• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

بخشنامه جدید بانک مرکزی برای رفع سوءاثر چک/ بانک‌ها ترتیب مسدودی حساب را رعایت کنند

صادرکننده چک در صورت مسدودسازی بخشی از مبلغ چک در حساب جاری خود و  با واریز مابه‌التفاوت مبلغ چک و مبلغ مسدود شده در حساب جاری خود می تواند نسبت به تکمیل وجه چک اقدام و زمینه رفع سوء‌اثر چک را فراهم کند.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تسنیم، بر اساس بخشنامه‌ای که بانک مرکزی در اریبهشت امسال ابلاغ کرد، برای رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی، تکمیل رقم کسری چک کافی است؛ اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بانک‌ها این بخشنامه را اجرا نمی‌کنند.


بانک مرکزی در همین ارتباط با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو بخشنامه‌شماره 62078‏‏‏/02 مورخ 21‏‏‏/03‏‏‏/1402 و تأکیدات بعمل آمده پیرامون ترتیبات مسدودی حساب‌های صادرکنندگان چک برگشتی و  بررسی‌های صورت گرفته و اطلاعات واصله حاکی از آن است که ضوابط ذی‌ربط در برخی از بانک‌ها بطور کامل اجرایی نشده، بطوریکه در اجرای تکلیف قانونی ناظر بر انسداد وجوه حساب‌های صادرکننده چک برگشتی در کل شبکه بانکی کشور به میزان کسری وجه چک (با لحاظ ترتیبات مقرر)، پس از انسداد وجه حساب جاری صادرکننده چک و بدون لحاظ مبلغ مسدودی مذکور، صادرکننده چک را ناگزیر به تأمین کل مبلغ چک موصوف می‌کنند. 

اقدام یادشده مغایر با موازین قانونی و مقرراتی مربوط بوده و ضروریست بانک ها  تمهیدات مقتضی اتخاذ تا در صورت مسدودسازی بخشی از مبلغ چک در حساب جاری صادرکننده چک، شخص اخیر این امکان را داشته باشد تا با واریز مابه‌التفاوت مبلغ چک و مبلغ مسدود شده در حساب جاری خود (از جمله از محل وجوه قابل برداشت سایر حساب‌های خود نزد شبکه بانکی)، نسبت به تکمیل وجه چک اقدام و بدین طریق زمینه رفع سوء‌اثر چک را فراهم نماید. متعاقباً اطلاع رسانی لازم به ذینفع چک از طریق بانک عهده چک نیز ضرورت دارد.

بانک ها موظفند ضمن اصلاح موضوع مذکور در سامانه‌های اطلاعاتی و نرم‌افزاری آن بانک، مراتب را به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره 149153‏‏‏‏‏/96 مورخ 16‏‏‏‏‏/5‏‏‏‏‏/1396 به تمامی واحدهای ذی‌ربط ابلاغ کرده  و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آورند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج − دو =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر