مسکوک طلا چیست؟

مسکوک طلا؛ اصطلاحی شاید ناآشنا، ولی مفهومی کاملا آشنا! در بیان ساده مسکوکات طلا به پول و سکه‌های فلزی از جنس طلا گفته می‌شود که ضرب می‌شوند. اما برای آشنایی بهتر با این اصطلاح بازار طلا و جواهر همراه ما باشید!

مسکوک طلا

مسکوک چیست؟

مسکوک به معنای سکه یا پول فلزی می‌باشد. مسکوکات نیز از جمع کلمه مسکوک می‌آید که جنس مسکوک نیز می‌تواند نقره، طلا، پلاتین و برنج باشد. البته نکته‌ای که وجود دارد این است که مسکوکات طلا باید تحت نظارت بانک هر کشور تولید شوند. و اگر سکه یا پول فلزی تحت نظارت بانک مرکزی آن کشور ضرب نشود آن سکه یا پول غیر قانونی می‌باشد و فاقد ارزش و اعتبار می‌باشد. درنتیجه ضرب سکه بدون مجوز، پیگرد قانونی را در پی خواهد داشت.

در سایت‌های خبری و بازار کلمه مسکوک به جای کلمه سکه و پول فلزی رواج بیشتری دارد. حتی خرده پول‌هایی که به صورت سکه در کیف پولمان قرار دارد نیز یک مسکوک می‌باشد. حال که با کلمه مسکوک آشنا شده‌اید به سراغ اصطلاح ضرب سکه می‌رویم. برای دریافت قیمت لحظه ای نرخ مسکوکات در طلافروشی خود می‌توانید تابلو آنلاین طلا تابان گوهر را تهیه کنید.

ضرب کردن سکه به چه معنا است؟

ساخت سکه دارای مراحلی است که ضرب سکه آخرین مرحله آن می‌باشد. حال سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا به جای ساخت سکه از فعل ضرب سکه استفاده می‌شود. جواب این سؤال راحت است. زیرا برای ساختن سکه و صاف کردن لبه‌های سکه، به آن به مدت چندین ساعت ضربه می‌زنند. به همین علت بجای ساختن سکه، عبارت ضرب سکه استفاده می‌شود. برای مثال به جای این که بگویند بانک مرکزی سکه می‌سازد، می‌گویند بانک مرکزی سکه ضرب کرد.

سکه چکشی و سکه ماشینی چیست؟

در طول تاریخ ضرب مسکوکات در ادوارهای مختلف با نام‌های مختلف انجام می‌شد. سکه‌هایی که از دوران قدیمی یافت شده است همگی کار دست بوده که همین کار دست باعث شده است این سکه‌ها که دیگر عتیقه شده‌اند و قیمتی نجومی پیدا کرده‌اند. البته کار دست بودن سکه‌ها باعث می‌شد که در طول روز فقط چند سکه ضرب شود. ناگفته نماند که نام دیگر این سکه‌ها سکه‌های چکشی نیز می‌باشد.

اما امروزه مراحل ضرب سکه دیگر به صورت دستی انجام نمی‌شود و با دستگاه‌های کاملاً اتوماتیک ضرب می‌شوند. از این جهت به آن سکه‌های ماشینی نیز گفته می‌شود. دستگاه‌های ضرب سکه قادر هستند در هر ثانیه 12 سکه ضرب کنند. مقدار فشاری که برای ضرب هر سکه به قالب‌ها وارد می‌شود برابر با 80 تن می‌باشد که معادل 1000 ضربه چکش می‌باشد. بهتر است برای درک بهتر به تفاوت ضرب سکه ماشینی و چکشی نگاهی کنیم.

سکه چکشی و سکه ماشینی

تفاوت سکه چکشی با سکه ماشینی

تا قبل از دوره ناصرالدین شاه سکه‌ها به صورت دستی و چکشی بودند. بنابراین شکل یکسان و واحدی نداشتند. با وجود مهارتی که کارگران ضرب سکه داشتند اما محصول نهایی آن‌ها همیشه با کیفیت نبوده و از نظر شکل و ضخامت گوناگون بودند. با گذشت زمان، اهمیت و ارزش پول در داد و ستد‌های تجاری سبب شد که دستگاه‌ها و ماشین‌های ضرب سکه وارد ایران شوند. در سال 1254 نخستین سکه‌های ماشینی در ایران ضرب شدند. سکه‌های ماشینی با راه اندازی ضرابخانه‌ای مجهز به دستگاه‌ها ضرب سکه در سال 1254 به صورت آزمایشی ضرب شد و پس از آن در همان سال تمام ضرابخانه‌های چکشی ضرب سکه جمع شدند و  قرار شد همه سکه‌ها به صورت ماشینی تحت نظارت بانک مرکزی ضرب شوند. با نصب تابلو آنلاین طلا در گالری طلا و جواهر خود، قیمت لحظه ای سکه‌های طلا را داشته باشید.

مسکوک طلا چیست؟

همان‌طور که قبلاً گفتیم مسکوک به معنای سکه یا پول فلزی می‌باشد. پس هنگامی که صحبت از مسکوک طلا می‌شود منظور همان سکه طلا یا پول فلزی از جنس طلا می‌باشد. از بین مسکوکات طلا حاضر در کشور، سکه‌های امامی و سکه‌های بهار آزادی رایج ترین مسکوکات قانونی طلا در ایران می‌باشند. و در ادامه نیز با انواع مسکوکات طلا در ایران آشنا می‌شویم.

انواع مسکوکات بهار آزادی

سکه‌های پهلوی با پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی از میان برداشته شدند و سکه‌های بهار آزادی جایگزین آن‌ها شدند. سکه‌های بهار آزادی با همان عیار و وزن سکه‌های پهلوی ضرب می‌شوند ولی در طرح و شکل متفاوت اند. سکه‌های بهار آزادی شامل تمام سکه، نیم سکه، ربع سکه و سکه‌های گرمی هستند که در عیار یکسان اما در وزن متفاوت هستند.

تفاوت سکه بهار آزادی و سکه امامی

تفاوت سکه بهار آزادی و سکه امامی

از سال 1358 تا 1370 یک نوع از سکه‌های بهار آزادی ضرب شدند که با اسم سکه‌های طرح قدیم نیز شناخته می‌شوند. تصویر یک روی این سکه‌ها سه بار اسم مبارک حضرت علی با خط معقلی تزینی که در داخل یک شش ضلعی می‌باشد و عبارت بانک ملی ایران در زیر آن درج شده است. روی دیگر سکه بارگاه مقدس امام رضا (ع) می‌باشد که عبارت نخستین بهار آزادی در بالای آن نوشته شده است.

نوع دیگر، سکه بهار آزادی طرح جدید است که با نام سکه امامی نیز شناخته می‌شود. این سکه‌ها از سال 1370 شروع به ضرب شدند. تصویر یک روی سکه امامی، عکس چهره امام خمینی (ره) و روی دیگر آن عکس بارگاه امام رضا (ع) همراه با همان عبارت نخستین بهار آزادی می‌باشد. با تابلو آنلاین طلا، قیمت لحظه ای مسکوکات را داشته باشید.

حرف آخر

آگاهی از اصطلاحات بازار طلا و جواهر یکی از لزومات و پایه‌های اساسی ورود به این بازار می‌باشد. در این مقاله سعی بر این شد که اطلاعات کاملی درباره اصطلاح مسکوکات و مسکوک طلا داده شود تا ذره‌ای با دنیای پر اصطلاح طلا و جواهر آشنا شوید. امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما مفید واقع شده باشند.

سوالات متداول

مسکوکات طلا به پول و سکه‌های فلزی از جنس طلا گفته می‌شود که ضرب می‌شوند.

خیر. هر دو دارای عیار 900 می‌باشند و فقط در طرح پشت و روی سکه و سال ضرب متفاوت‌اند.

سکه‌های بهار آزادی شامل تمام سکه، نیم سکه، ربع سکه و سکه‌های گرمی هستند که در عیار یکسان اما در وزن متفاوت هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + نه =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر