خبر خوش رییس مجلس برای سهامداران دلاری

بر اساس نامه رییس مجلس، سیستم ارزی کشور شناور مدیریت شده است و بانک مرکزی مجاز به تثبیت نرخ ارز در سامانه نیما نیست. با توجه به همین نامه نرخ ارز ۲۸ هزار ۵۰۰ تومانی بانک مرکزی برای شرکت های پتروشیمی و پالایشگاهی غیر قانونی شد.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از اکوایران محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی روز قبل در نامه ای به رییس جمهور، مصوبه هیئت وزیران مبنی بر تثبیت نرخ ارز و تعیین نرخ تثبیت ارز جهت قیمت گذاری کالا را توسط بانک مرکزی مغایر قانون دانست.

 
بر همین اساس و بر اساس نامه رییس مجلس، سیستم ارزی کشور شناور مدیریت شده است و بانک مرکزی مجاز به تثبیت نرخ ارز در سامانه نیما نیست. با توجه به همین نامه نرخ ارز ۲۸ هزار ۵۰۰ تومانی بانک مرکزی برای شرکت های پتروشیمی و پالایشگاهی غیر قانونی شد.

انتشار این خبر از جهات مختلف بازار ارز و سرمایه را تحت تاثیر قرار میدهد و در حقیقت رییس مجلس با این نامه قانون را در مقابل بانک مرکزی قرار داد و قوانین سد راه محمدرضا فرزین رییس بانک مرکزی شدند که با وعده تثبیت ارز به میرداماد آمده بود.

با برداشتن نرخ تثبیتی ارز، تقاضا برای ارز کمتر می‌شود زیرا رانت قیمتی موجود در ارزتثبیتی که از اختلاف نرخ آن با بازار آزاد به وجود می آید از بین خواهد رفت همچنین این رویکرد انگیزه صادرکنندگان را برای عرضه ارز افزایش می دهد و به همین خاطر می تواند موجب بهبودی منابع ارزی شود.

با وجود مزیت های شناخته شده ای که سیستم ارزی شناور نسبت به هر سیستم ارزی تثبیت شده دارد ولی حذف این نرخ بر تورم هم می تواند اثر بگذارد همانطور که ابتدای سال قبل حذف ارزترجیحی ۴۲۰۰ تومانی موجب افزایش تورم شد، حذف نرخ تثبیت شده هم می تواند به تورم دامن بزند.

اما این خبر چه تأثیری بر سهام دلاری بازار می گذارد؟
خبر حذف نرخ تثبیت شده ارز ولی برای بازار سرمایه جذاب تر است، حذف ارز تثبیت شده شرکت های صادرکننده نفت و پتروشیمی برای شرکت ها در این گروه جذاب است و در صورتی که این خبر در بازار تایید شود می تواند باعث استقبال سهام‌داران از گرو های مذکور شود زیرا سودآوری را به مقدار قابل توجهی افزایش خواهد داد به همین خاطر بازار سرمایه ازاین خبر می تواند مثبت شود.

 شاخص گروه شیمیایی در نمودار قدرت خرید نسبی در یک محدوده زون قرار گرفته که دلیل نوسان گروه شیمیایی را در بازه کنونی تایید می کند.

در نمودار ولی شاخص گروه شیمیایی مشکوک به تشکیل الگوی سر و گردن می باشد که در صورتی که این گروه اصلاح کند این شاخص می تواند بر اساس الگوی به وجود آمده تا محدوده ۱۵۸ هزار واحدی کاهش پیدا کند ولی در صورتی که این شاخص با افزایش تقاضا مواجه شود می تواند تا محدوده ۱۸۵ هزار و ۲۰۰ و پس از آن تا محدوده ۲۰۰ هزار واحدی رشد کند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − یک =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر