سکه پارسیان (پلاک پارسیان) چیست؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که سکه پارسیان چیست؟ سکه پارسیان یکی از انواع مصنوعات طلا است که بصورت سکه یا پلاک و در وزن‌های کم تولید می‌شود. این سکه‌ها در دهه‌های اخیر وارد بازار طلای ایران شدند. و طبیعتا دلیل ورود آن هم، تورم و کاهش یافتن قدرت خرید مردم می‌باشد. این سکه‌ها با توجه به وزن پایینی دارند معمولا مناسب سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیستند. اما برای هدیه دادن و پس‌اندازهای کوچک فوق العاده مناسب می‌باشند. در این مقاله ما قصد داریم که توضیحاتی مفید داشته باشیم در مورد این که سکه پارسیان چیست، نکات خرید آن چی هست و تفاوت این نوع سکه با سکه‌های بانکی را داشته باشیم.

نمایش ویدیو درباره نکات خرید سکه پارسیان

سکه پارسیان چیست؟

سکه پارسیان (پلاک پارسیان یا الیزابت) یکی از انواع مصنوعات طلا است که در بازار طلا و جواهر دارای محبوبیت زیادی می‌باشد. چرا که افراد با انواع بودجه مختلف می‌توانند اقدام به خرید این نوع سکه کنند. و البته که این سکه‌ها به دلیل ظاهر و بسته بندی جذاب و زیبای آن مناسب هدیه دادن نیز می‌باشند.

سکه‌های پارسیان برخلاف انواع سکه‌های امامی، بهار آزادی و… قیمت آن تنها به قیمت طلای 18 عیار بستگی دارد و بر اساس قیمت روز بازار محاسبه می‌شود. بنابراین این سکه‌ها حباب ندارند. در نتیجه ریسک کمتری در خرید این سکه‌ها وجود دارد.

ضرب سکه‌های پارسیان در کجا انجام می‌شود؟

عرضه و تولید سکه‌های پارسیان برخلاف اغلب سکه‌های ضرب شده در کشور، توسط بانک مرکزی انجام نمی‌شود. بلکه شرکت‌های مختلف با دریافت مجوز پرس، اقدام به تولید سکه پارسیان می‌کنند. در حال حاضر بیش از 100 شرکت وجود دارد که در عرضه این سکه‌ها فعالیت دارند. و بهترین مارک سکه‌های پارسیان موجود در بازار نیز از شرکت‌های ماربر، طلائیه، عادل و طلای لوکس و… می‌باشد. برای دریافت قیمت روز سکه پارسیان نیز می‌توانید به صفحه “قیمت سکه پارسیان” مراجعه کنید.

تفاوت سکه پارسیان با سکه‌های بانکی در چیست؟

 1. اولین تفاوت سکه‌های بانکی و سکه پارسیان در تولید و ضرب آن می‌باشد. ضرب و عرضه سکه‌های بانکی توسط بانک مرکزی انجام می‌شود. در حالی که ضرب سکه‌های پارسیان توسط شرکت‌ها و اشخاص دارای مجوز صنفی صورت می‌گیرد.
 2. تفاوت بعدی در وزن سکه‌ها می‌باشد. سکه‌های پارسیان با هدف خرید توسط عموم مردم با انواع بودجه مختلف ارائه شد. و به همین خاطر برخلاف سکه‌های بانکی، دارای وزن‌های متفاوت بین بازه . بازه 50 سوت تا 2 گرم می‌باشد. (البته وزن سکه‌های پارسیان پس از پرس بر روی آن درج می‌شود.)
 3. تفاوت سوم مرتبط با عیار سکه است. عیار سکه‌های بانکی 22 یا 900 می‌باشد. در حالی که سکه‌های پارسیان با عیارهای مصنوعات ساخته شده طلا یعنی عیار 18 یا 750 تولید و عرضه می‌شوند.
 4. آخرین تفاوت، مربوط به شکل و ظاهر سکه‌های پارسیان می‌باشد. در گذشته سکه‌های پارسیان به صورت دایره شکل و مشابه سکه بانکی تولید و عرضه می‌شد. اما امروزه این سکه‌ها اغلب به صورت پنج ضلعی، بیضی، شش ضلعی و مستطیل به فروش می‌رسند. (در حال حاضر ضرب سکه‌های پارسیان به صورت دایره شکل، به دلیل اشتباه گرفته شدن با سکه‌های بانکی، ممنوع است.)

فرق سکه گرمی با سکه یک گرمی پارسیان چیست؟

سکه‌های گرمی توسط بانک مرکزی ضرب و عرضه می‌شوند ولی سکه‌های یک گرمی پارسیان توسط شرکت‌های دارای مجوز صنفی تولید و عرضه می‌شوند. تفاوت دیگر عیار می‌باشد. عیار سکه گرمی 22 یا 900 است، در حالی که عیار سکه پارسیان 18 یا 750 می‌باشد. و نکته مهم دیگر نیز این است که سکه گرمی دارای حباب سکه می‌باشد اما سکه پارسیان بدون حباب قیمتی است.

نکات خرید سکه پارسیان چیست

نکات خرید سکه پارسیان چیست؟

با توجه به تنوع و گستردگی بالا سکه‌های پارسیان، بهتر است در هنگام خرید تمام ویژگی‌های آن را بررسی کرده و با توجه به نیاز خودتان، بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید. در ادامه به مهم ترین نکات خرید این سکه اشاره می‌کنیم.

عیار سکه پارسیان چند است؟

سکه‌های پارسیان نسبت به سکه‌های بانکی از عیار کمتری برخوردار هستند. این سکه‌ها با عیار 750 یا 18 به فروش می‌رسند. بنابراین در هنگام خرید به عیار درج شده روی بسته وکیوم شده آن دقت کنید.

وزن سکه پارسیان چقدر است؟

سکه پارسیان برخلاف سکه‌های بانکی وزن ثابتی ندارد. و وزن آن بر روی بسته بندی آن درج می‌شود. بازه وزن سکه‌های پارسیان نیز به صورت زیر است. (البته شاید شما بتوانید در بازار وزن‌های دیگری پیدا کنید ولی آن‌ها وزن‌های رایجی نیستند.)

 • 100 سوت
 • 200 سوت
 • 300 سوت
 • 400 سوت
 • 500 سوت
 • 600 سوت
 • 700 سوت
 • 800 سوت
 • 900 سوت
 • 1 گرمی
 • 1.5 گرمی
 • 2 گرمی

قیمت سکه پارسیان چگونه محاسبه می‌شود؟

برای محاسبه قیمت سکه پارسیان کافی است تنها وزن آن را در قیمت روز طلای 18 عیار ضرب کنید. برای مثال اگر قیمت یک گرم طلای 18 عیار برابر با 2،400،000 تومان باشد. قیمت یک سکه پارسیان 500 سوتی برابر 1،200،000 تومان می‌باشد. البته اگر می‌خواهید دردسر محاسبات قیمت سکه را نداشته باشید، می‌توانید به صفحه “قیمت سکه پارسیان” مراجعه کنید.

آیا سکه پارسیان اجرت دارد؟

با توجه به اینکه این نوع سکه طلای ساخته شده حساب نمی‌شود، اجرت یا هزینه ساخت ندارد. و از طرف دیگر چون به صورت غیر بانکی تولید و عرضه‌ی شوند، ممکن است در هنگام خرید، فاکتور داده نشود و سود بانکی و مالیات شامل آن نمی‌شود. بنابراین در هنگام خرید، تنها هزینه بسته بندی و ساخت (به علاوه سود طلافروش) به قیمت اصلی آن افزوده می‌شود. البته هزینه پرس و بسته بندی سکه پارسیان به خاطر وزن کم آن مقدار اندکی می‌باشد.

روش تشخیص سکه پارسیان چیست؟

از آنجایی بانک مرکزی در ضرب و عرضه سکه پارسیان نقش مستقیمی ندارد و این سکه‌ها توسط کارگاه‌ها ضرب و عرضه می‌شوند، بنابراین احتمال تقلبی بودن آن می‌تواند زیاد باشد. حال این سؤال پیش می‌آید که خرید و فروش این سکه‌ها چگونه است؟ در ادامه راه‌های تشخیص اصل بودن سکه و خرید و فروش آن را توضیح می‌دهیم.

توجه به هولوگرام سکه پارسیان

اولین نکته خرید سکه پارسیان این است که حتماً از فروشنده معتبر خریداری شود. در هنگام خرید توجه به نام تولید کننده، هولوگرام، عیار و وزن سکه از الزامات می‌باشد.

علامت های سکه پارسیان اصل

توجه به رنگ سکه

راه دیگر تشخیص اصل بودن سکه توجه به رنگ آن است. توجه به رنگ سکه این امکان را به شما می‌دهد تا سکه تقلب را  از سکه اصل بتوانید تشخیص دهید. به صورتی که اگر سکه بیش از حد رنگ آن زرد بود یا در زمینه آن رنگ‌های قرمز و سبز دیده شود، باید به اصل بودن آن شک کرد.

بسته بندی و پرس سکه

توجه به بسته بندی و پرس سکه را فراموش نکنید. سکه‌های پارسیان دارای چاپ پرس دو رو می‌باشند. در صورتی که  تصویر چاپ کپی مانند، بی کیفیت و یک طرفه باشد از خرید آن پرهیز کنید. همچنین توجه داشته باشد که مشخصات درج شده برای روی بسته بندی شامل نام شرکت تولید کننده، وزن سکه و عیار آن هم صحیح باشد.

سخن آخر

با توجه به صحبت‌ها و توضیحات صورت گرفته در مورد این که سکه پارسیان چیست، متوجه شدیم که این سکه‌ها برای سرمایه گذاری  کوچک یا کاربرد دیگری مثل هدیه دادن مناسب است. حتما برای خرید سکه‌های اصل از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید و همچنین به مشخصات درج شده بر روی بسته بندی نیز توجه کنید. امیدواریم که از مطالب گفته شده بیشترین استفاده را برای خرید سکه پارسیان ببرید. و در صورتی که به قیمت‌های لحظه‌ای انواع سکه نیاز دارید، می‌توانید از طریق نرم افزار اعلام نرخ طلا و ارز این قیمت‌ها را رصد کنید.

سوالات متداول

اگر بخواهیم بگوئیم سکه پارسیان چیست می‌گوئیم سکه پارسیان یکی از انواع مصنوعات طلا است که بصورت سکه یا پلاک و در وزن‌های کم تولید می‌شود

قیمت سکه پارسیان بر اساس وزن سکه ضرب در قیمت روز یک گرم طلای 18 عیار به علاوه اجرت ساخت آن می‌باشد.

می‌شود گفت بله. از آنجایی که سکه پارسیان توسط کارگاه‌های دارای مجوز صنفی ضرب و عرضه می‌شوند، امکان تقلب تا حدی در آن وجود دارد.

6 نظر

 • درود
  عرض ادب و احترام
  خسته نباشید
  سوالی داشتم
  لطفا بفرمایید آیا سکه پارسیان برای سرمایه گذاری مناسب خرید هست؟
  پیشاپیش از بذل و عنایت شما سپاسگزارم

  • سلام و عرض ادب.
   این مورد به حجم سرمایه گذاری شما بستگی دارد. و معمولا از سکه پارسیان برای مواردی همچون هدیه دادن استفاده میگردد.

 • سلام
  در مورد قیمت این سکه ها گکه گفتین فقط قیمت بسته بندی
  باید اضافه بشه. پس طلافروشان نباید سود بگیرن؟ آخه اونا
  ۷درصد سود خودشون رو محاسبه میکنن و می فروشن

 • زمانی که بخوایم این سکه ها رو بفروشیم طلافروشا چطور اونو
  ازمون میخرن؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − یک =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر