سهم طلا در ذخایر بانک‌های مرکزی

در این ویدئو ترکیب دارایی‌های بانک‌های مرکزی را بررسی و سهم طلا در آینده این ذخایر را پیش‌بینی کرده‌ایم. شما را به دیدن این ویدئو دعوت می‌کنیم.

نمایش ویدیو درباره سهم طلا در ذخایر بانک‌های مرکزی

به‌تازگی شورای جهانی طلا نظرسنجی از بانک‌های مرکزی دنیا منتشر کرده است. و سوالی که فهمیدن جوابش خالی از لطف نیست این است که سکانداران پولی جهان، ذخایر خودشان را با چه ترکیبی نگهداری می‌کنند و آیا قرار است این ترکیب عوض شود یا خیر؟ برای فهمیدن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

 

در حال حاضر دلار آمریکا با سهم 51 درصدی، بیشترین سهم را در ذخایر بانک‌های مرکزی سراسر دنیا دارد که البته بنا بر دلایل متعدد، این عدد رو به کاهش می‌باشد. بعد از دلار آمریکا، یورو با 17 درصد در جایگاه دوم قرار دارد. و اما نکته جالب توجه اینجا می‌باشد که بدانید جایگاه سوم ذخایر بانک‌های مرکزی دنیا متعلق به طلا می‌باشد، و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم این فلز گرانبها فقط 15 درصد از حجم ذخایر بانک‌های مرکزی سراسر دنیا رو شامل می‌شود که البته این عدد رو به افزایش است. ارز رنمینبی (renminbi) چینی با 2 درصد در حال حاضر کمترین سهم از ذخایر بانک‌های مرکزی را دارد و 15 درصد دیگر ذخایر بانک‌های مرکزی را سایر دارایی‌ها تشکیل می‌دهند.

ترکیب ذخایر بانک‌های مرکزی دنیا در 5 سال آینده به چه صورت است؟

حال پس از فهمیدن ترکیب ذخایر بانک‌های مرکزی دنیا، به سراغ سوال دوم که آیا این ترکیب در آینده تغییر می‌کند یا خیر می‌رویم؟ شورای جهانی طلا از بانک‌های مرکزی سوال کرده است که آیا در 5 سال آینده سهم دلار در ذخایرتان تغییر می‌کند یا خیر؟

در این ترکیب سهم دلار چقدر خواهد بود؟

54 درصد از بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه یافته که در این نمودار به رنگ سیاه دیده می‌شوند در پاسخ به این پرسش گفتند که حجم دلار را در ذخایرشان تغییر نمی‌دهند. البته نیمی از آن‌ها سهم دلار را در آینده ذخایرشان کمتر پیش بینی کردند و گفتند که حجم دلار از 50 درصد فعلی در 5 سال آینده به کمتر از آن و به محدوده 40 تا 50 درصدی می‌رسد.

ولی پاسخ کشورهای در حال توسعه به این پرسش کمی متفاوت می‌باشد و فقط 20 درصد کشورهای در حال توسعه که در این نمودار با رنگ طوسی نشان داده شده است گفتند که حجم دلار در ذخایرشان را تغییر نمی‌دهند و در مجموع 58 درصد از آن‌ها پیش بینی کردند که حجم دلار در ذخایرشان کاهش پیدا می‌کند.

در این ترکیب سهم یورو چقدر خواهد بود؟

سوال بعدی این نظرسنجی درباره میزان حجم یورو در ذخایر 5 سال آینده بانک‌های مرکزی بوده است که 28 درصد از بانک‌های مرکزی گفتند که در 5 سال آینده حجم یورو در ذخایرشان تغییری نمی‌کند. در ادامه 35 درصد بانک‌های مرکزی گفتند میزان یورو در ذخایرشان در 5 سال آینده به بیشتر از 18 درصد افزایش پیدا می‌کند و 38 درصد هم گفتند که میزان حجم یورو در ذخایرشان را کاهش می‌دهند.

در این ترکیب سهم طلا چقدر خواهد بود؟

اما قسمت جذاب این نظرسنجی، میزان حجم طلا در آینده ذخایر بانک‌های مرکزی دنیا می‌باشد که پاسخ بانک‌های مرکزی به این پرسش که حجم ذخایر طلای شما در 5 سال آینده چه تغییری می‌کند جالب توجه است. همانطور که در ابتدا اشاره شد طلا در حال حاضر 15 درصد از حجم ذخایر بانک‌های مرکزی سراسر دنیا رو شامل می‌شود.

62 درصد بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه یافته گفتند که حجم ذخایر طلایشان در 15 سال آینده تغییری نمی‌کند و البته 38 درصدشان هم گفتند که میزان ذخایر خودشان رو به 16 تا 25 درصد افزایش می‌دهند.

اما باید بدانید که فقط 20 درصد کشورهای در حال توسعه گفتن که ذخایر طلایشان رو تغییری نمی‌دهند و در مجموع 68 درصد از کشورهای در حال توسعه پیش بینی کردند که حجم ذخایر طلای خودشان را به بیش از 15 درصد افزایش دهند.

نتیجه این نظرسنجی نشان دهنده این چیست؟

این نظرسنجی و پاسخ بانک‌ها نشان دهنده این است که در سال‌های پیش رو، بانک‌های مرکزی سراسر دنیا استقبال بیشتری به طلا نشان می‌دهند و این افزایش تقاضا در روند قیمتی طلا قطعا تاثیر می‌گذارد. به نظر شما افزایش ذخایر طلای بانک‌های مرکزی، چه تاثیری در افزایش قیمت انس جهانی خواهد داشت؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 8 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر