امنیت خانه خود را با این 6 نکته افزایش دهید!

مفهموم امنیت همیشه برای انسان‌ها معانی و ابعاد مختلفی داشته است. برای یک نفر امنیت عمومی مهم است. برای دیگری امنیت اقتصادی حائز اهمیت است. اما اگر بخواهیم به صورت کلی امنیت را معنی کنیم، می‌گوئیم مفهوم امنیت یعنی دوری از هرگونه تهدید و نیز آمادگی برای مواجهه با خطرات است. البته مفهوم امنیت همیشه به صورت نسبی و دارای شدت و ضعف است. یعنی در برخی شرایط (زمان و مکان‌های مختلف) امنیت در ذهن افراد افزایش یا کاهش می‌یابد. پس ما در این مقاله سعی داریم انواع امنیت مثل امنیت خانه و گام‌های مهم برای بالابردن آن را بررسی کنیم. که البته یکی از این گام‌ها دستگاه مه ساز امنیتی است که کمک شایانی به صنف طلا و جواهر کرده است.

امنیت خانه

انواع امنیت

امنیت فردی

منبع امنیت در امنیت فردی حق حیات، آزادی (آزادی در محل زندگی، اعتقادات و شغل) حق تأمین نیازهای ضروری و حق مالکیت است. امنیت فردی تا حد بسیار زادی به امنیت عمومی نزدیک است. البته تمایز امنیت فردی و عمومی را می‌توان در عامل تهدید آن نیز را دریافت. امنیت عمومی اکثرا از جانب سایر شهروندان آسیب می‌بیند ولی امنیت فردی اینگونه نیست.

امنیت عمومی

منبع امنیت عمومی، جان، مال، آبرو و ناموس شهروندان می‌باشد. هر گاه جرم یا ظلمی علیه هریک از ارزش‌های شهروندان اتفاق بیافتد، امنیت عمومی آسیب می‌بیند. خواه این جرم از سوی سایر شهروندان اتفاق بیافتد یا از سوی دولت. به هر حال فرقی نمی‌کند. البته آسیبی که از سوی معارضین حکومت علیه آن وارد می‌شود، مانند ترور افراد و… به این دلیل که شهروند نیستند، از حوزهٔ امنیت عمومی خارج می‌شود و در حوزه امنیت داخلی قرار می‌گیرد.

امنیت اجتماعی

منبع امنیت اجتماعی، خود گروه اجتماعی است. هر گروه اجتماعی دو عنصر اساسی دارد که عبارت است از جمعیت گروه و هویت گروه. هرگاه تهدیدی علیه هریک از این دو عنصر اساسی رخ دهد امنیت اجتماعی به خطر می‌افتد. نسل‌کشی، کوچ‌های اجباری و یا سیاست‌هایی که نتیجه آن باعث متفرق شدن جمعیت یک گروه شود، از تهدیدهایی به حساب می‌آید که جمعیت گروه را تهدید می‌کند. از طرف دیگر نیز اعمالی که باعث شوند فرهنگ، آداب و سنت‌ها و ارزش‌های آن گروه که هویت آن گروه را تشکیل می‌دهند آسیب ببیند، یک تهدید کامل علیه هویت آن گروه محسوب می‌شود. مانند انواع ممنوعیت استفاده از زبان یا لباس آن بوم و… . در حوزه امنیت اجتماعی بیشتر گروه‌های مذهبی یا قومی ایفای نقش می‌کنند. البته گروه‌های صنفی را نیز می‌توان تا حدودی در حوزه امنیت اجتماعی قلمداد کرد.

امنیت خانه

امنیت ملی

امنیت ملی حالتی می‌باشد که ملتی فارغ از هرگونه تهدید از دست دادن تمام یا قسمتی از جمعیت، دارایی یا اراضی خود به سر ببرد. در دنیای امروز، در همه کشورها نوعی پلیس سیاسی یا امنیتی نیز وجود دارد که هدف آن جلوگیری از نفوذ عواملی مانند جاسوسان به داخل کشور است و در ادامه سرکوبی کسانی که تهدیدکننده نظم سیاسی موجود به‌شمار می‌روند. هرچه یک نظام یا حکومت تمامیت‌خواه‌تر باشد قدرت پلیس سیاسی در آن کشور بیشتر است. و همچنین شدت خشونت آن پلیس نیز در نظام بیشتر است. این گونه حکومت‌های سیاسی که فرصتی برای مخالفت قانونی نمی‌گذارند، مخالفان یا دشمنان کشور را همیشه به عنوان «دشمنان امنیت ملی» سرکوب می‌کنند.

6 گام مهم برای افزایش امنیت خانه

1 ایمن‌سازی ورودی‌های خانه، اولین گام برای افزایش امنیت خانه است.

اولین قدمی که برای این کار به ذهن خطور می‌کند استفاده از در‌ب‌های ایمن است. مطالعات نشان دهنده این است که در ۴۰ درصد از سرقت‌ها، سارقان بدون هیچ زحمتی و به راحتی وارد خانه شده‌اند. پس تا حد امکان از درب‌های ضد سرقت برای ورودی‌های خانه استفاده کنید.

همچنین هنگامی که قصد خروج از خانه را دارید، حتما منافذ و لولاهای درب را وارسی کنید. در صورتی که قفل درب‌ها مشکل دارند، در اولین فرصت با یک تعمیرکار هماهنگ شوید و اقدامات لازم را انجام دهید. از دیگر اقداماتی که می‌توان برای امنیت درب‌ها در نظر گرفت، این است که حتما از چشمی روی درب و زنجیر قفل درب استفاده کنید. همچنین در هنگام خرید درب برای منزل، علاوه بر زیبایی آن به جنس و ایمنی آن هم توجه کنید.

2 نقش پنجره‌ها را در افزایش امنیت خانه را دست کم نگیرید.

بعد از درب‌ها که مرکز اصلی نفوذ به خانه هستند، پنجره‌ها در درجۀ دوم قرار دارند. در حال حاضر با توجه به استقبال از پنجره‌های سایز بزرگ در ساخت ساختمان‌ها این موضوع خواه ناخواه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. بنابراین حتما قفل‌ها و گیره‌های پنجره‌ها را به صورت دوره‌ای بررسی کنید. و در صورت خرابی آن‌ها را تعمیر نمایید. مخصوصا پنجره‌های پشت ساختمان و آن‌هایی که در دید همسایگان قرار ندارند، خیلی بیشتر امنیت خانه را کاهش می‌دهند و برای نفوذ انتخاب خوبی هستند. پس از آن‌ها نیز غافل نشوید. حتی از محافظ‌های فلزی توری برای پنجره‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید.

سیستم امنیتی منزل

3 افزایش امنیت خانه با استفاده از سیستم‌های ضد سرقت

از رایج‌ترین و ثمربخش‌ترین کارهایی که می‌توان برای افزایش امنیت خانه انجام داد، استفاده از سیستم‌های ایمنی و دارای زنگ خطر است. این سیستم‌ها در زمان فعال شدن، ورود افراد را  کاملا کنترل می‌کنند و با درخواست رمز و یا استفاده از روش‌های دیگر، هویت صاحب خانه را تأیید می‌کنند.

از مزایای دیگر این سیستم‌‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که این سیستم‌ها می‌توانند وقوع آتش سوزی را تشخیص دهند و در ادامه به شما اطلاع دهند. شما حتی می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌های کنترل از راه دور، هر لحظه وضعیت خانه خود را بررسی کنید. یک سامانه ضد سرقت، معمولاً از سنسورها، دوربین‌ها و سایر تجهیزات امنیتی مثل مه ساز امنیتی تشکیل شده است. و با یک ساختار کاملا هوشمند تا درصد خیلی بالایی از نفوذ سارقین جلوگیری می‌کند. چرا که سارقین بطور معمول ریسک ورود به خانه‌های دارای چنین سیستمی را نمی‌پذیرند.

4 نقاط تاریک و همچنین کور اطراف حیاط، امنیت خانه را کم می‌کنند

برای جلوگیری از ورود سارقینی که در شب می‌خواهند به خانه شما نفوذ کنند، می‌توانید اطراف خانه خود را تا حد ممکن روشن نگه دارید. چرا که جابجایی در تاریکی برای سارقین راحت‌تر می‌باشد. همچنین برای این کار می‌توانید از چراغ‌های تایمردار و یا حتی انواع چراغ‌های حساس به حرکت استفاده کنید. این چراغ‌ها را می‌توانید در بالای درب‌های ورودی خانه و همچنین اطراف آن نصب نمائید.

5 افزایش امنیت خانه با استفاده نکردن از کلیدهای یدک

از جمله کارهایی که تقریباً بین هم افراد ایرانی مشترک است، گذاشتن کلیدهای یدک در جایی بیرون از خانه مثلا زیر گلدان‌ها است. تا اگر کلید خود را به همراه نداشتند پشت درب خانه نمانند. اما این مسئله کاملا مشخص است که ورود را برای سارقین راحت‌تر می‌کند و امنیت خانه را به شدت به خطر می‌اندازد. برای این کار می‌توانید کلیدهای یدک را به دست همسایگان و افراد مطمئنی که در اطراف خانۀ شما زندگی می‌کنند بسپارید که بسیار معقولتر به نظر می‌رسد.

6 حتما اشیای قیمتی خود را در گاو صندوق نگهداری کنید

از کارهای مهم دیگری که بهتر است برای پیشگیری از سرقت خانه و بالا بردن امنیت خانه انجام دهید، این هست که اسناد مهم و اشیای گران قیمت خود را در دسترس قرار ندهید. یا حتی اگر امکان آن را دارید این وسایل را در خانه نگه ندارید. ولی اگر چنین وسایلی را در خانه نگداری می‌کنید، به فکر یک گاو صندوق مطمئن باشید. البته گاو صندوق‌هایی که در دیوار جاسازی می‌شوند، بسیار مطئمنتر هستند. همچنین یک لیست از وسایل قیمتی و عتیقه خود تهیه کنید و از آن‌ها عکس بگیرید. تا در صورت به سرقت رفتن آن‌ها بتوانید راحت مشخصات آن‌ها را در اختیار پلیس قرار دهید. و شناسایی آن‌ها به راحتی انجام گیرد.

راه‌های ایجاد امنیت در طلا فروشی

مشاوره امنیت طلا فروشی

سیستم‌های بروز امنیتی

اولین راه برای تامین امنیت طلا فروشی استفاده از بروزترین و جدیدترین سیستم‌های امنیتی می‌باشد. سیستم‌هایی مثل دوربین مداربسته، دزدگیر، آژیر، سیستم مه ساز امنیتی SNOIZ، گاو صندوق آسانسوری و… .

حفاظ سیمی و شیشه ضد گلوله برای ویترین طلا فروشی

درب ورودی فروشگاه و ویترین طلافروشی باید دارای حفاظ‌های سیمی باشد. تا از دسترسی به طلا و جواهرات داخل ویترین جلوگیری کند. حتی اگر در فروشگاه طلا فروشی از شیشه ضد گلوله میرال استفاده می‌کنید این حفاظ به شما کمک خواهد کرد. اگرچه این کار زاویه دید ویترین شما را کمتر می‌کند ولی این کار به نفع شما خواهد بود. شیشه‌های درب ورودی و ویترین‌ها نیز بهتر است از شیشه‌های ضد گلوله میرال باشد تا در صورت شکسته شدن از هم جدا و خرد نشوند.

سقف و دیواره از بتن ضخیم

در دیوارها و سقف و کف فروشگاه طلا فروشی باید از میلگرد و بتن به قطر حداقل ۲۰ سانتی متر استفاده گردد. چرا که این کار تامین کننده امنیت مغازه طلا فروشی در مقابل سرقت و دستبرد می‌باشد.

مراقبت بیشتر از کلیدهای فروشگاه

کلید فروشگاه نباید حتی برای مدت کوتاه در اختیار دیگران قرار گیرد. زیرا امکان دارد از روی آن یک کلید جدید ساخته شود. اگر کلید فروشگاه طلا فروشی مفقود شد، فورا تمامی قفل‌ها و ورودی‌های فروشگاه را عوض کنید. برای این تعویض کلیدها نیز از کلیدسازهای محلی خرید نکنید. و حتی الامکان از سایر محله‌ها خریداری کنید.

قفل برقی درب فروشگاه

استفاده از قفل برقی جهت کنترل ورود و خروج مشتریان فوق العاده مهم است. همچینن بسته بودن درب در هنگامی که ترددی وجود ندارد، بسیار اهمیت دارد. در هنگام باز کردن درب جهت ورود مشتری، حتما وضعیت ظاهری او را بررسی نمایید.

جایگاه درست آژیرهای اعلام خطر و گاو صندوق

آژیر اعلام خطر باید در پشت حفاظ فلزی مغازه قرار گیرد. همچنین در صورت امکان چند عدد از آن‌ها را در فواصل دور از هم قرار دهید. تا امنیت فروشگاه طلا فروشی‌تان به خوبی برقرار گردد. گاو صندوق فروشگاه طلا فروشی باید در دیوارها جاسازی شده باشد. همچنین در چندین قسمت به میلگردهای سقف یا دیوار جوش داده شود تا برای افراد وجود آن محسوس نباشد.

امنیت خانه خود را جدی بگیرید

امنیت خانه همیشه مسئله بسیار مهمی بوده و هست. چرا که نه تنها به حفظ اموال ما مربوط می‌شود، بلکه در بسیاری از موارد به جان انسان‌ها هم مربوط می‌شود. و در صورت رعایت نکردن اصول امنیتی تهدیدات جانی را به دنبال خواهد داشت. بنابراین با توجه به نکاتی که مطرح شد، باید تمام کارهای لازم جهت پیشگیری از سرقت و بالا بردن امنیت خانه را انجام داد. البته در این مقاله به تامین امنیت طلا فروشی‌ها نیز اشاره کردیم. در حال حاضر امنیت این زمینه با دستگاه مه ساز امنیتی تکمبل می‌شود. دستگاهی که با ایجاد مه در کسری از ثانیه، فضای طلا فروشی را کاملا ایمن می‌کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − چهار =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر