• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

علت کاهش قیمت دلار چیست؟

بازار ارز روز پنج‌شنبه کار خود را با دلار 51 هزار و 200 تومان به پایان رساند اما شروع بازار امروز با کاهش قیمت 700 تومانی قیمت دلار آغاز کرد. قیمت دلار امروز چند است و علت کاهش قیمت‌ها چیست؟

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز 29 مهر 1402 کار خود را با دلار 50 هزار و 670 تومان آغاز کرد و یک ساعت از آغاز معاملات نگذشته دلار به 50 هزار و 550 تومان رسید. به نظر می‌رسد که جو بازار کاهشی است.

 

در میانه هفته گذشته چند خبر به افزایش قیمت دلار دامن زد. یکی افزایش تنش میان حماس و اسرائیل بود که بار دیگر نام ایران را به میان آورد و نااطمینانی موجود در بازار را افزایش داد. عامل دیگر نامه اعضای کنگره آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران بود و عامل دیگر نامشخص بودن تکلیف تحریم‌های موشکی علیه ایران بود که اروپا آن را نپذیرفته بود.

این سه عامل در هفته گذشته قیمت دلار را افزایشی کرد. اما از آخرین روز هفته جاری قیمت دلار آرایش نزولی داشت و بازار از تب افزایش افتاد و به نظر می‌رسید تاثیر اخبار سیاسی در بازار کاهش پیدا کرد.

روز پنج شنبه هم دبیرخانه شورای امنیت سازمان ملل با ارسال یادداشتی به کشورهای عضو سازمان ملل متحد، پایان رسمی مقررات بندهای ۳، ۴ و ۶ ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱، شامل آزمایش‌های موشکی، محدودیت صادرات و واردات اقلام موشکی به ایران و همچنین تحریم‌های مربوط به توقیف اموال و ارائه خدمات مالی به افراد و نهادهای ایرانی تحت تحریم شورای امنیت را به اطلاع کشورها رساند و از پایان تحریم‌های موشکی علیه ایران خبر داد.

از طرف دیگر، علی‌رغم برخی از نگرانی‌ها دامنه جنگ حماس و اسرائیل به کشورهای دیگر از جمله ایران سرایت نکرد. مجموع این عوامل سبب شد که بازار ارز امروز اولین روز کاری خود را با آسودگی خاطر آغاز کند و بازار آرایش نزولی به خود بگیرد.


البته در این میان نباید نقش بازارساز را نادیده گرفت. در چهار ماه گذشته دولت تلاش کرده بود که قیمت دلار را روی کانال 49 هزار تومان نگه دارد و در این کار موفق هم بود. هیچ کدام از اخبار سیاسی و اقتصادی هم نتوانست دلار را وارد کانال 50 هزار تومان کند. اما از دو هفته قبل، شعله‌ور شدن آتش جنگ حماس و اسرائیل دلار را به کانال 53 هزار تومان رساند. از آن زمان تاکنون تلاش‌های بازارساز حول محور کاهش قیمت دلار است و تلاش کرده قیمت دلار را کاهشی کند.

امروز هم معامله‌گران معتقدند اگرچه بازار به آرامش رسیده اما نقش بازارساز در این میان برای کاهش دستوری قیمت دلار را کتمان نمی‌کنند. پیش بینی می‌شود که قیمت دلار در هفته جاری در محدوده کنونی بماند و دلار در کانال 50 و 51 هزار تومان در نوسان باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + دو =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر