• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

رونمایی از طلسم بازارساز در بازار ارز

برخی تحلیلگران بازار ارز با اشاره به کاهش حباب درهم می‌گویند احتمالا طلسم بازارساز از ناحیه درهم انجام شده و عده‌ای هم معتقدند اگر اخبار سیاسی جدیدی به بازار برسد، شاید طلسم دلار تهران بشکند.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از اکوایران، بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران در هفته گذشته حکایت از آن دارد که قیمت دلار در محدوده ۴۹ هزار و ۱۰۰ تا ۴۹ هزار ۳۰۰ تومان با کاهش تقاضا روبرو شد.

 
از نظر فعالان بازار ارز ، یکی از عواملی که به عنوان سرعت‌گیر در مسیر نوسانات قیمت دلار در تهران عمل کرد، ثبات نسبی نرخ حواله درهم امارات و قیمت دلار هرات بود.

دسته‌ای از تحلیلگران با اشاره به کاهش حباب درهم می‌گویند احتمالا طلسم بازارساز از قسمت نرخ حواله درهم انجام شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد حباب هفتگی و ماهانه نرخ حواله درهم در حدود ۸۰۰ تومان بدست آمد؛ این در حالی است که حباب شش ماهه درهم امارات در کانال هزار تومانی است. این مسأله نشان می‌دهد که یا معاملات درهم روند صعودی کوتاه‌مدت را از دست داده یا دست بازارساز در معاملات درهم به گونه‌ای باز شده که توانسته با عرضه درهم، حباب آن را کاهشی کند و قیمت دلار را از سمت درهم کنترل کند.

بررسی حباب درهم در هفته گذشته هم حکایت از آن دارد که انتظارات کاهشی در ابتدای هفته، بازار ارز و حباب درهم را کاهشی کرده و حباب این ارز تا کانال ۶۰۰ تومانی کاهش پیدا کرده است. در ادامه اما تنش‌های دریایی اخیر و همنوایی روسیه با کشورهای عربی علیه جزایر سه‌گانه باعث شد ریسک‌ها در بازار افزایش پیدا کند و حباب درهم در پایان هفته در کانال ۹۰۰ تومانی به کار خود پایان دهد.

از سوی دیگر، سایه اخبار سیاسی بر بازار دلار کمرنگ شد و همین امر موجب شد ریسک‌های سیاسی در بین معامله‌گران بازار ارز کم شود.

در معاملات پشت خطی دیشب هم معامله‌گرانِ بزرگ حضور فعالی در بازار شبانه نداشتند و واسطه‌گران خرد نیز با احتیاط رفتار کردند و همین امر موجب شد دلار در پشت خط دوباره رنج شود.

در شرایط فعلی دسته‌ای از معامله‌گران بر تداوم‌ آرامش نسبی در بازار ارز امروز – شنبه ۲۴ تیر – تاکید دارند.

با این حال دسته‌ای دیگر معتقدند در صورتی که اخبار سیاسی جدیدی به بازار برسد یا دلار از ناحیه دبی و هرات مورد حمایت قرار بگیرد، شاید طلسم دلار تهران بشکند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 8 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر