بازار دلار در انتظار سفر گروسی /پیش بینی قیمت دلار

در شرایط فعلی عده ای از معامله گران دلار باور دارند سفر گروسی می‌تواند شروع کاهشی بازار باشد اما فاکتور مهم را نتیجه سفر می‌دانند. درواقع عنصر مذاکرات و سیاست خارجی کماکان حکم ترمز انتظاری را دارد.

روز گذشته دو خبر سیاسی و اقتصادی در بازار دست به دست شد و همین امر باعث شد نرخ دلار تا حدودی ثبات نسبی پیدا کند.

بانک مرکزی از سوی سران قوا اختیارات ویژه ای گرفت و از سوی دیگر بهروز کمالوندی،سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از سفرقریب الوقوع رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به ایران برای مذاکره خبر داد.

در شرایط فعلی عده ای از معامله گران دلار باور دارند سفر گروسی می‌تواند شروع کاهشی بازار باشد اما فاکتور مهم را نتیجه سفر می‌دانند. درواقع عنصر مذاکرات و سیاست خارجی کماکان حکم ترمز انتظاری را دارد.


سه سناریوی سفر گروسی
در همین راستا، نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال در توئیتی پیش بینی کرده که اگر گروسی به ایران سفر کند، ممکن است سه اتفاق رخ بدهد؛ یک اتفاق که تقریبا وقوع آن از نظر نورمن ضعیف است توافق گسترده پادمانی است. این به آن معناست که در سفر گروسی مسائل بین ایران و آژانس با رایزنی بین مدیرکل آژانس و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران حل و فصل شود که با توجه به گسترده بودن اختلافات بعید به نظر می‌‌‌رسد.

سناریوی دومی که خبرنگار وال‌‌‌استریت ژورنال به آن پرداخته این است که احتمالا گروسی از ایران بخواهد با تعدد بازرسی‌‌‌ها از نطنز و فردو موافقت کند. اگر این سناریو تحقق یابد یعنی یک توافق موردی یا تاکتیکی بین ایران و آژانس انجام شده است.

همچنین بعد از مطرح شدن غنی‌‌‌سازی ۸۴ درصدی در ایران انتظار می‌رود که تهران با افزایش بازرسی‌‌‌های آژانس از نطنز و فردو موافقت کند تا این ظن از بین برود. البته باید توجه داشت که هم‌اکنون نیز آژانس از سایت‌‌‌های هسته‌‌‌ای ایران بازرسی دارد اما اشاره نورمن به افزایش و تعدد بازرسی‌‌‌هاست. نورمن در این رابطه نوشت: «تاکید می‌‌‌کنم که احتمال نمی‌رود توافقی گسترده در زمینه تحقیقات پادمانی درباره ذرات هسته‌‌‌ای اعلام‌‌‌نشده انجام شود؛ بیشتر احتمال دارد که شاهد تلاش گروسی برای افزایش دفعات بازرسی‌‌‌ها در فردو، نطنز و جاهای دیگر در بحبوحه نگرانی‌ها درباره سطوح بسیار بالای غنی‌‌‌سازی در ایران باشیم.»

سناریوی سوم از نظر نورمن نیز این است که این سفر هیچ دستاوردی نداشته باشد. خبرنگار وال‌‌‌استریت ژورنال در این خصوص نوشت: «هیچ یک از این موارد هنوز تایید نشده‌‌‌ و نتایج سفر که ممکن است شامل توافق درباره دفعات بازرسی‌‌‌ها، توافق گسترده‌‌‌تر پادمانی‌‌‌ یا عدم‌توافق باشد، هنوز تعیین نشده است.»


پیش بینی قیمت دلار امروز 9 اسفند 1401
برخی معامله گران باور دارند با توجه به عدم شکست سطوح مقاومت، بازار به زودی در مسیر اصلاح قرار خواهد گرفت . از نگاه این گروه، معامله گران زمانی که از رشد بیشتر قیمت نا امید شوند، به مرور بخشی از خریدهای قبلی خود را به قصد کسب سود خواهند فروخت. به عبارتی می توان گفت این دسته از معامله گران در انتظار اصلاح قیمت دلار پس از عدم افزایش معنی دار در روز گذشته هستند.

معامله‌گران معتقد بودند دوشنبه دلار در بازار بدون مشتری مانده است. از نگاه آن‌ها اگر درهم امارات امروز سه شنبه 9 اسفند ماه مانند روز دوشنبه پایین بیاید امکان نزول مجدد وجود دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 2 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر