مظنه چیست؟ نحوه تبدیل مظنه طلا به گرم 18 طلا

زمانی که به بازار طلا و جواهر می‌روید، طلافروشان و اهالی این صنف اصطلاحاتی را مرتبا تکرار می‌کنند که ممکن است شما این اصطلاحات را نشنیده باشید. یا شاید این اصطلاحات را شنیده باشید، ولی ندانید که این اصطلاحات دقیقا چه کاربردی دارند. مهمترین این اصطلاحات مظنه طلا است. اصطلاحی که کاربرد بسیاری در بین فروشندگان طلا در صنف طلا و جواهر دارد. اما در واقع مظنه طلا چیست؟ یا چرا در محاسبه قیمت یک قطعه طلا از مظنه طلا استفاده می‌کنند؟

نمایش ویدیو درباره مظنه طلا چیست

در این مقاله از سایت تابان گوهر ما قصد داریم که مفهوم مظنه طلا و نحوه تبدیل مظنه طلا به گرم 18 طلا را بررسی کنیم. همچنین برای اطلاع از قیمت لحظه‌ای مظنه طلا نیز می‌توانید به نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر مراجعه کنید.

مظنه چیست؟

کلمه مظنه یک واژه عربی می‌باشد، گمان و پندار است. ولی در زبان فارسی این واژه به معنی بها و نرخ است. همچنین این کلمه در لغت نامه معین، به معنی قیمت دست کسی آمدن و با خبر شدن از آن است. به طوری که در بازار طلا و جواهر، فروشندگان هر لحظه قیمت مظنه را چک می‌کنند. و محاسبات خود را براساس آن انجام می‌دهند.

مظنه طلا یعنی چه

مظنه طلا چیست؟

منظور از مظنه طلا در بین بنکداران طلا و طلافروشان، همان قیمت یک مثقال طلا 17 عیار یا به عبارتی 4.6083 گرم طلای 17 عیار در بازار می‌باشد. پس مهمترین فرض اشتباه در مورد مظنه طلا که می‌گویند مظنه واحد وزن طلا است را کنار بگذارید. در ضمن این مورد را نیز در نظر داشته باشید که مظنه را بر اساس طلای 17 عیار (یا خلوص 705) قیمت دهی می‌کنند.

البته این نکته جالب نیز وجود دارد که در برخی از منابع و مراجع قیمت دهی طلا عبارت مظنه و قیمت یک مثقال طلا را به جای یکدیگر به کار می‌برند. ولی وقتی که به دل بازار طلا و سکه می‌رویم، اصطلاح مظنه بسیار بیشتر و رایج‌تر از اصطلاح مثقال طلا یا قیمت مثقال طلا می‌باشد و بیان آن نیز راحت‌تر است.

قیمت مظنه معتبر را از کجا بگیریم؟

به دلیل این که قیمت مظنه طلا در بازار یک قیمت مرجع است، مهم است که از منبعی مظنه را دریافت کنید که لحظه‌ای و دقیق باشد. پیشنهاد ما این است که برای دریافت قیمت مظنه طلا، از اپلیکیشن اعلام نرخ طلا و ارز تابان گوهر استفاده کنید. کمااینکه در این اپلیکیشن حتی می‌توانید قیمت طلا 18 عیار و انواع سکه را نیز داشته باشید.

کاربرد مظنه طلا

با وجود این که در بازار طلا و جواهر کلیه محاسبات اولیه براساس مظنه انجام می‌شود، اما خرید و فروش طلا بین فروشندگان و خریداران، براساس طلای 18 عیار (خلوص 750) است. پس می‌بینیم که طلا فروشان برای خرید و فروش طلا در معاملات خود به قیمت دقیق طلای ۱۸ عیار نیاز دارند. حتی زمانی هم بود که در فاکتورهای طلا، ابتدا قیمت یک گرم طلای 18 را براساس مظنه بدست می‌آوردند. سپس طبق عدد بدست آمده سایر محاسبات خرید یا فروش طلا را انجام می‌دادند. پس می‌بینیم که در بازار طلا، مظنه نقش قیمت دهی را دارد ولی محاسبات بر اساس گرم طلای ۱۸ عیار است. برای دسترسی به قیمت دقیق مظنه می‌توانید قیمت آن را در نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر مشاهده کنید.

نحوه محاسبه تبدیل مظنه طلا به گرم 18 طلا

قبل از این که به سراغ تبدیل مظنه طلا به گرم 18 طلا برویم، لازم است که یادآور بشویم که مظنه طلا بر اساس طلای 17 عیار است. برای تبدیل مظنه طلا به گرم 18 طلا باید ابتدا عدد مظنه را به عدد 4.6083 (هر مثقال صیرفی برابر با 4.6083 گرم است) تقسیم کنیم. عدد حاصل برابر با قیمت یک گرم طلای 17 عیار است. حال در این مرحله کافی است که این عدد را بر عدد 705 تقسیم (705 همان خلوص طلای 17 عیار است) و در عدد 750 (750 همان خلوص طلای 18 عیار است) ضرب کنیم. این عدد نهایی برابر است با قیمت یک گرم طلای 18 عیار.

تبدیل مظنه به طلای ۱۸

مثال: اگر در حال حاضر قیمت مظنه 11 میلیون تومان باشد، از تقسیم این عدد بر 4.6083، عدد 2,386,997 بدست می‌آید. این عدد می‌شود قیمت یک گرم طلای 17 عیار است. حال اگر این عدد را بر 705 تقسیم و سپس در 750 ضرب کنیم، عدد 2,539,358 بدست می‌آید که این عدد برابر با قیمت یک گرم طلای 18 عیار می‌باشد.

عدد طلایی تبدیل مظنه

با توجه به این که محاسبات بالا ممکن است کمی گیج کننده باشد، پیشنهاد می‌کنیم که از عدد طلایی 4.33 استفاده کنید. (این عدد تقریبی است و عدد 4.331802 عدد دقیق آن است) این عدد از محاسبات بالا بدست آمده است و تنها کافی است که عدد مظنه را به این عدد تقسیم کنیم تا قیمت یک گرم طلای 18 عیار بدست آید. به همین راحتی! برای نمونه هم اگر عدد مثال بالا یعنی 11 میلیون تومان را بر 4.33 تقسیم کنیم، عدد 2,540,415 تومان بدست می‌آید. پس می‌بینیم که این عدد در یک حد جزئی اختلاف دارد با عدد دقیق آن دارد.

فرمول مظنه طلا

هوشمندانه عمل کنید!

در این مقاله سعی کردیم به صورت ساده مفهوم مظنه طلا را بررسی کنیم. و نحوه محاسبه و تبدیل مظنه طلا به طلای 18 عیار را آموزش دهیم. امیدوار هستیم که فرمول‌ها و توضیحات آن را فراگرفته باشید و بتوانید از این موارد در معاملات خود استفاده کنید. یا حداقل زمانی که در یک طلافروشی هستید، با شنیدن اصطلاحات طلافروشان سردرگم نشوید و بتوانید درستی حساب کتاب آن‌ها را بسنجید. در ضمن عدد طلایی 4.33 را فراموش نکنید و هنگامی که مظنه را شنیدید با تقسیم آن بر عدد طلایی 4.33 قیمت یک گرم طلای 18 عیار را بدست بیاورید. همچنین برای این که یک خرید مطمئن داشته باشید، قیمت مظنه طلا را می‌توانید بصورت لحظه‌ای در نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر رصد کنید.

سوالات متداول

منظور از مظنه طلا در بین بنکداران طلا و طلافروشان، همان قیمت یک مثقال طلا 17 عیار یا به عبارتی 4.6083 گرم طلای 17 عیار در بازار می‌باشد.

با وجود این که در بازار طلا و جواهر کلیه محاسبات اولیه براساس مظنه انجام می‌شود، اما خرید و فروش طلا بین فروشندگان و خریداران، براساس طلای 18 عیار (خلوص 750) است.

برای تبدیل مظنه طلا به گرم 18 طلا باید ابتدا عدد مظنه را به عدد 4.6083 تقسیم کنیم. عدد حاصل برابر با قیمت یک گرم طلای 17 عیار است. حال در این مرحله کافی است که این عدد را بر عدد 705 تقسیم و در عدد 750 ضرب کنیم. این عدد نهایی برابر است با قیمت یک گرم طلای 18 عیار.

12 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 1 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر