• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

هشدار بانک جهانی درباره رشد اقتصادی جهان/ نرخ رشد اقتصاد ایران چقدر است؟

اقتصاد ایران در سال میلادی گذشته رشد اقتصادی ۲.۹ درصدی را به ثبت رسانده، حالا قرار است این رشد به ۲.۲ درصد برسد. البته، رشد پیش‌بینی شده برای اقتصاد ایران از متوسط رشد جهانی بالاتر خواهد بود.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از  تجارت‌نیوز، روایت بانک جهانی از کاهش شتاب رشد اقتصادهای نوظهور نشان از این دارد که اقتصاد جهانی به ضعیف‌ترین وضعیت خود پس از بحران ۲۰۰۸ رسیده است. پیش‌بینی بانک جهانی همچنین خبر از ثبت رکورد جدیدی از کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۳ می‌دهد که بدین ترتیب سرعت رشد به کمترین میزان ممکن طی ۱۵ سال گذشته می‌رسد.

براساس تازه‌ترین گزارش بانک جهانی از چشم‌انداز اقتصاد جهان، رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۳ از ۳.۱ درصد به ۲.۱ درصد می‌رسد. بخش اصلی این کاهش هم در نیمه دوم سال اتفاق خواهد افتاد.

در بخش دیگری از گزارش بانک جهانی، پیش‌بینی شده که روند رشد اقتصادی در ایران کاهشی خواهد بود. در حالی که اقتصاد ایران در سال میلادی گذشته رشد اقتصادی ۲.۹ درصدی را به ثبت رسانده، حالا قرار است این رشد به ۲.۲ درصد برسد. البته، رشد پیش‌بینی شده برای اقتصاد ایران از متوسط رشد جهانی بالاتر خواهد بود.

رشد اقتصادی ایران کاهش می‌یابد؟
بررسی بانک جهانی از اقتصاد ایران حکایت از این دارد که رشد اقتصادی به ۲.۲ درصد برسد. این میزان از رشد با متوسط رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا مطابقت دارد. پیشتر، کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا دارای رشد ۵.۹ درصدی بودند. اقتصاد ایران هم در سال قبل، رشد ۲.۹ درصدی را به ثبت رسانده بود.


بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۳ نسبت به ماه ژانویه تغییری را نشان نمی‌دهد.

رشد اقتصادی عربستان یک‌چهارم ۲۰۲۲
در بخش دیگری از گزارش بانک جهانی، رشد اقتصادی ترکیه که در سال گذشته ۵.۶ درصد بود با کاهش همراه شده و به ۳.۲ درصد می‌رسد. 
رشد اقتصادی عربستان هم یک‌چهارم می‌شود؛ این یعنی رشد اقتصادی این کشور از ۸.۷ درصد در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۲.۲ درصد در سال ۲۰۲۳ میلادی خواهد رسید که برابر با رشد اقتصادی ایران خواهد بود.


دلیل کاهش رشد اقتصادی آمریکا چیست؟
رشد ۲.۱ درصدی اقتصاد جهانی برای سال جاری با رشد اقتصادی جهان در دوره بحران مالی ۲۰۰۸ مطابقت دارد. البته این گزارش پیش‌بینی می‌کند که نرخ رشد اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته بالاتر از نرخ رشد در طول دوره بحران مالی باشد اما این اتفاق برای کشورهای در حال ظهور نخواهد افتاد.

بانک جهانی همچنین پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی تقریبا تمامی کشورهای پیشرفته کاهش پیدا کند. در ضمن، این بانک پیش‌بینی خود از رشد ۷۰ درصد از بازارهای نوظهور را کاهش داده است.

در ادامه گزارش بانک جهانی آمده است که نرخ رشد اقتصادی آمریکا از ۲.۲ درصد به ۱.۱ درصد در سال جاری کاهش می‌یابد. در سال ۲۰۲۴ هم این روند کاهشی ادامه خواهد یافت و رشد اقتصادی در این کشور به ۰.۸ درصد می‌رسد. دلیل این کاهش هم تاثیر طولانی‌مدت افزایش شدید نرخ بهره عنوان شده است.

رشد اقتصادی منطقه یورو به ۰.۴ درصد می‌رسد
منطقه یورو هم با کاهش رشد اقتصادی مواجه خواهد شد؛ از ۳.۵ درصد به ۰.۴ درصد در سال جاری. اجرای سیاست‌های پولی سختگیرانه و بالا رفتن بهای انرژی عامل این روند کاهشی است.

فضای بحران مالی ۲۰۰۸ تکرار می‌شود
بر اساس این گزارش، بررسی ارزیابی بانک جهانی از چشم‌انداز اقتصاد جهانی حکایت از این دارد که وضعیت اقتصاد جهانی به ضعیف‌ترین سطح ممکن خود خواهد رسید؛ آن هم به دلیل افزایش نرخ بهره، تورم و محدودیت‌های اعتباری. این شرایط برای اولین بار بعد از بحران مالی ۲۰۰۸ اتفاق خواهد افتاد. آنگونه که بررسی اتاق بازرگانی ایران از گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد، اقتصاد جهانی در موقعیتی ناپایدار قرار دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − شانزده =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر