمتی می‌رود که قیمت دلار را در فاز افزایشی قرار دهد اما بازارساز تمام تلاش خود را به کار گرفته تا قیمت دلار را مهار کند و بتواند آن را به کانال‌های پایین سوق دهد. برخی از کارشناسان معتقدند که این تلاش دولت در کوتاه مدت جواب می‌دهد و دست بازارساز برای بازی در این بازار چندان باز نیست.


به گفته تحلیلگران اگر قیمت دلار بتواند خود را در کانال 48 هزار و 300 تومان حفظ کند، دلار می‌تواند کم کم وارد کانال 47 هزار تومانی شود. اما اگر دلار در این محدوده باقی نماند و به سمت کانال 48 هزار و 800 تومان حرکت کند، ماندن دلار در کانال‌های پایین سخت می‌شود و دلار به سمت کانال 49 هزار تومان می‌رود. اما به نظر می‌رسد که فعلا بازارساز تمام تلاش خود را برای نگهداری دلار در کانال 48 هزار تومان به کار گرفته و تاکنون موفق بوده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − 5 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر