کاربردهای مهم و خاص طلا

طلا از ابتدای شکل گیری تمدن های بشری همواره از جایگاه ویژه‌ای در بین انسان‌ها برخوردار بوده و باید بدانید که این فلز کمیاب، کاربردهای مهمی در زندگی انسان‌ها دارد که در این ویدئو شما را با چند تا از کاربردهای طلا آشنا می‌کنیم.

نمایش ویدیو درباره کاربردهای طلا

کاربرد طلا در صنعت طلا و جواهر

شاید گسترده ترین کاربرد طلا، استفاده از آن به جهت ساخت زیورآلات و جواهرات باشد که آن هم به خاطر ویژگی‌های خاص این فلز گرانبهاست. درخشندگی زیاد، رنگ زرد خوشایند، قابلیت چکش خواری و انعطاف پذیری بسیار بالا و همچنین مقاومت در برابر زنگ زدگی از ویژگی‌های منحصر به فرد طلا است که باعث شده این عنصر جذاب به  جزئی بی‌همتا از صنعت جواهرسازی تبدیل بشود. جالب است که بدانید، ساخت جواهرات و زیورآلات به طور میانگین، بیش از 50 درصد مصرف سالیانه طلا را به خودش اختصاص داده است و در واقع گسترده ترین کاربرد طلاست.

استفاده از طلا در صنایع الکترونیکی

یک کاربرد دیگر طلا که مهمترین استفاده آن در بخش صنعت هم هست، استفاده از طلا در صنایع الکترونیکی است. طلا به دلیل رسانایی بالا و مقاومت زیاد در برابر خوردگی و زنگ‌زدن از اهمیت ویژه‌ای در صنعت الکترونیک برخوردار است. البته استفاده طلا در این صنعت، معمولا به صورت آبکاری بر روی دیگر فلزات و یا بصورت آلیاژ به منظور افزایش ماندگاری قطعات و همچنین افزایش سرعت انتقال اطلاعات است.

کاربرد طلا در حوزه دندانپزشکی

یکی دیگر از کاربردهای طلا که قدمت زیادی هم دارد استفاده در دندانپزشکی است. از 700 سال قبل از میلاد طلا به روش‌های مختلف در بحث دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفته است که آخرین استفاده از طلا در این شاخه شامل آلیاژهایی برای پرکردن و همچنین اتصالات و ارتودنسی هست. ساختار ثابت و غیر قابل ترکیب این فلز گرانبها، باعث شده است که طلا در دندانپزشکی هم یکی از بهترین گزینه‌ها باشد.

استفاده از طلا در حوزه نانو ذرات و لیزر

یکی دیگر از کاربردهای طلا که در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از نانو ذرات طلا در علم پزشکی می‌باشد. در عصر حاضر جهت تشخیص برخی بیماری‌ها از جمله تشخیص مالاریا، سرطان دهانه رحم و پروستات از کیت‌هایی با نانو ذرات طلا استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای طلا در علم پزشکی، استفاده از آن در بخش لیزر هست. از تخریب سلول‌های سرطانی تا جراحی‌های اورژانسی و جراحی‌های حساس روی چشم و بافت مغز با این لیزرها انجام می‌شود و جالب است که بدانید امروزه لیزرهای وابسته به طلا، انقلاب بزرگی در عرصه پزشکی ایجاد کردند.

استفاده از طلا در حوزه تولید شیشه‌های نسل جدید

طلا به خاطر ویژگی عایق بودنش در برابر اشعه ایکس و حرارت، در بدنه فضاپیماها و همچنین لباس و کلاه فضانوردان هم قابل استفاده است و به یکی از عناصر مهم در صنایع فضایی تبدیل شده است. این ویژگی عایق بودن طلا باعث شده است که از روکش طلا در صنعت شیشه استفاده‌های زیادی بشود. مثلا برای حفظ دمای کابین جنگنده‌ها از شیشه‌هایی با روکش طلا استفاده می‌شود و یا با استفاده از رنگدانه‌های طلا شیشه ساختمان‌ها را در مقابل اشعه‌های گرمایی عایق می‌کنند.

مهمترین کاربرد طلا؛ پشتوانه پولی و ارزی

شاید مهمترین کاربرد طلا در دنیا استفاده از آن به عنوان پشتوانه پولی است. طلا به خاطر کمیاب بودن و ارزش بالا از هزاران سال پیش به عنوان یک وسیله مبادله شناخته شده است. طلا به دلیل داشتن ارزش پایدار، قابل حمل و نقل بودن، فساد ناپذیری، غیر خورنده بودن و داشتن ویژگی‌های شیمیایی خاص به عنوان پشتوانه پولی کابرد قابل توجهی دارد. البته این که طلا از چه زمانی و چگونه به سیستم اقتصادی جوامع راه پیدا کرده را در یک مطلب دیگر بررسی خواهیم کرد.

جمله پایانی

این مواردی که گفتیم مهمترین کاربردهای طلا در عصر حاضر بودند ولی مطمئن باشید که این فلز زرد کاربردهای دیگری هم دارد که در ویدئوهای بعدی شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد. برای دریافت قیمت طلا و مسکوکات نیز می‌توانید برنامه اعلام نرخ طلا را نصب و استفاده کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 7 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر