درخواست عجیب برخی صادرکنندگان/ ارز صادارتی ما را گران‌تر بفروشید!

دبیرکل کانون صرافان گفت: هم‌اکنون برخی صادرکنندگان در نرخ‌های ۴۴‌ـ۴۵ هزار تومان اقدام به فروش ارز در قبال واردات به شرکتهای تجاری می‌کنند که عملاً از نرخ مصوب مورد نظر بانک مرکزی هم بالاتر می‌رود.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تسنیم، کامران سلطانی‌زاده از عدم تمکین برخی صادرکنندگان نسبت به نرخ‌های رسمی اعلامی ارز از سوی بانک مرکزی خبر داد و اظهار داشت:‌ برخی از صادرکنندگان درخواست فروش ارز صادراتی خود با قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصد بالاتر از نرخ رسمی ارز در سامانه‌های بانک مرکزی را دارند که عملاً مشکلاتی را به‌همراه داشته است.

 
او با تأکید بر اینکه فروش ارز صادرکنندگان با نرخ‌های بالا به شبکه صرافی عملاً موجب بالا رفتن نرخ تمام‌شده ارز در بازار می‌شود، گفت: اکثر صرافی‌های معتبر و دارای مجوز بانک مرکزی، از ورود به این معاملات خودداری می‌کنند ولی گاهی مشکلاتی نیز پیش می‌آید.

دبیرکل کانون صرافان البته این را هم گفت که راه چاره رفع این معضلات تعیین نرخ‌های واقعی‌تر و توافقی برای ایجاد رغبت بیشتر صادرکنندگان در تبادل و فروش ارز است.

 
وی افزود: هم‌اکنون اکثر صادرکنندگان در نرخ‌های ۴۴ـ۴۵ هزار تومان اقدام به فروش ارز در قبال واردات به شرکتهای تجاری می‌کنند که عملاً از نرخ مصوب مورد نظر بانک مرکزی هم بالاتر می‌رود.

 
 
سلطانی‌زاده گفت: هرچه اختلاف نرخ‌های رسمی با بازار کمتر باشد، از میزان سفته‌بازی و مشکلات این‌چنینی نیز کاسته می‌شود زیرا دیگر جذابیتی برای واسطه‌ها ندارد.

وی با اشاره به صدور اطلاعیه‌ای از سوی کانون صرافان خطاب به شبکه صرافی‌ سراسر کشور گفت: این اطلاعیه جهت آگاهی دادن به صرافان جهت انجام این گونه معاملات است.

کانون صرافان در این اطلاعیه تأکید کرده است: «اخیراً تعدادی از صادرکنندگان جهت ارائه ارز به صرافی‌ها اقدام به درخواست بالابود (مبالغ بیشتر از نرخ رسمی در سامانه‌های بانک مرکزی) و خارج از سامانه‌های نظارتی کرده‌اند.

پیرو اطلاعیه‌های گذشته، صرافان عضو کانون در صورت مشاهده درخواست‌های غیرقانونی، ضمن جلوگیری از پرداخت هرگونه بالابود، مراتب (شامل اسامی متخلفان) را با قید فوریت به کانون اعلام نمایند.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر