سوت طلا چیست؟

هنگامی که بحث طلا پیش می‌آید، کمترین ذره آن نیز برای ما اهمیت دارد. طلافروشان و کسانی که با طلا سر و کار دارند به کوچک ترین واحد وزن طلا سوت می‌گویند که در ادامه با این اصطلاح بیشتر آشنا می‌شویم.

سوت طلا چیست

هر سوت طلا چند گرم است؟

کوچک ترین واحد اندازی گیری طلا سوت است که هم اندازه یک میلی گرم می‌باشد. کلمه میلی نیز به معنی یک هزارم است. بنابراین هر سوت مساوی با یک هزار گرم یا به عبارت دیگر هر یک گرم برابر با هزار سوت است.

سوت طلا چگونه خوانده می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد هر گرم طلا برابر با هزار سوت است. اما چیزی که بسیار حائز اهمیت است نحوه خواندن آن از روی ترازوی طلافروشی چگونه می‌باشد. در بازار در هنگام خواندن وزن طلا همیشه تا سه رقم بعد از ممیز خوانده می‌شود.
برای مثال فرض کنید وزن یک مصنوع طلا در ترازوی حساس طلافروشی برابر با عدد 2.45 باشد. عدد نوشته شده برابر با دو گرم و چهل و پنج صدم گرم می‌باشد اما دو گرم و چهارصد پنجاه سوت خوانده می‌شود. پس باید مواظب باشید در هنگام خواندن این عدد تا سه رقم بعد از آن حتماً خوانده شود وگرنه ممکن است با عدد 2.045 اشتباه گرفته شود.
البته بسیاری از طلافروشان کلمه سوت و گرم را برای سهولت در خواندن وزن طلا حذف می‌کنند. یعنی بجای اینکه بگویند دو گرم و سیصد و پنجاه سوت می‌گویند دو و سیصد و پنجاه.

هر سوت طلا چند گرم است؟

تبدیل هر سوت به تومان

برای دانستن قیمت هر سوت طلا، کافی است تا قیمت لحظه‌ای طلای 18 عیار را داشته باشید. برای مثال اگر قیمت هر گرم طلای 18 عیار برابر با 2 میلیون و پانصد هزار تومان باشد، کافی است این عدد را تقسیم بر هزار کنید. عدد به دست آمده قیمت هر سوت طلا را نشان می‌دهد. برای مثال اگر قیمت طلا برابر با 2500000 باشد، قیمت هر سوت طلا برابر با 2500 می‌باشد.

حرف آخر

در این مقاله ما با کوچک ترین واحد اندازه گیری طلا یعنی سوت آشنا شدیم و نحوه خواندن آن را نیز فهمیدیم. دانستن این اطلاعات باعث می‌شود تا در هنگام خرید طلا و دیدن قیمت طلا بر روی تابلو آنلاین طلا، ابهامی نداشته و بتوانید یک خرید درست و دقیقی داشته باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر