• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

ابزار بعدی سیاستگذار برای مهار قیمت دلار چیست؟

دیروز افزایش ۲۰۰ تومانی قیمت دلار، منجر به پیشروی این اسکناس در کانال ۴۹ هزار تومانی شد. کارشناسان اقتصادی اخبار روزهای اخیر را ابزاری برای مهار قیمت در بازار ارز می‌دانند و می‌پرسند اهرم بعدی بانک مرکزی برای مهار قیمت دلار و خبردرمانی چه خواهد بود؟

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت‌نیوز روز گذشته قیمت دلار با افزایش ۲۰۰ تومانی با قیمت ۴۹ هزار و ۴۰۰ تومان به کار خود پایان داد.

معامله‌گران بازار ارز با تاکید بر از بین رفتن اثر اخبار مربوط به آزادسازی منابع ارزی ایران و جنبه خبردرمانی این رویدادها، معتقدند مهار قیمت دلار برای سیاستگذار سخت شده است.

کارشناسان اقتصادی نیز می‌گویند آزادسازی منابع ارزی ایران منجر به افزایش عرضه دلار در بازار نخواهد شد. کما اینکه دیروز بررسی خبرنگار تجارت‌نیوز از بازار ارز حاکی از کمبود عرضه دلار در میدان فردوسی داشت.

تحلیلگران بازار ارز معتقدند خبردرمانی عطش تقاضا را در بازار ارز کم نمی‌کند و بازار اثر اخبار منتشر شده را پیشخور کرده است.فعلا که مناقشه در تهران بر سر رقم دقیق منابع ارزی در تهران است و هیچ‌یک از مقامات مطلع اظهار نظر مشخصی در این رابطه نمی‌کنند! اما سیاستگذار انتظار دارد قیمت دلار همچنان با اخباری که ابهام بالایی دارد، کنترل شود.

در حال حاضر محدوده حمایتی ۴۹ هزار و ۸۰۰ تومانی برای اسکناس آمریکایی مد نظر است. به اعتقاد فعالان بازار اگر دلار از این محدوده پایین‌تر بیاید، احتمال عقب‌نشینی تا ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومان نیز وجود دارد. این در حالی است که منطقه مقاومتی ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومانی برای دلار پیش‌بینی شده است و در صورت شکست خط مقاومت امکان ورود قیمت دلار به کریدور ۵۰ هزار تومانی بالا می‌رود.


قیمت نرخ‌های مختلف
روز گذشته در سایت بازار متشکل ارزی اسکناس دلار با قیمت ۴۱ هزار و ۳۲۶ تومان عرضه شد و دو تومان کاهش قیمت داشت. دلار حواله نیز با همین مقدار کاهش، با قیمت ۳۷ هزار و ۵۶۹ تومان عرضه شد.


همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر
دیروز اسکناس یورو در بازار آزاد رنج شد و با رقم ۵۳ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با افزایش ۱۰۰ تومانی به قیمت ۴۵ هزار و ۳۷۷ تومان رسید. یوروی حواله نیز با همین مقدار افزایش با رقم ۴۱ هزار و ۲۵۱ تومان عرضه شد.

درهم امارات در آخرین معامله روز گذشته ۵۰ تومان افزایش داشت و با قیمت ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با رقم ۱۰ هزار و ۲۲۹ تومان مبادله شد و یک تومان کاهش داشت. اسکناس درهم نیز با همین مقدار کاهش با رقم ۱۱ هزار و ۲۵۲ تومان عرضه شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر