آیا سکه غیر بانکی بخریم؟

در گفتگوی اختصاصی با مهدی معلمی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر ساری، ابعاد خرید و فروش سکه های غیربانکی را بررسی کرده ایم. (+نسخه صوتی)

نمایش ویدیو درباره ممنوعیت فروش سکه‌های غیر بانکی

مهدی معلمی رئیس اتحادیه طلا و جواهر ساری، در خصوص خرید و فروش سکه های غیر بانکی گفت: بر اساس قانون حق تولید کلیه مسکوکات که به صورت دایره‌ای شکل در کشور تولید می‌شوند در انحصار بانک مرکزی می‌باشد. و طبق مصوبه‌ بانک مرکزی، کلیه مسکوکاتی که در بازار تولید می‌شوند نباید به صورت دایره‌ای شکل باشد. به همین علت سکه‌هایی که به نام سکه‌های غیر بانکی در بازار وجود دارد کاملا غیر قانونی می باشد. ولی متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد سکه‌هایی در بازار به نام سکه‌های غیربانکی هستیم که حتی تشخیص اصالت و عیار آن‌ها برای عموم مردم و مصرف کننده بسیار سخت می‌باشد. پس بنابراین افرادی که ضرب سکه دارند، نباید سکه به صورت دایره شکل سکه ضرب کنند و سکه غیربانکی تنها به صورت شش ضلعی و یا مستطیلی و یا مربع می‌تواند تولید شود. که انحصار این سکه‌ها در اختیار بازار است.

 

مهدی معلمی در خصوص خرید سکه توصیه کرد: تاکید بنده این است که حتما سکه‌های بانکی خریداری کنید. و همچنین از واحدهای صنفی که دارای شناسه و پروانه صنفی هستند خریداری کنید. دلیل تاکید نیز این است که اگر زمانی تخلفی از واحدهای صنفی مجوز دار انجام شود اتحادیه‌های هر شهرستان پاسخگوی شکایات افراد خواهند بود.

ممنوعیت فروش سکه‌های غیر بانکی

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 5 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر