قیراط چیست؟

دنیای طلا و جواهر پر از اصطلاحات و واحدهای وزنی می‌باشد که اطلاع از هر کدام باعث می‌شود خرید و فروش در این دنیا با اطلاعات کافی انجام شود. یکی از کلماتی که احتمالاً در هنگام خرید جواهرات دارای سنگ‌های زینتی شنیده‌اید، قیراط می‌باشد. قیراط یکی از واحدهای وزنی جواهرات می‌باشد که برای اندازه گیری وزن سنگ‌های قیمتی به کار می‌رود. در ادامه با قیراط بیشتر آشنا می‌شویم.

قیراط چیست؟

تاریخچه قیراط

کلمه قیراط یک واژه عربی می‌باشد که عرب زبان‌ها به آن قیراط می‌گویند. این کلمه، عربی شده عبارت Keration که یک کلمه یونانی است می‌باشد که منشا آن از کلمه Carob به معنای درخت است به دست می‌آید. تجّار جواهر فروش در زمان‌های گذشته برای وزن کردن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی مخصوصاً الماس از قیراط استفاده می‌کردند. نکته قابل توجه این است که در آن زمان وزن هر قیراط بسته به شهر تغییر می‌کرد. برای مثال یک قیراط در عراق نصف عشر دینار و در مکه، ربع سدس دینار بود.

در کشور ما نیز هر 4 دانه جو معادل یک قیراط می‌باشد. بسیاری از زبان شناسان معتقدند که واژه قیراط از سال‌های پیش در زبان فارسی مورد استفاده قرار گرفته است. نمونه آن استفاده از این کلمه در بوستان سعدی می‌باشد.

با گذشت زمان فرنگی‌ها با اقتباس از واژه قیراط ما، آن را Carat نام گذاری کردند که معادل یک دانه از درختی به نام carob بود. از سال 1907 نیز در سیستم آمریکا و اروپا هر قیراط معادل 200 سوت یا 0.2 گرم شد. (برای اطلاع از قیمت تابلو طلا زنده، می‌توانید به صفحه اسمارت تابان گوهر نفیس مراجعه کنید.)

هر قیراط چند گرم است؟

قیراط یک واحد وزنی می‌باشد که برای اندازه گیری وزن سنگ‌های نیمه قیمتی و قیمتی به کار می‌رود که با نماد ct یا kt نشان داده می‌شود. واحد قیراط تنها برای سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به کار می‌رود و برای اندازه‌گیری وزن مصنوعات طلا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. هر قیراط برابر با 200 سوت یا 0.2 گرم می‌باشد. در نتیجه هر 5 قیراط معادل یک گرم می‌باشد. همچنین هر قیراط معادل یک بیست و یکم مثقال نیز می‌باشد.

هر قیراط چند گرمه

چرا از قیراط استفاده می‌شود

شاید این سؤال به وجود بیاید که چرا از واحدهای وزنی سوت و گرم برای اندازه گیری وزن  سنگ‌های قیمتی استفاده نمی‌شود. از آنجایی که حتی تکه‌های کوچک سنگ‌های قیمتی نیز با ارزش هستند بنابراین باید از واحدی کمتر از یک گرم استفاده شود و همچنین واحد سوت نیز برای آن بسیار کوچک است. بنابراین سنگ فروشان و جواهر فروشان از واحد قیراط برای اندازه گیری سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استفاده می‌کنند. همچنین از لحاظ گفتاری نیز واژه قیراط برای جواهر فروشان راحت تر از سوت می‌باشد. مانند 4 قیراط که برابر 800 سوت می‌باشد. 

یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که واژه قیراط بیانگر وزن سنگ می‌باشد نه اندازه آن. بنابراین ممکن است دو سنگ با وزن یکسان اما اندازه‌های متفاوت وجود داشته باشد. برای نمونه یک قیراط الماس برش خورده اندازه متفاوتی با یک قیراط یاقوت سبز دارد. بنابراین ارزش یک سنگ بستگی به چگالی و وزن آن دارد و تصور اندازه بزرگ برابر با ارزش بیشتر غلط است. (برای مشاوره و دریافت قیمت تابلو طلا زنده، می‌توانید در صفحه اسمارت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.)

رابطه بین الماس و قیراط

از گذشته تا به امروز ارزشمندترین سنگی که هم در زیورآلات و هم در صنایع پر طرفدار بوده است، الماس می‌باشد. همچنین الماس به علت داشتن ویژگی‌های شگفت انگیز دارای قیمت بالایی می‌باشد. به طوری که برای خرید یک حلقه سولیتر لازم است مبلغ زیادی را هزینه کنید. همانطور که گفتیم قیمت یک سنگ با ارزش ارتباطی به اندازه آن ندارند و بسته به رنگ، وزن و درخشندگی الماس دارد. برای نمونه یک قیراط الماس با کیفیت گران تر از یک قیراط الماس با کیفیت کمتر است.

همچنین الماس‌هایی که دارای قیراط رند هستند بسیار گران تر از الماس‌ها با وزن‌های دیگر هستند. برای مثال یک الماس یک قیراطی بسیار گران تر از یک الماس 1.05 قیراطی می‌باشد. در صورتی که ممکن است از لحاظ اندازه‌ای تفاوتی با هم نداشته باشد.

رابطه بین الماس و قیراط

سخن آخر

در هنگام خرید جواهرات ساخته شده از طلا که دارای نگین می‌باشند می‌توان از سنگ‌های اتمی یا سنگ‌های قیمتی برای نگین آن استفاده کرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که در هنگام فروش جواهرات با سنگ‌های اتمی، سنگ‌های آن جدا می‌شود و فقط قیمت طلای پایه حساب می‌شود در صورتی که در هنگام خرید، سنگ‌های اتمی با قیمت طلای خریداری شده محاسبه می‌شود. بنابراین ضرر زیادی از خرید این نوع جواهرات متحمل می‌شود. در آخر نیز امیدواریم نکات گفته شده در این مقاله پاسخگوی سؤالات کلی شما در این زمینه باشد. (همچنین برای دریافت قیمت تابلو طلا زنده نیز می‌توانید در صفحه اسمارت تابان گوهر نفیس فرم پر کنید.)

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 16 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر