7 روش تشخیص طلا از بدل (با تصویر)

تشخیص طلا از بدل یا تشخیص طلا اصل از تقلبی، امروزه دیگر چیزی است که دانستن آن نیاز همه بخصوص خانم‌ها است. چرا که بسیاری از خانم‌ها به خرید انواع طلا علاقه زیادی دارند. اما در برخی موارد پیش آمده است که فروشنده، طلای تقلبی یا بدل فروخته است. پس شما باید در مورد تشخیص طلای اصل مهارت داشته باشید تا فریب نخورید. برای تشخیص طلا از بدل در خانه، می‌توانید چند مورد آزمایش خیلی ساده انجام دهید. یا مثلا از موادی مانند الکل، وایتکس و آبلیمو استفاده کنید. پس قطعا لازم نیست که شما یک طلاساز تایید شده باشید تا بتوانید ماهیت طلایی که در دستتان دارید را تشخیص دهید. تنها کافی است این روش‌ها را برای تست طلا امتحان کنید.

7 روش تشخیص طلا از بدل

اما قبل از این که به سراغ ادامه مقاله برویم، بهتر است که به این موضوع اشاره کنیم که برای دریافت قیمت لحظه‌ای طلا و سکه می‌توانید به نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر مراجعه کنید.

چگونه در خانه طلا را از بدل تشخیص دهیم؟

در صورتی که در خانه یک شی فلزی دارید یا درحالت کلی می‌خواهید طلای خود را از بدل تشخیص دهید، تنها با چند ترفند ساده می‌توانید این کار را انجام دهید. تمامی این ترفندها در اوج سادگی، تشخیص خوبی را انجام می‌دهند. این روش‌های تشخیص طلا به این دلیل است که طلاهای موجود در بازار در انواع رنگ و سبک موجود است. و لازم است تا بفهمید طلای خریداری شده شما خالص است یا خیر. چرا که ممکن است طلای شما صرفا روکش طلا داشته باشد یا حالت‌هایی از این قبیل باشد.

روش اول: تشخیص طلا از اصل با کد حک شده روی آن

بر روی فلزهای طلا، نقره و پلاتین کدهایی وجود دارد که از بهترین روش‌های تشخیص اصل یا بدل بودن آن فلز است. عددهایی که در این کد وجود دارند باید خوانا و واضح باشد. برای اطمینان از صحیح بودن کد روی طلا، می‌توانید آن را در اینترنت جست وجو کنید تا اطلاعات کامل آن را دریابید. به طور مثال کد روی طلا، اگر عدد ۹۲۵ باشد یعنی درصد خلوص آن طلا ۹۲.۵ درصد است. کدهای مصنوعات فلزی به صورت زیر می‌باشد.

کد مصنوعات طلا: 375، 500، 583، 585، 750، 916، 958، 999
کد مصنوعات نقره:800، 830، 875، 925، 960، 999
کد مصنوعات پلاتین:850، 900، 950، 999

حروف حک شده روی طلا

دیگر حروف حک شده روی طلا

البته به غیر از این اعداد حرف دیگری نیز حک می‌شود به این صورت که حرف T نشان دهنده تهران، E نشان دهنده اصفهان و M نشان دهنده شهر مشهد است. و در کنار این حرف عدد دیگری نیز درج می‌شود که نشان از شماره کارخانه به ثبت رسیده در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری است.

نکته مهم برای تشخیص طلا از بدل با چک کردن اعداد

این نکته نیز مهم است که برخی از مصنوعات طلای قدیمی فاقد این کدهای عددی هستند. و برای این قطعات باید از دستگاه تشخیص عیار استفاده کرد. اما اگر با اعدادی غیر از کدهایی که اشاره کردیم مواجه شدید، مطمئن شوید که فروشنده کالای تقلبی به شما فروخته است.

روش دوم: تشخیص طلا از بدل با استفاده از سرکه

روش بعدی تشخیص طلا اصل از بدل در منزل که کار بسیار آسان و راحتی است کمک گرفتن از سرکه است. تنها کافی است که برای این کار طلا را درون سرکه قرار دهید. اگر طلا پس از حدودا ۳۰ دقیقه تغییر رنگ داد و سیاه شد، یعنی طلای شمل بدلی و تقلبی است.

تشخیص طلا با سرکه

سرکه خاصیت اسیدی دارد و آبکاری را در طلای تقلبی خراب می‌کند. به همین دلیل طلای تقلبی شما تیره‌رنگ می‌شود و شما متوجه می‌شوید که طلای شما واقعی نیست. البته نکته قابل توجه دیگر این است که سرکه سیب و سرکه انگور هر دو به یک اندازه عکس‌العمل بر روی طلای شما دارند.

روش سوم: تشخیص طلا واقعی از بدل با گوش دادن

از روش‌های جالب و حتی عجیب برای تشخیص طلا این است که صدای قطعه طلایی که خریده‌اید را گوش کنید. برای این کار تنها کافی است که به قطعه طلا مورد نظر با یک جسم فلزی دیگر، ضربه بزنید. اگر صدایی که ایجاد شد شبیه زنگ بود و یک الی دو ثانیه طول کشید، مطمئن شوید که طلای شما اصل است. البته پیشنهاد ما این است که سایر روش‌های دیگر را نیز حتما امتحان کنید و صرفا به این روش اکتفا نکنید.

روش چهارم: روش تشخیص طلا از بدل با آب

روش بعدی برای تشخیص طلا تقلبی، فوق العاده راحت و بدون دردسر است. بدین صورت که کافی است یک ظرف پر از آب را بردارید و قطعه طلای خود را روی آن بگذارید. اگر طلا در کف ظرف قرار گرفت و روی آب نماند، طلای شما اصل می‌باشد. خوبی این روش این است که به هیچ وجه به طلای شما آسیبی نمی‌رسد. در ضمن طلای اصل در آب زنگ نمی‌زند و حتی تغییر رنگ هم نمی‌دهد.

تشخیص طلا با آب

روش پنجم: روش تشخیص طلا از بدل با وایتکس

از دیگر روش‌های راحت برای تشخیص طلا از بدل استفاده از وایتکس است. در این روش تنها کافی است مقداری وایتکس را بر روی طلای خود بریزید. اگر طلای شمل اصل باشد، پس از طی شدن پروسه واکنش وایتکس با طلا، آن قسمت قرمز و یا سبز قهوه‌ای خواهد شد. اما اگر طلا تقلبی باشد، باعث تغییر رنگ آن می‌شود و آن قسمت آسیب می‌بیند. البته توصیه ما این است که تا می‌توانید از این روش استفاده نکنید. چرا که ممکن است به طلا آسیب برسد.

روش ششم: روش تشخیص طلا با حرارت

از دیگر روش‌های تشخیص طلا اصل از بدل، استفاده از حرارت است. البته در اینجا منظور ما دقیقا حرارت آتش نیست. در این روش ما قطعه طلا را بر روی یک یخ قرار می‌دهیم. اگر قطعه طلا ما اصل باشد، مدت زمانی که طول می‌کشد تا یخ ذوب شود کاهش پیدا می‌کند. و نهایتا یخ با سرعت بسیار بیشتری آب می‌شود. اما اگر قطعه طلا شما تقلبی باشد، این پدیده رخ نخواهد داد.

روش هفتم: روش تشخیص طلا از بدل با آهنربا

طلا به دلیل آرایش الکترونی اتم‌های آن، جذب آهنربا نمی‌شود. (مگر در یک میدان مغناطیسی بسیار قوی مانند دستگاه MRI قرار بگیرد.) آهنربا طلای اصل را جذب نخواهد کرد. ولی اگر طلا بدل یا تقلبی باشد (مخصوصا اگر از فلز نیکل تشکیل شده باشد) به‌راحتی جذب نخواهد شد.

تشخیص طلا با آهنربا

ماجراجویی برای تشخیص طلای اصل و تقلبی

در این مقاله سعی ما بر این بود که تا روش‌های بروز تشخیص طلا از بدل در منزل را برای شما گردآوری کنیم. البته باز هم تاکید می‌کنیم که در هر روش به آسیب‌زننده بودن یا نبودن آن به طلا توجه کنید. البته اگر قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را دارید و به طور دائم طلا خرید و فروش می‌کنید، پیشنهاد ما استفاده از کیت تست عیار طلا است. این کیت‌ها را می‌توانید از طلافروشی‌ها خریداری کنید. و با استفاده از آن طلای خود را خود را تست کنید. البته اگر از قیمت انواع طلا و سکه نیز می‌خواهید مطلع شوید، می‌توانید از نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر استفاده کنید.

سوالات متداول

در صورتی که در خانه یک شی فلزی دارید یا درحالت کلی می‌خواهید طلای خود را از بدل تشخیص دهید، تنها با چند ترفند ساده می‌توانید این کار را انجام دهید. در این مقاله با بررسی این ترفندها همراه شما هستیم.

کد مصنوعات طلا: 375، 500، 583، 585، 750، 916، 958، 999
کد مصنوعات نقره: 800، 830، 875، 925، 960، 999
کد مصنوعات پلاتین: 850، 900، 950، 999

به غیر از این اعداد حک شده روی مصنوعات طلا، حروف دیگری نیز حک می‌شود. به این صورت که حرف T نشان دهنده تهران، E نشان دهنده اصفهان و M نشان دهنده شهر مشهد است.

22 نظر

 • خدایی دمتون گرم. واقعا کاربردی بود، روش های تشخیص طلایی
  که گفتید.

 • سلام ممنونم از زحمات شما خیلی آموزنده و
  درست راهنمایی فرمودید مرسی خدا وند
  یکتا خیردهدممنون

 • خیلی خیلی ممنون از اینکه برنامه ای کار آمد
  دردسترس ما قرار دادین خداوند یارو یاورتان باشد

 • سلام واقعا ممنون از شما عزیزان که با راهنمایی های درست
  باعث میشه سره هیچ انسانی کلاه نره ممنون

 • ممنونم از راهکارهای آموزندتون خیلی خوب وکارآمدبودن
  خسته نباشیدمتشکرم

 • ممنونم از راهکارهای آموزندتون خیلی خوب وکارآمدبودن
  خسته نباشیدمتشکرم عالی بود هرکسی که دنبال تشخیص
  طلای اصل ازتقلبی باشه بالاخره بایکی ازاین راهکارهابه نتیجه
  میرسه خدا خیرتون بده و موفق باشید_//_&#&

 • سلام وقتتون بخیر،واقعا از راهنماییهای
  مفیدتون بینهایت سپاسگزارم.اما یک سوال
  ازخدمتتون داشتم،اینکه من قطعه مورد
  نظرم رو با روشهای آبلیمو،آب،آهنربا و
  حتی وایتکس محک زدم و واکنشهایی که عرض
  کرده بودید نشون نداد.
  و اما سوال:اگر قطعه مورد نظر از جنس
  برنج باشه این احتمال وجودداره که این
  راهکارها باعث بشه نشه از اصل بودنش
  باطلا مطمئن شد؟ممنون میشم راهنماییم کنید.
  بینهایت سپاس

  • سلام. وقت شما هم بخیر. فلز برنج در ترکیبات خودش کمی دارای عنصر آهن می‌باشد و در حد کم جذب آهن ربا می‌شود. ولی در طرف دیگر طلا اصلا جذب آهن ربا نمیشود. به لحاظ چگالی هم می‌توان گفت این دو فلز تفاوت فاحشی در چگالی دارند.

 • سلام سپاس از نکات آموزنده شما
  میشه یک روش برای تشخیص طلای بدنه ساعت نیز ذکر کنید
  سپاس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر