• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

اسکناس‌های قدیمی قیمتی شدند/ قیمت سکه شاهی چند؟

قیمت سکه‌های قدیمی در روزهای اخیر نجومی شده است. بسیاری از افراد در سایت‌های مختلف سکه‌ها و اسکناس‌های قدیمی خود را با قیمت‌های عجیب برای فروش قرار داده‌اند.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت‌نیوز، اسکناس‌ها و سکه‌های قدیمی در برخی سایت‌های فروش هنوز هم خواهان دارند تا جایی که در فضای مجازی قیمت‌های عجیب و غریب برای اسکناس ها و سکه های تاریخی مشاهده می‌کنید.

اغلب تصور عموم بر این است که برخی اجناس با گذر زمان به دلیل کمیاب شدن قیمتی‌تر می‌شوند. در برخی موارد کیفیت اجناس قدیمی وعدم تکرار آن در زمان حال، این تغییر قیمت را به وجود می‌آورد. در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره قیمت سکه و اسکناس قدیمی در رسانه‌ها به گردش آمد. برخی این قیمت‌گذاری را غیر واقعی و شیطنت رسانه‌ها اعلام می‌کردند و برخی هم بر داد و ستد میلیونی آن در سایت‌های اینترنتی فروش اشاره می‌کردند.

به هر حال آن چیزی که عیان است، جذابیت پول‌های قدیمی است و ارزش آن برای متقاضیان و کلکسیون بازهای آن‌ها که همچنان به خرید و فروش این سکه‌ها و اسکناس‌ها تمایل دارند. در این گزارش به بررسی قیمت خرید و فروش سکه‌ها و اسکناس‌های قبل از انقلاب می‌پردازیم.

قیمت میلیونی سکه ۲ ریالی
با گشت و گذاری در سایت‌ها و اپلیکشین‌های خرید و فروش به یک آگهی عجیب در مورد سکه ۲ ریالی می‌رسیم. فروشنده این سکه ۲ ریالی شاهی را به قیمت ۱۰ میلیون تومان به فروش گذاشته است و البته در توضیحات تاکید کرده است که به بالاترین قیمت این سکه فروخته می‌شود. البته نکته مهم درباره این سکه این است که در مورد تاریخ به اصطلاح دارای ارور است.

قیمت ۵۴ اسکناس نو قبل از انقلاب
در یک آگهی دیگر فروشنده یک مجموعه اسکناس نو را برای فروش گذاشته است. این مجموعه اسکناس ۵۴ عدد قید شده است و قیمت آن در مجموع ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ذکر شده است. فروشنده تاکید کرده است که از این قیمت پایین‌تر اسکناس‌ها را نمی‌فروشد.


 
قیمت سکه‌های قدیمی شاهی و ایرانی
یک فروشنده دیگر نیز مجموعه‌ای از سکه‌های قدیمی را برای فروش گذاشته است. در توضیحات این آگهی قیمت هر ۷ عدد سکه ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. ۷ عدد سکه‌ی قدیمی شاهی، ۲ عدد ۵ ریالی شاهی، ۴ عدد سکه ۲ ریالی شاهی و ۱ عدد سکه شاهی به این قیمت فروخته خواهد شد.

همان طور که در مقدمه گزارش ذکر کردیم، جمع آوری این قبیل مجموعه‌ها طبق علائق شخصی افراد است. طبیعتا به دلیل قدیمی بودن این سکه‌ها و اسکناس قیمت مشخصی برایشان نمی‌توان تعیین کرد اما با توجه به ویژگی خاص آن‌ها و طبق اصولی که در کلکسیون‌ها رایج است، قیمت‌گذاری می‌شوند. بنابراین این گزارش در گسترش نیوز، جنبه تعیین قیمت برای این اسکناس‌ها و سکه‌های قدیمی ندارد و صرفا در جهت اطلاع‌رسانی جمع آوری شده است.

چرا سکه ۲۵ تومانی ارزشمند است؟
یکی از گران‌ترین و کمیاب‌ترین سال‌های سکه ۲۵ تومانی، سال ۱۳۸۰ است. سکه ضرب این سال، اگر با کیفیت معمولی باشد، حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان و اگر کیفیت بانکی تا سوپر بانکی داشته باشد، از حدود ۵۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

البته با وجود صدها آگهی برای فروش سکه‌های ۲۵ تومانی در طرح و رنگ‌های مختلف، خریداران اندکی وجود دارند. همین عدم تناسب عرضه و تقاضا می‌تواند نشان‌دهنده عدم اطمینان خریداران نسبت به قیمت‌های فضایی سکه‌ها باشد. اما خریداران انگار خیال کوتاه آمدن ندارند. حال این سوال مطرح است که چرا سکه ۲۵ تومانی ارزش دارد؟ آیا جنس آن هم در این مسئله دخیل است؟

این سکه‌های قدیمی از ترکیب یک تا سه فلز یعنی کروم، برنز و نیکل ساخته شده‌اند. کروم و برنز اهمیت زیادی در صنایع دارند اما قیمت‌شان فضایی نیست. در مورد ارزش نیکل هم اتفاق نظر وجود ندارد. برخی آن را ماده‌ای گرانبها می‌دانند که قیمتش لحظه‌ای اعلام می‌شود و طی چند سال اخیر در بازار رشد زیادی داشته است. نیکل یک آلیاژ رسانای جریان برق است و در بسیاری از صنایع کاربرد راهبردی دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر