انس طلا چیست؟

اگر شما اهل بازار طلا و جواهر باشید یا حتی در بازارهای جهانی مشغول به کار باشید، احتمالا بارها با انس طلا در طول روز سروکار دارید. در حقیقت اونس (Ounce) یک یکای اندازه گیری است که خود شامل چند دسته می‌باشد و هر کدام دارای وزن‌های متفاوتی نیز می‌باشند. در حال حاضر انس بیشتر برای طلا و نقره به کار برده می‌شود اما در ادامه با انواع انس و همچنین رابطه انس و دلار نیز آشنا می‌شوید.

اونس چیست؟

انس یکی از واحدهای اندازه گیری وزن است که بیشتر برای فلزات گرانبها مورد استفاده قرار می‌گیرد. و با نماد OZ نمایش داده می‌شود. در حال حاضر واحد انسی که برای طلا، نقره و فلزات گرانبها استفاده می‌شود برابر با 31.1034768 گرم است.

انس طلا

منظور از انس طلا چیست؟

انس طلا به معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (به هر شکلی) با خلوص 99/99 و وزن یک انس می‌باشد. بنابراین انس طلا باید دارای دو ویژگی باشد.

  1. وزن آن برابر با 31.1034768 گرم باشد.
  2. عیار آن نیز باید 24 یا درصد خلوص 99/99 باشد.

انواع انس در کشورهای مختلف

انس دارای انواع مختلف می‌باشد و در هر کشور دارای وزن‌های متفاوت است. به همین علت باید دانست که واحد اونس برای چه اجسامی و در کدام کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه با انواع آن آشنا می‌شوید.

  • انس ماریا ترزا برابر با ۲۸.۰۶۶۸ گرم
  • انس اسپانیایی برابر با ۲۸.۷۵ گرم
  • انس متریک چینی برابر با ۵۰ گرم
  • انس متریک هلندی برابر با ۱۰۰ گرم
  • انس تراوا یا تروی برابر با 31.1034768 گرم

واحد انس تراوا یا تروی برای طلا استفاده می‌شود. (این انس از واحدهای اندازه گیری در روم باستان بوده است که از پول رسمی این کشور برگرفته شده است.)

انس طلا چیست

قیمت طلا متأثر از قیمت انس طلا

در بازار طلای هر کشور، خرید و فروش و معاملات بر اساس قیمت تثبیت شده و شرایط انجام می‌شود. این قیمت بر اساس میزان عرضه و تقاضا، قیمت انس طلا و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور وابسته است. قیمت طلا در ایران و تقریباً همه کشورهای جهان تقریباً به یک نسبت رشد می‌کند. همین علت باعث شده است که تحرکات قیمت انس طلا جهانی، تعیین کننده قیمت طلا در ایران باشد. بنابراین در ایران دو قیمت برای طلا داریم. یک قیمت بر اساس محاسبه انس جهانی به دست می‌آید و قیمت دیگر قیمت مثقالی است که بر اساس شرایط اقتصادی و سیاسی کشور است. بنابراین حتی در شرایطی ممکن است قیمت مظنه داخلی کاهش یابد، در صورتی که قیمت انس جهانی طلا افزایش داشته باشد.

اثرات حباب منفی و مثبت بر قیمت طلا در کشور

همانطور که گفته شد قیمت مظنه جهانی بر اساس قیمت انس جهانی طلا محاسبه می‌شود. هنگامی که قیمت مظنه طلا در کشور از قیمت مظنه جهانی کمتر باشد، به آن حباب منفی قیمت طلا گفته می‌شود. این قیمت به صورت حباب بوده و پس از مدتی به قیمت مظنه جهانی نیز نزدیک می‌شود. و در صورتی که قیمت مثقال داخلی از قیمت مظنه جهانی بالاتر باشد اصطلاحاً به آن حباب مثبت طلا می‌گویند که این حباب هم ناپایدار بوده و به سرعت به قیمت طلای جهانی نزدیک می‌شود. زمانی که حباب منفی رخ می‌دهد یعنی قیمت طلا از قیمت طلای جهانی ارزانتر است و سرمایه گذاران اقدام به خرید طلا می‌کنند و هنگام حباب مثبت یعنی قیمت طلای داخلی از قیمت طلای خارجی گران تر است. حباب منفی به ندرت در کشور ما رخ می‌دهد و معمولا حباب موجود، حباب قیمتی مثبت است.

قیمت انس طلا را در لحظه داشته باشید!

همانطور که دیدیم اونس طلا یکی از عوامل تاثیرگذار بر کل بازار جهانی به خصوص بازار طلا و سکه می‌باشد. اما چطور می‌توانیم در جریان روند قیمتی طلای جهانی باشیم؟ پاسخ نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر است. در این نرم افزار شما می‌توانید قیمت طلا در عیارهای مختلف، انواع سکه و ارزهای مهم دنیا را به صورت لحظه‌ای رصد کنید.

سوالات متداول

هر انس طلا برابر با 31.1034768 گرم می‌باشد.

عیار انس جهانی طلا برابر با 24 می‌باشد.

به صورت کلی هر انس از فلزات گرانبها برابر با 31.1035 گرم از آن فلز می‌باشد. البته در استاندارد وزن‌ها، هر انس طلا برابر با 28.349 گرم از آن می‌باشد. اما دلیل این تفاوت چیست؟ دلیل این تفاوت واحد دیگری است که برای اوزان فلزات گران بها نظیر طلا و نقره از قدیم رایج بوده است. و اسم آن انس تروی نامیده می‌شود. انس تروی برابر با 31.1034768 گرم است. و محاسبات طلا و سایر فلزات گرانبها بر پایه همین انس تروی صورت می‌گیرد. پس یک انس طلا یعنی 31.1035 گرم طلای 1000 یا 24 عیار آن. و اما در ادامه می‌پردازیم عوامل مهم تاثیرگزار بر قیمت طلا. البته قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها دیگر را می‌توانید در نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر رصد کنید.

بررسی قیمت اونس طلا و عوامل تاثیرگزار بر آن

ارزش دلار ایالات متحده آمریکا

قیمت طلای جهانی در حالت عمومی رابطه عکس با قیمت دلار آمریکا دارد. اگر سایر شرایط تاثیرگذار بر قیمت دلار را ثابت نگه داریم، دلار ایالات متحده در حالت قوی می‌تواند قیمت طلای جهانی را در وضعیت قیمت پایین‌تر و کنترل‌شده‌تر قرار ‌دهد. و در حالت دیگر، یک دلار ضعیف، موجب افزایش قیمت طلای جهانی و در ادامه افزایش سطح تقاضا آن خواهد شد. (چرا که زمانی که دلار ضعیف باشد، طلای بیشتری می‌توان خریداری کرد.)

تقاضای جهانی برای مصارف صنعتی طلا

طبق گزارش شورای طلای جهانی در سال ۲۰۱۹، حدودا نصف تقاضای مربوط به جواهرات را طلا با بیش از ۴۴۰۰ تن تشکیل داده بود. بزرگترین مصرف‌کنندگان طلا در دنیا به ترتیب هند، چین و ایالات متحده هستند. همچنین ۷.۵ درصد از میزان تقاضای مربوط به طلا، به مصارف صنعتی و فناورانه برمی‌گردد. مثلا برای تولید دستگاه‌های پزشکی همچون استنت و دستگاه‌های دقیق الکترونیکی. بنابراین قیمت انس طلا همیشه تحت تاثیر عرضه و تقاضای جهانی می‌باشد. و برای مثال هنگامی‌که تقاضا برای کالاهایی همچون جواهرات و لوازم الکترونیکی افزایش پیدا کند، قیمت طلای جهانی نیز افزایش پیدا می‌کند.

محافظت از ثروت

در هنگام آشفتگی بازار، مثل دوران رکود اقتصادی، مردم بیشتر به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه طلا می‌روند. چرا که طلا همیشه به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران در دوران آشفتگی اقتصادی محسوب می‌شود. هنگامی که بازارهایی مثل بورس یا املاک و مستغلات افت می‌کند، افراد به سمت بازار طلا می‌روند و در نتیجه قیمت طلای جهانی بالا می‌رود.

تقاضای سرمایه‌گذاری

از متقاضیان بزرگ طلا در دنیا، صندوق‌های تجاری ارزی هستند که طلا را ذخیره می‌کنند و به پشتوانه این طلا برای سهامداران سهام صادر می‌کنند. صندوق طلای SPDR Gold Shares بزرگترین نگهدارنده طلا می‌باشد. ذخیره این صندوق در سال ۲۰۱۹ میلادی ۹۱۵ تن طلا بوده است. پس خرید طلا به دلیل سرمایه گذاری، ۲۵ درصد از تقاضای طلای جهانی را تشکیل می‌دهد. و مجددا با افزایش این تقاضا، قیمت اونس طلا هم افزایش می‌یابد.

تولید طلا

از دیگر دلایل مهمی که باعث افزایش قیمت طلا می‌شود، قیمت آن است. چرا که برخلاف افزایش میزان تولید طلا در بازه زمانی ۱۰ ساله گذشته ولی از سال ۲۰۱۶ به این طرف استخراج طلا در سراسر دنیا تغییر چندانی نداشته است. چرا که طلا دیگر به آسانی استخراج نمی‌شود. و دسترسی به طلا در معادن طلا، بسیار مشکل شده است. بنابراین باید هزینه بیشتری برای دسترسی به طلای کمتری خرج شود. و همین موضوع هم باعث افزایش قیمت طلای جهانی شده است.

اونس طلا

سیاست‌های فدرال رزرو

سیاست پولی فدرال رزرو همیشه بیشترین تاثیر را به روی قیمت انس طلا داشته است. این سیاست در اکثر مواقع بر اساس استراتژی هزینه فرصت بوده است. هزینه فرصت یعنی رها کردن سود در یک سرمایه گذاری زودبازده، برای کسب سود بیشتر در یک سرمایه گذاری بلندمدت.

زمانی که نرخ بهره پایین باشد، بازدهی اوراق قرضه کمتر از نرخ تورم خواهد بود و این قضیه زیان دارد. و این شرایط طلا را برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌کند. و برعکس این شرایط هم زمانی می‌باشد که نرخ بهره بالا می‌باشد و در نتیجه سود حاصل از اوراق قرضه افزایش می‌یابد و در ادامه طلا جذابیت کمتری برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت.

اگر فدرال رزرو در گزارشات جلسات سالانه خود، تصمیم به افزایش نرخ بهره در آینده بگیرد، قیمت انس طلا به آن واکنش نشان می‌دهد و کاهش پیدا می‌کند. ولی اگر این کمیته عقیده بر پایداری نرخ‌ها داشته باشد، قیمت طلای جهانی صعودی پیدا می‌کند.

داده‌های اقتصادی

همانند گزارشات جلسات سالانه فدرال رزرو، دیگر داده‌های اقتصادی نیز بر قیمت انس طلا تاثیر می‌گذارند. گزارش‌هایی همچون نرخ اشتغال‌زایی، دستمزد، تولید و نیز اطلاعاتی مرتبط با رشد تولید ناخالص داخلی. به صورت کلی کاهش نرخ بیکاری، توسعه تولید و رشد تولید ناخالص داخلی، باعث کاهش قیمت طلای جهانی می‌شود و برعکس.

در مورد انس طلا بیشتر بخوانید جمع کردن

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + بیست =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر