• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

نرخ بهره فدرال رزرو 0.25 درصد افزایش یافت/ سیاست پولی انقباضی ادامه دارد

فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره خود را با 0.25 درصد افزایش به 5.25 درصد رساند. فدرال رزرو اعلام کرده است این افزایش نرخ به اتفاق آرا بوده است.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از فردای اقتصاد، فدرال رزرو برای دهمین بار متوالی به افزایش نرخ بهره خود ادامه داد و این نرخ را به ۵.۲۵ درصد رساند.این در حالی است که از مارس 2022 این بانک در تلاش است برای مهار تورم اقدامات خاصی انجام دهد تا نرخ بهره از 0 درصد به سطوح فعلی برسد.

دقایقی قبل بانک مرکزی ایالات متحده (فدرال رزرو) نرخ بهره خود را برای دهمین بار متوالی افزایش داد و این نرخ را با یک رشد ۰.۲۵ درصدی به ۵.۲۵ درصد رساند. این عدد از سال ۲۰۰۶ تاکنون تکرار نشده بود. بسیاری اعتقاد دارند که این افزایش، آخرین اقدام فدرال رزرو برای مبارزه با اژدهای تورم خواهد بود و پس از این احتمالا از ابتدای سال ۲۰۲۴، شاهد کاهش نرخ بهره خواهیم بود.

با این حال سخنان جرومی پاول، رئیس فدرال، در زمان اعلام نرخ بهره جدید، نشان از پایداری بانک مرکزی آمریکا برای رساندن تورم به هدف ۲ درصدی است. در این بیانیه عنوان شده است که فدرال رزرو همچنان به روند کاهشی ترازنامه خود ادامه خواهد داد. همچنین اشاره شده است که بازار کار همچنان قوی و نرخ تورم در سطوح بالایی قرار دارد که نشان می‌دهد احتمال اقدامات بیشتری نیز در آینده وجود دارد.
نکته جالب توجه بیانیه امشب این موضوع است که فدرال رزرو هیچگونه اشاره مستقیمی به توقف یا ادامه افزایش نرخ بهره نداشته است.

تیمیراوس عضو وال استریت ژورنال، در این رابطه عنوان کرد: در بیانیه کمیته FOMC به طور کلی از لحنی استفاده شد که مقامات در سال ۲۰۰۶ افزایش نرخ بهره خود را به نتیجه رساندند، بطوریکه هیچ وعده صریحی برای توقف افزایش نرخ داده نشد و چرخه انقباضی را نیز حفظ کردند.

از آنجا که بانک first republic آمریکا طی هفته گذشته ورشکسته شد و به نگرانی‌ها بابت احتمال ایجاد یک بحران بانکی و رکود اقتصادی همه‌گیر دامن زد، پس از تصمیم فدرال رزرو آمریکا، معامله گران آتی اوراق قرضه آمریکا، احتمال کاهش نرخ در ماه سپتامبر را قیمت گذاری کردند.

بازارهای جهانی نیز که از صبح امروز به این موضوع واکنش نشان داده بوده و کاهش قیمت را تجربه می‌کردند، در زمان نگارش این گزارش نیز با همچنان با فشار فروش همراه هستند به طوری که نفت برنت به زیر ۷۳ دلار به ازای هر بشکه رسیده است، طلا حوالی ۲۰۱۰ دلار نوسان می‌کند و مس نیز در زیر مرز ۸۵۰۰ دلار قیمت می‌خورد.

 رئیس فدرال رزرو: تلاش برای کاهش تورم ادامه‌دار است
پاول، رئیس فدرال رزرو امروز درباره بیانیه فدرال رزرو آمریکا گفت: ما از داده ها برای تعیین میزان افزایش نرخ در آینده استفاده خواهیم کرد، بازار کار بسیار محدود است و رشد دستمزدها برخی از علائم تسهیل را نشان داده است.

وی ادامه داد: فرصت‌های شغلی کاهش یافته و سرعت رشد اقتصادی در سه ماهه اول با وجود افزایش هزینه‌های مصرف کننده متوسط بوده است. بنابراین مدتی طول می‌کشد تا اثرات کامل سیاست پولی محقق شود.

پاول اعلام کرد: سیاست بر مسکن و سرمایه گذاری تأثیر می‌گذارد و ما آماده‌ایم در صورت تضمین بیشتر، کارهای بیشتری انجام دهیم.

رئیس فدرال رزرو افزود: تورم کاهش یافته احتمالاً مستلزم دوره ای از رشد پایین تر از روند و بازار کار ملایم تر است. اقتصاد به احتمال زیاد به دلیل شرایط اعتباری با بادهای منفی روبرو خواهد شد.

پاول گفت: قبل از اینکه بتوانیم اعلام کنیم که به یک موضع محدود کننده کافی رسیده ایم، به داده های بیشتری نیاز است و چند ماه داده برای نشان‌دادن حرکات صحیح فدرال رزرو مورد نیاز است.

وی افزود: نرخ ها در حدود 2 درصد است که به طور قابل توجهی بالاتر از نرخ خنثی است و این امکان وجود دارد که از رکود اقتصادی جلوگیری کنیم.

پاول درباره وضعیت بیکاری و دستمزدها اعلام کرد: دستمزدها در طول زمان همچنان بالاتر از نرخ تورم 2 درصدی هستند و هیچ تضمینی وجود ندارد، اما این امکان وجود دارد که بازار کار بدون افزایش قابل توجه بیکاری به انبساط خود ادامه دهد.من فکر نمی کنم دستمزد عامل اصلی تورم باشد و افزایش دستمزدها باید به 3 درصد نزدیک شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 19 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر