سرنوشت دلار زمستانی (ویدیو)

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت نیوز، با وجود افزایش شدید قیمت دلار در ماه گذشته کمتر کسی از دلار انتظار کاهش قیمت دارد و فعالان بازار خود را برای سرنوشت دلار در ارقام بالاتر آماده می‌کنند.

نمایش ویدیو درباره سرنوشت دلار در زمستان

حدودا 20 سال است که ایران دلار خود را به دلیل تحریم‌ها از منابعی مانند هرات و سلیمانیه تامین می‌کند. و برای همین بود که نرخ دلار هرات و سلیمانیه روی قیمت دلار بازار آزاد ایران تاثیر زیادی دشت. اما حالا تقریبا یکسالی می‌شود که دلار بازار آزاد ایران دیگر با دلار هرات و سلیمانیه چسبندگی ندارد. و این دو منبع تامین ارز جای خود را به امارات و نرخ درهم دادند.

بعد از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، تامین ارز از هرات کاهش پیدا کرد و اختلافات و درگیری‌های ایران با کردستان عراق هم باعث شد ارز کمتری از سلیمانیه به بازار ایران برسد. همین موضوع باعث شد که نرخ دلار ایران وابستگی بیشتری به درهم امارات پیدا کند.

این روزها چسبندگی دلار ایران و نرخ دلار براساس درهم به شدت زیاد است و یکی از دلایل رشد قیمت دلار هم اوج گرفتن نرخ درهم است. چند روز گذشته درهم سقف 10 هزار تومان را شکست و همین موضوع دلار 37 هزار تومانی را برای ایران به ارمغان آورد.

اصولا بازارها در ایران در نیمه دوم سال نوسان بیشتری را تجربه می‌کنند. اوج این نوسان دی ماه است و این موضوع را روند بازارهای مالی در سال‌های گذشته تایید می‌کند. اما امسال با سال‌های دیگر تفاوت زیادی دارد و حالا دیگر شرایط عادی نیست.

قطع گاز پتروشیمی‌ها، به پایان رسیدن سال میلادی، کسری شدید بودجه دولت و واردات خودرو از عوامل رشد دلار در زمستان هستند. دلایل زیادی برای ادامه رشد دلار وجود دارد و فعالان بازار عقیده دارند تنها یک اتفاق عجیب و بزرگ مانند امضای برجام می‌تواند افسار دلار را بکشد.

به نظر شما روند قیمت دلار در زمستان به چه شکل خواهد بود؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 18 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر