نظر معامله‌گران دلار درباره نامزدهای انتخاباتی چیست؟

یک روز بعد از تایید صلاحیت‌ها، معامله‌گران هم گعده‌های اقتصادی را تبدیل به گعده‌های سیاسی کردند. در حال حاضر تمرکز آن‌ها این است که اگر فلان کاندیدا رای بیارورد دلار چقدر می‌شود؟

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از اکوایران، این اعداد ذهنی از این جهت مهم است که اگر فراگیر شود می‌تواند انتظارات بازار را شکل دهد. طبیعتا تصور می‌کنند اگر نامزدی که می‌تواند به دلار کمک کند،‌ پیروز شود، به نفع ثبات بازار است و می‌تواند دلار و سکه را از حالت پناهگاهی ریال خارج کند.

البته یک ریسک هم وجود دارد که اگر نامزدی که بازار به آن خوشبین نیست رای بیارورد این اعداد ذهنی در کوتاه‌مدت بازار را دچار اعوجاج می‌کند. این فضا بیشتر در گعده معامله‌گران جوان و کانال‌های سیگنال‌دهی وجود دارد.

پیشکسوت‌های بازار خیلی در این فضا نیستند و تصور می‌کنند باید فعلا کنار بود تا وضعیت اندکی روشن‌تر شود. تا الآن در«کف‌بازار» هر وقت از قول پیشکسوت‌ها صحبت شده توصیه به کنار کشیدن بوده است. دلیل اینکه در مقاطعی که عدم قطعیت‌ها زیاد می‌شود، قدیمی‌های بازار کنار می‌کشند این است که آن‌ها خرید و فروش دلار را به شکل خدماتی انجام می‌دهند، یعنی نقش آن‌ها کمک به نقدشوندگی بازار است.

نفع آن‌هایی که ما به آن‌ها پیشکسوت می‌گوییم، در این نیست که بدون توقف قیمت دلار بالا برود یا پایین بیاید. مثلا الان که این گروه در بازار کنار کشیده‌اند، معامله‌گران می‌گویند عمق و حجم بازار کم شده است. تعبیری که نسبت به این دسته می‌شود این است که مثل یک شناگر ماهر در دریای طوفانی شنا نمی‌کنند.

قیمت دلار بعد از خبر تایید صلاحیت‌ها در روز یکشنبه نزولی شد و این روند در روز دوشنبه ادامه داشت. قیمت دلار هرات بعد از دو روز تثبیت در کانال 59 هزار تومان، در روز دوشنبه این کانال از دست رفت. قیمت دلار هرات در نهایت در 58 هزار و 950 تومان بسته شد.

قیمت درهم امارات هم با کاهش 80 تومانی در 16 هزار و 80 تومان به کار خودش پایان داد.

طی دو هفته گذشته قیمت دلار و درهم بین مرزهای حمایت و مقاومت گیر کرده‌اند. قیمت دلار هرات نه توانسته از حمایت 58 هزار و 800 تومان پایین برود و نه جان افزایش خاصی داشته که از مرز مقاومت 59 هزار و 600 تومان عبور کند. قیمت درهم امارات هم بین کف 16 هزار تا 16 هزار و 300 تومان نوسان داده است.

به عقیده معامله‌گران فنی محدوده 58 هزارو 500 تومان تا 58 هزار و 800 تومان کف مهمی برای دلار هرات محسوب می‌شود که اگر بالای آن بماند قیمت دلار می‌تواند دوباره به کانال 59 هزار تومان برگردد. محدوده مقاومتی دلار هرات هم در 59 هزار و 300 تومان تا 59 هزار و 600 تومان است که اگر بتواند قوی از آن رد شود دامنه نوسان قیمتی دلار هم دستخوش تغییر می‌شود.

نکته قیمتی بازار ارز قیمت تتر بود. با این حال که قیمت درهم و دلار رو به نزول بودند اما قیمت تتر با افزایش به بالای دلار هرات برگشت و همچنان در زیر قیمت دلار در تهران معامله می‌شود. مرز مقاومت مهم تتر 59 هزار و 300 تومان است که اگر از آن عبور کند فشار خرید در این بازار زیاد می‌شود.

قیمت سکه در ابتدا با کاهش دلار و انس طلا، کانال 40 میلیون را از دست داد اما در ادامه با افزایش به این کانال برگشت و در 40 میلیون و 200 هزار تومان بسته شد. قیمت سکه رفاه که در روز گذشته با کاهش کانال 40 میلیون را از دست داده بود در روز دوشنبه به کاهش خودش ادامه داد و در 39 میلیون و 270 هزار تومان بسته شد. شکاف قیمت سکه بازار و سکه رفاه نزدیک به یک میلیون شده که قابل توجه است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 17 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر