• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

انس طلا چیست؟

به صورت کلی هر انس از فلزات گرانبها برابر با 31.1035 گرم از آن فلز می‌باشد. البته در استاندارد وزن‌ها، هر انس طلا برابر با 28.349 گرم از آن می‌باشد. اما دلیل این تفاوت چیست؟ دلیل این تفاوت واحد دیگری است که برای اوزان فلزات گران بها نظیر طلا و نقره از قدیم رایج بوده است. و اسم آن انس تروی نامیده می‌شود. انس تروی برابر با 31.1034768 گرم است. و محاسبات طلا و سایر فلزات گرانبها بر پایه همین انس تروی صورت می‌گیرد. پس یک انس طلا یعنی 31.1035 گرم طلای 1000 یا 24 عیار آن. و اما در ادامه می‌پردازیم عوامل مهم تاثیرگزار بر قیمت طلا. البته قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها دیگر را می‌توانید در نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر رصد کنید.

انس طلا

بررسی قیمت اونس طلا و عوامل تاثیرگزار بر آن

ارزش دلار ایالات متحده آمریکا

قیمت طلای جهانی در حالت عمومی رابطه عکس با قیمت دلار آمریکا دارد. اگر سایر شرایط تاثیرگذار بر قیمت دلار را ثابت نگه داریم، دلار ایالات متحده در حالت قوی می‌تواند قیمت طلای جهانی را در وضعیت قیمت پایین‌تر و کنترل‌شده‌تر قرار ‌دهد. و در حالت دیگر، یک دلار ضعیف، موجب افزایش قیمت طلای جهانی و در ادامه افزایش سطح تقاضا آن خواهد شد. (چرا که زمانی که دلار ضعیف باشد، طلای بیشتری می‌توان خریداری کرد.)

تقاضای جهانی برای مصارف صنعتی طلا

طبق گزارش شورای طلای جهانی در سال ۲۰۱۹، حدودا نصف تقاضای مربوط به جواهرات را طلا با بیش از ۴۴۰۰ تن تشکیل داده بود. بزرگترین مصرف‌کنندگان طلا در دنیا به ترتیب هند، چین و ایالات متحده هستند. همچنین ۷.۵ درصد از میزان تقاضای مربوط به طلا، به مصارف صنعتی و فناورانه برمی‌گردد. مثلا برای تولید دستگاه‌های پزشکی همچون استنت و دستگاه‌های دقیق الکترونیکی. بنابراین قیمت انس طلا همیشه تحت تاثیر عرضه و تقاضای جهانی می‌باشد. و برای مثال هنگامی‌که تقاضا برای کالاهایی همچون جواهرات و لوازم الکترونیکی افزایش پیدا کند، قیمت طلای جهانی نیز افزایش پیدا می‌کند.

محافظت از ثروت

در هنگام آشفتگی بازار، مثل دوران رکود اقتصادی، مردم بیشتر به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه طلا می‌روند. چرا که طلا همیشه به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران در دوران آشفتگی اقتصادی محسوب می‌شود. هنگامی که بازارهایی مثل بورس یا املاک و مستغلات افت می‌کند، افراد به سمت بازار طلا می‌روند و در نتیجه قیمت طلای جهانی بالا می‌رود.

تقاضای سرمایه‌گذاری

از متقاضیان بزرگ طلا در دنیا، صندوق‌های تجاری ارزی هستند که طلا را ذخیره می‌کنند و به پشتوانه این طلا برای سهامداران سهام صادر می‌کنند. صندوق طلای SPDR Gold Shares بزرگترین نگهدارنده طلا می‌باشد. ذخیره این صندوق در سال ۲۰۱۹ میلادی ۹۱۵ تن طلا بوده است. پس خرید طلا به دلیل سرمایه گذاری، ۲۵ درصد از تقاضای طلای جهانی را تشکیل می‌دهد. و مجددا با افزایش این تقاضا، قیمت اونس طلا هم افزایش می‌یابد.

انس طلا چیست؟

تولید طلا

از دیگر دلایل مهمی که باعث افزایش قیمت طلا می‌شود، قیمت آن است. چرا که برخلاف افزایش میزان تولید طلا در بازه زمانی ۱۰ ساله گذشته ولی از سال ۲۰۱۶ به این طرف استخراج طلا در سراسر دنیا تغییر چندانی نداشته است. چرا که طلا دیگر به آسانی استخراج نمی‌شود. و دسترسی به طلا در معادن طلا، بسیار مشکل شده است. بنابراین باید هزینه بیشتری برای دسترسی به طلای کمتری خرج شود. و همین موضوع هم باعث افزایش قیمت طلای جهانی شده است.

سیاست‌های فدرال رزرو

سیاست پولی فدرال رزرو همیشه بیشترین تاثیر را به روی قیمت انس طلا داشته است. این سیاست در اکثر مواقع بر اساس استراتژی هزینه فرصت بوده است. هزینه فرصت یعنی رها کردن سود در یک سرمایه گذاری زودبازده، برای کسب سود بیشتر در یک سرمایه گذاری بلندمدت.

زمانی که نرخ بهره پایین باشد، بازدهی اوراق قرضه کمتر از نرخ تورم خواهد بود و این قضیه زیان دارد. و این شرایط طلا را برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌کند. و برعکس این شرایط هم زمانی می‌باشد که نرخ بهره بالا می‌باشد و در نتیجه سود حاصل از اوراق قرضه افزایش می‌یابد و در ادامه طلا جذابیت کمتری برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت.

اگر فدرال رزرو در گزارشات جلسات سالانه خود، تصمیم به افزایش نرخ بهره در آینده بگیرد، قیمت انس طلا به آن واکنش نشان می‌دهد و کاهش پیدا می‌کند. ولی اگر این کمیته عقیده بر پایداری نرخ‌ها داشته باشد، قیمت طلای جهانی صعودی پیدا می‌کند.

داده‌های اقتصادی

همانند گزارشات جلسات سالانه فدرال رزرو، دیگر داده‌های اقتصادی نیز بر قیمت انس طلا تاثیر می‌گذارند. گزارش‌هایی همچون نرخ اشتغال‌زایی، دستمزد، تولید و نیز اطلاعاتی مرتبط با رشد تولید ناخالص داخلی. به صورت کلی کاهش نرخ بیکاری، توسعه تولید و رشد تولید ناخالص داخلی، باعث کاهش قیمت طلای جهانی می‌شود و برعکس.

اونس طلا

قیمت انس طلا را در لحظه داشته باشید!

همانطور که دیدیم اونس طلا یکی از عوامل تاثیرگذار بر کل بازار جهانی به خصوص بازار طلا و سکه می‌باشد. اما چطور می‌توانیم در جریان روند قیمتی طلای جهانی باشیم؟ پاسخ نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر است. در این نرم افزار شما می‌توانید قیمت طلا در عیارهای مختلف، انواع سکه و ارزهای مهم دنیا را به صورت لحظه‌ای رصد کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + سه =

دسته بندی