هر آنچه که بهتر است قبل از خرید، در مورد طلای آب شده بدانید!

چرا طلای آب شده؟ خلاصه بگوییم؛ چون از پرداخت اجرت ساخت، مالیات و… معاف می‌شوید. خرید طلا به بخاطر سرمایه گذاری مطمئن، نقدشوندگی سریع و حفظ ارزش پول در اثر گذر زمان، به یک گزینه جذاب برای مردم تبدیل شده است. در ایران، خرید و فروش طلا روش‌های گوناگونی دارد. از رایج ترین روش‌های خرید می‌توان به خرید فیزیکی طلا، سپرده طلا و سرمایه گذاری در صندوق‌های مبتنی بر طلا نام برد. طلای آبشده یکی از روش‌های خرید طلای فیزیکی است که طرفداران خاص خودش را دارد. در ادامه شما را با طلای آبشده، مزایای آن و نحوه خرید و فروش آن آشنا می‌کنیم.

طلای آب شده چیست

طلای آب شده چیست؟

هنگامی که طلا را ذوب می‌کنند، به آن طلای آبشده می‌گویند. طلای آب شده ممکن است از ذوب کردن طلای دست دوم، شمش طلا و طلای متفرقه درست شود. طلای متفرقه (Scrap Gold) به جواهرات دست دوم و شکسته گفته می‌شود که طلافروشان برای اینکه دوباره این طلاها وارد چرخه مالی شوند و بلا استفاده نمانند، آن‌ها را به کارگاه‌های طلا سازی ارسال می‌کنند تا در آنجا در کوره‌های مخصوص ریخته گری ذوب شوند و طلای آبشده به دست ‌آید. برای اطلاع از قیمت طلا در انواع عیار مختلف می‌توانید به اپلیکیشن اعلام نرخ طلا تابان گوهر مراجعه کنید.

طلای آبشده به چه شکل است؟

طلای آبشده می‌تواند به هر شکلی باشد و قانون خاصی برای مشخص کردن شکل آن نیست. اما رایج‌ترین شکل طلای آبشده مفتولی و مکعب شکل می‌باشد. طلای آبشده ای که مفتولی شکل باشد به طلا سازان این امکان را می‌دهد تا هر مقدار طلای آبشده که برای ساخت مصنوعات نیاز دارند را قیچی کرده و باقی آبشده را دست نخورده نگه دارند. (البته که حمل و نقل طلای آب شده برای مردم و طلافروشان نیز راحت‌تر از شکل‌های دیگر آن است.)

عیار طلای آبشده چند است؟

عیار مصنوعات طلا و جواهر در ایران 18 (عیار 750) می‌باشد. و از آنجایی که طلای آبشده از ذوب مصنوعات طلا به دست می‌آید، پس طبیعتاً عیار طلای آبشده 18 می‌باشد. البته این امکان نیز وجود دارد که عیار طلا آبشده کمتر یا بیشتر از 18 باشد. پس در چنین مواقعی اگر طلا ساز بخواهد عیار طلای آبشده را بالا ببرد، در هنگام ذوب به آن می‌تواند انواع سکه (به غیر از سکه پارسیان) را اضافه کند. چرا که سکه‌ها دارای عیار 22 هستند. و در حالت برعکس اگر بخواهد عیار آن را پایین بیاورد از فلزات مس و نقره استفاده می‌کند.

ری گیری طلا آب شده

چگونه عیار طلای آبشده را مشخص می‌کنند؟

عیار طلای آب شده ممکن است کمتر یا بیشتر از 18 عیار باشد. و از اصلی‌ترین روش‌های فهمیدن عیار طلای آبشده ری گیری می‌باشد. برای ری گیری ابتدا طلا آبشده را به آزمایشگاه ری گیری فرستاده، سپس آزمایشگاه حدود نیم گرم از قطعه طلا آبشده را با قیچی مخصوص بریده و آزمایش می‌کند. و پس از مشخص شدن عیار طلای آب شده بر روی آن انگ می‌زنند و تحویل می‌دهند.

مزیت خرید طلای آبشده چیست؟

اگر درگذشته مصنوعات طلا و جواهر خریداری کرده باشید، می‌بینید که طلا فروش هنگام فروش طلا و سکه، مبالغی را تحت عنوان اجرت ساخت، مالیات و سود طلا فروش از شما دریافت می‌کنند. اما در نقطه مقابل هنگام خرید طلای آبشده فقط ارزش طلای آبشده را با سود ناچیز طلافروش را پرداخت می‌کنید.

طلای آب شده بخریم یا نه؟

یکی از سؤالات رایج که اکثرا در زمینه خرید طلا استفاده می‌شود این است که سکه بخریم یا طلای آبشده؟ جواب این سؤال، در بین سرمایه گذاران بزرگ متفاوت است. به عقیده عده‌ای خرید طلای آب شده اشتباه است. و علت این امر را این می‌دانند که در طلای آبشده امکان تقلب بسیار است و چون عموم مردم با راه‌های تشخیص عیار آن آشنایی ندارند به راحتی متضرر می‌شوند. اما عده‌ای دیگر معتقدند چون در خرید طلای آب شده مالیات و اجرت ساخت به آن تعلق نمی‌گیرد. بنابراین می‌توان طلای بیشتری را پس‌انداز کرد.

البته در این بین گزینه‌های دیگری مثل سکه نیز وجود دارد. اما خود سکه معضلی دارد که در اکثر مواقع دچار حباب قیمتی است و شما بابت خرید آن بایستی هزینه بیشتری بپردازید. حال باید شما انتخاب کنید. سکه که خرید شناخته شده‌ای دربردارد ولی دارای حباب سکه است یا طلای آب شده که حجم بیشتری از طلا را می‌توان خرید اما ممکن است تقلب در آن صورت گیرد. (برای اطلاع از قیمت انواع سکه طلا می‌توانید به اپلیکیشن اعلام نرخ طلا تابان گوهر مراجعه کنید.)

طلا آبشده

قیمت طلای آبشده چگونه محاسبه می‌شود؟

اکنون که با اشکال و عیار طلای آبشده آشنا شدید، به سراغ محاسبه ارزش آن می‌رویم. چرا که ممکن است شما در حال حاضر طلای آبشده داشته باشید و یا زمانی بخواهید اقدام به خرید آن بکنید. درباره قیمت طلای آبشده نکته مهم این است که قیمت آن را برحسب مظنه حساب می‌کنند. پس به شما پیشنهاد می‌کنم که برای محاسبه قیمت یک گرم طلای آبشده 18 عیار به “مقاله مظنه طلا چیست؟” مراجعه کنید.

نتیجه

در شرایطی که ارزش پول کشور همواره کاهش پیدا می‌کند. خرید طلا یکی از روش‌های حفظ ارزش پول است. حال آن که اگر می‌خواهید هزینه‌ای را بابت اجرت ساخت و ارزش افزوده پرداخت نکنید می‌توانید طلای آبشده خریداری کنید. البته در هنگام خرید طلای آبشده مواظب سودجویان و متقلبان بازار باشید و طلای آبشده را از فروشندگان معتبر خریداری کنید. برای دریافت قیمت لحظه‌ای طلا نیز می‌توانید به اپلیکیشن اعلام نرخ طلا و ارز تابان گوهر مراجعه کنید.

سوالات متداول

از آنجایی که طلای آبشده از ذوب مصنوعات طلا به دست می‌آید، عیار طلای آبشده 18(یا همان 750) می‌باشد.

خیر. در هنگام خرید طلای آبشده فقط هزینه قیمت طلا و سود ناچیز طلا فروش را پرداخت می‌کنید.

بله در طلای آبشده امکان تقلب وجود دارد و این امر فقط با ری گیری قابل تشخیص است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × یک =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر