مثقال طلا چیست؟ هر مثقال طلا چند گرم است؟

مثقال طلا چند گرم است

در بازار‌ سکه و طلا اصطلاحات و عبارات مختلفی وجود دارد که برای انجام یک معامله درست و دقیق باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. با دانستن معنی هر یک از این عبارات مانند مثقال طلا، سوت و قیراط بدون سردرگمی می‌توانید در هنگام انجام یک معامله طلا و سکه، از عملکرد درست یا غلط طلا فروشان آگاهی پیدا کنید. و با خیال راحت اقدام به خرید و فروش طلا یا سکه نمائید. از طرفی هم چون که نوسانات در این بازار طلا و سکه بسیار زیاد است ضرورت اطلاع از این اصطلاحات و نحوه محاسبه انواع سکه و طلا بیش از هر زمان دیگری نیاز است. برای اطلاع از قیمت انواع سکه و طلا هم می‌توانید به نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر مراجعه کنید.

کاربرد واحد مثقال در گذشته

در گذشته‌های نچندان دور که ترازوهای دیجیتال برای محاسبه وزن وجود نداشتند، از مثقال به عنوان یک واحد اندازه‌گیری شناخته شده استفاده می‌کردند. البته که در حال حاضر هم این واحد در موارد زیادی استفاده می‌شود. معمولا در بیشتر کشورهای اسلامی از مثقال برای اندازه‌گیری وزن استفاده می‌شود. از مثقال نه تنها برای اندازه گیری طلا، بلکه برای خرید داروهای گیاهی یا حتی زعفران نیز از این واحد استفاده می‌گردد. (و شاید هم جالب باشد که بدانید هر مثقال معادل 24 عدد نخود است.) پس برای این که واژه مثقال را بهتر درک کنید، لازم است که یک توضیح کوتاه در مورد سایر واحدهای اندازه‌گیری طلا و سکه بیان کنیم.

واحدهای اندازه‌گیری طلا

در این التهابات بازار سکه و طلا، ضرورت آشنایی با اصطلاحات صنف طلافروشان، شاید بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود. در واقع این اصطلاحات همان واحدها‌ی اندازه‌گیری طلا، سکه و … می‌باشند که در زیر به معرفی مهمترین آن‌ها پرداختیم.
مثقال طلا چیست

مثقال (Shekel)

یک مثقال طلا معادل است با 4.608 گرم می‌باشد. البته مظنه طلا هم به معنی قیمت 4.608 گرم طلا 17 عیار می‌باشد و در واقع برابر با یک مثقال طلا است.

اونس (Ounce)

یکی از واحدهای اندازه‌گیری طلا اونس است. در حقیقت یک تکه طلا با وزن ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ گرم و خلوص 99% و عیار 24 را یک انس طلا می‌نامند.

قیراط (Carat)

یک قیراط معادل با 200 سوت طلا یا 0.2 گرم می‌باشد.

سوت

هر گرم معادل 1000 سوت است یا به بیان دیگر هر سوت معادل با 0.001  گرم می‌باشد.

مثقال طلا چیست؟

اگر بخواهیم به بیان امروزی مثقال را تعریف کنیم، باید بگوئیم یک مثقال برابر است با 4.608 گرم. به بیانی دیگر، اگر یک وزنه یک مثقالی داشته باشیم. و آن را روی ترازوی دیجیتالی قرار دهیم بیشتر از 4 گرم را نشان خواهد داد. یا اگر بخواهیم از سایر واحدهای طلا نیز استفاده کنیم، می‌توان گفت یک مثقال برابر 4 گرم و 608 سوت می‌باشد. قیمت هر مثقال را هم می‌توانید در نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر چک کنید. مثقال از واحدهای رایج اندازه‌گیری جرم در کشورهای اسلامی بوده و دارای 3 نوع می‌باشد که شامل؛ مثقال شرعی، مثقال صیرفی و مثقال معمولی می‌باشد. در زیر نیز به توضیح هرکدام می‌پردازیم.

مثقال شرعی

هر مثقال شرعی برابر 18 نخود می‌باشد. یا به عبارت دیگر هر مثقال شرعی 3.456 گرم می‌شود. نکته مهم این است که در بازار طلافروش‌ها از مثقال شرعی استفاده نمی‌شود. و همانطور که خود کلمه شرعی پیداست، معمولا در امور فقهی و شرعی از این واحد استفاده می‌شود.

مثقال صیرفی

واژه صیرف از صراف می‌آید. مثقال صیرفی همان مثقالی (واحدی) است که طلا فروشان از آن در خرید و فروش استفاده می‌کنند. هر مثقال صیرفی برابر 4.608 گرم است. یا به عبارتی هر مثقال صیرفی برابر چهار سوم مثقال شرعی ( 24 نخود) هست.

مثقال معمولی

هر مثقال معمولی به صورت توافقی معادل 4.6875 گرم است. ولی برخی مثقال معمولی را معادل 4.5 گرم یا 5 گرم نیز در نظر می‌گیرند تا محاسبات ریاضی آن را ساده کنند. و البته این روش و واحد برای کالاهای کم ارزش انجام می‌شود.

مثقال طلا به گرم

رابطه مثقال و قیمت طلا

از زمان قدیم تا الان، قیمت طلا در کشور، قیمت یک مثقال طلای 17 عیار بوده است. همانطور که انس طلا یک قرارداد بین همه معامله‌گران طلا در جهان می‌باشد، مثقال طلا نیز بین فعالان بازار و طلافروشان داخل کشور کاربرد دارد. بنابراین مفهوم و میزان مثقال طلا در کشور ما خیلی مهم‌تر از انس طلا می‌باشد. هر مثقال طلا برابر 4.608 گرم طلا با 17 عیار(و البته خلوص 705) است. پس در نتیجه این دو مولفه، یعنی 4.608 گرم و عیار 17 از نشانه‌های مثقال طلا محسوب می‌شوند.

بنکداران طلا(افرادی که بصورت عمده در صنف طلا کار می‌کنند) قیمت طلا را بر اساس یک مثقال آن در نظر می‌گیرند. و در نتیجه خرید و فروش طلا را با قیمت یک مثقال آن انجام می‌دهند؛ نه قیمت یک گرم.<

دیگر سردرگم نباشید!

در این مقاله سعی کردیم شما را با معنی و مفهوم مثقال به خوبی آشنا کنیم. تا در هنگام خرید طلا سردرگم نشوید. البته همیشه در تمامی صنوف تقلب‌هایی وجود دارد. افرادی هستند که در پی کلاه‌برداری از افراد نا‌آگاه و نابلد هستند. و بعضا به دنبال دریافت سود بیشتر می‌باشند. پس پیشنهاد ما ابتدا این است که با مفاهیم صنف طلا و جواهر آشنا شوید. از قیمت‌های دقیق و بروز طلا و سکه در نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر مطلع باشید. و همیشه سعی کنید برای خرید و فروش به طلافروشی‌های معتبر مراجعه کنید. تا علاوه بر این که خیالتان از معامله‌ای که انجام می‌دهید آسوده باشد، بتوانید از جزئیات کار هم مطلع شوید. و با آگاهی کامل اقدام به خرید و فروش نمائید.

سوالات متداول

مثقال از واحدهای رایج اندازه‌گیری جرم در کشورهای اسلامی بوده و دارای 3 نوع می‌باشد که شامل؛ مثقال شرعی، مثقال صیرفی و مثقال معمولی می‌باشد.

در گذشته مثقال یک واژه عمومی بود که برای خرید و فروش بسیاری از ارزاق و کالاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفت. یک مثقال در گذشته برابر با وزن ۲۴ نخود بود که هر نخود را باید ۱۹۲ سوت در نظر گرفت.

4 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر