روز‌های خلوت بازار ارز

بازه نوسان شاخص‌های ارزی کوچک و کوچک‌تر می‌شود. به غیر از اسکناس دلار آزاد، نرخ دیگر ارز‌های شاخص بازار تهران در روز گذشته ثابت یا با کاهش‌های زیر ۱۰۰ تومان ثبت شد. به نظر می‌رسد عدم وجود ریسک سیاسی جدید، در کنار بهبود درآمد‌های نفتی کشور از جمله عواملی است که بازار ارز را منجمد کرده است. برخی از فعالان بازار معتقدند که تا روز‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری روند بازار تغییر نخواهد کرد. دیروز بازار سکه و طلا نیز آرام بود.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از دنیای اقتصاد، بازار ارز تهران در حالت انجماد قرار گرفته است. نرخ‌ها نوسان چشمگیری از خود به نمایش نمی‌گذراند. به نظر می‌رسد خواب بهاری نرخ‌ها ادامه دارد. به‌طور کلی از دیدگاه تحلیلگران، اخبار و سیگنال‌های منفی مهم‌ترین عامل در نوسان نرخ ارز آزاد است. موارد ذکر شده با افزایش سطح نا‌اطمینانی‌ها از چشم‌انداز اقتصادی کشور سبب می‌شود که افراد جهت جلوگیری از ضرر و زیان اقدام به خرید ارز با اهدافی غیر‌تجاری کنند. افزایش سطح تقاضا نیز مستقیما با برهم زدن تعادل بازار موجب رشد نرخ می‌شود. اما در هفته‌های اخیر پس از اتمام مناقشات نظامی با اسرائیل، ریسک سیاسی جدیدی در بازار مشاهده نشده است. حتی پس از انتشار خبر سانحه هوایی رئیس‌جمهور نیز در ابتدا یک فشار افزایشی در بازار مشاهده شد، اما این فشار به سرعت تخلیه و بازار بر مدار آرامش خود باقی ماند.

تحلیلگران در یک دیدگاه کلی، بزرگ‌ترین ریسک سیاسی ماه‌های پیش‌رو را انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌دانند. به عقیده این افراد در صورتی که رئیس دولت بعدی این کشور یک فرد ضد ایرانی باشد احتمال افزایش فشار‌های اقتصادی از طریق افزایش سطح تحریم‌ها وجود دارد و در نتیجه این امر کلیه بازار‌های کشور از جمله بازار ارز تحت‌الشعاع قرار خواهند گرفت. البته خود این مساله نیز تا زمان عملیاتی شدن، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و نمی‌توان به این شکل چشم‌انداز نرخ ارز را به‌طور دقیق پیش‌بینی کرد. اما کارشناسان بر این باورند که ریسک پیش‌بینی شده دیگری در ماه‌های پیش‌رو وجود ندارد و در نتیجه احتمال تداوم حضور نرخ شاخص‌های ارزی در کریدو‌رهای‌ کوچک وجود دارد.


بازار بی‌رمق روز یکشنبه
دیروز یکشنبه 20 خرداد ماه قیمت دلار آزاد در بازار تهران کاهشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در بازار روز شنبه در کانال 59 هزار تومانی پیشروی کرده بود، در بازار صبح دیروز فعالیت خود را با حدود 100 تومان کاهش نسبت به نرخ روز شنبه در رقم 59 هزار و 100 تومان آغاز کرد. در ادامه بازار روز یکشنبه نرخ ارز مذکور افت 100تومانی دیگری را نیز تجربه کرد و در نهایت در رقم 59هزار تومان به نوسان روزانه خود پایان بخشید. این در حالی است که نوسان دیگر ارز‌های شاخص بازار از میزان نوسان دلار نیز کمتر بود. قیمت یورو آزاد در بازار عصر دیروز بدون تغییر نسبت به نرخ پیشین در رقم 64 هزار و 100تومان درجا زد. قیمت پوند نیز با افت نرخ 50 تومانی در رقم 75 هزار و 300 تومان معامله شد.


روند متناقض خانواده سکه
در بازار روز گذشته هر یک از قطعات ربع، نیم و تمام سکه طلا نوسانی متفاوت داشت. سکه طلا طرح جدید با افت نرخ 50 هزار تومانی در رقم 40 میلیون و 550 هزار تومان به فروش رسید. نیم سکه رشدی 100 تومانی را پشت سر گذاشت و در رقم 23 میلیون و 200 هزار تومان معامله شد. در نهایت هر قطعه ربع سکه بدون تغییر نسبت به نرخ روز پیشین در رقم 15 میلیون تومان دادوستد شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر