پیش‌بینی انس جهانی طلا و قیمت طلا در بازارهای داخلی

در گفتگوی اختصاصی با محمد کشتی آرای، فعال و تحلیلگر صنف طلا و جواهر کشور، روند انس جهانی طلا در هفته گذشته را بررسی کرده و قیمت طلا در هفته‌های آینده پیش بینی کرده‌ایم. (+نسخه صوتی)

نمایش ویدیو درباره پیش بینی انس جهانی طلا در هفته آینده

محمد کشتی آرای، فعال و کارشناس صنف طلا و جواهر کشور بازار انس جهانی طلا را این‌گونه پیش بینی کرد: در دو هفته تا یک ماه اخیر شرایط موجود در بازارهای نفتی و بازارهای سهام باعث شده بود که یک تعادل منطقی در قیمت‌های انس جهانی طلا ایجاد بشود. البته در ماه‌های گذشته قیمت انس جهانی یک مقداری سیر صعودی داشت ولی مجددا سیر نزولی پیدا کرد و فعلا در محدوده هزار و نه صد و بیست دلار در نوسان هست. به نظر می‌آید با توجه به شرایط موجود و اینکه فعلا در فصل تابستان قرار داریم، طبیعتا ما این روزها نوسان خاصی در بازارهای جهانی شاهد نخواهیم بود. پس بنابراین پیش‌بینی می‌شود قیمت جهانی طلا حداقل در دو هفته آینده تغییراتش در حد چند دلار باشد و نوسان شدید یا شوک قیمتی روی قیمت جهانی طلا نداشته باشیم.

 

محمد کشتی آرای، همچنین در مورد وضعیت آینده بازارهای داخلی گفت: در بازار داخلی با توجه به شرایط موجود، مخصوصا تعاملات و رفت و آمدهای سیاسی مهمی که این روزها در کشور صورت می‌گیرد، باعث بالا رفتن ارزش ریال شده است. و بالا رفتن ارزش ریال هم باعث شده قیمت ارز با کاهش همراه باشد. به نوعی می‌توانیم بگوئیم که ما در دو هفته اخیر هم شاهد یک ثبات نسبی قیمت ارز هستیم که به نظر می‌آید همین شرایطی که الان داریم و با توجه به اراده بانک مرکزی در خصوص کنترل قیمت ارز، این شرایط با ثبات باشد. در نهایت ثبات قیمت ارز از یک طرف و ثبات قیمت جهانی طلا هم از طرف دیگر باعث می‌شود ما حداقل در دو هفته‌ی آینده نوسان خاصی روی طلا نداشته باشیم.

 

این فعال و کارشناس صنف طلا و جواهر کشور، درباره تأثیر ماه محرم نیز خاطر نشان کرد که با توجه به این که محرم از حدود دو هفته دیگر شروع می‌شود، معمولا این فصل، فصل رکود بازار هست و طبیعتا از نظر اقتصادی ما شاهد کاهش تقاضا در بازار خواهیم بود. و همچنین کاهش تقاضا مخصوصا درباره سکه باعث خواهد شد که حباب سکه هم کاهش پیدا بکند.

 

محمد کشتی آرای، فعال و کارشناس صنف طلا، صحبت خود را این‌گونه جمع بندی کرد: نکته قابل توجه که اهمیت بسیاری هم برای بازار داخلی ما دارد این است که جاذبه سرمایه‌گذاری روی طلا و سکه به شدت کاهش پیدا کرده است. بنابراین اگر داد و ستدی در حال انجام هست این دادوستدها در بحث زیورآلات هست. به نوعی می‌توانیم بگوییم که برآورده شدن نیاز هست و سوداگری فعلا در این بازار وجود ندارد و به نظر می‌آید که این هم یکی از عوامل ثبات بازار خواهد بود. بنابراین در مجموع همانطور که در هفته اخیر شاهد کاهش و ثبات بازار طلا و سکه بودیم، به نظر می‌آید این روند فعلا حداقل تا دو هفته آینده ادامه داشته باشد.

پیش بینی انس جهانی طلا در هفته آینده

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر