• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

علت افزایش قیمت طلا چیست؟

قیمت طلا که همسو با نرخ دلار در چند هفته گذشته مسیری کم‌نوسان را تجربه می‌کرد حالا با افزایش قیمت این اسکناس آمریکایی تا کانال دو میلیون تومانی صعود داشته است. 

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از  تجارت‌نیوز، قیمت طلا که در حدود سه هفته گذشته مسیری کم‌نوسان را طی می‌کرد، از دیروز دوباره افزایش قیمت را تجربه می‌کند. این فلز ارزشمند در لحظه تنظیم این گزارش دو میلیون و 122 هزار تومان قیمت دارد.

چرا قیمت طلا افزایش پیدا کرد؟
قیمت طلا و سکه در ایران تحت تاثیر دو عامل قرار دارد؛ قیمت دلار داخلی و انس جهانی. قیمت دلار 20 روز گذشته در کانال 40 هزار تومان قرار داشت و همین باعث سکون در بازار طلا و سکه نیز شده بود. حالا این اسکناس آمریکایی تحت تاثیر عوامل مختلف کانال 42 هزار تومان را هم مشاهده کرده است.

از سوی دیگر طلا در کوتاه مدت به سطح ۱۹۰۰ دلار رسیده است. ادوارد میر، تحلیلگر در Marex  در این مورد گفته است: تمرکز بازار بر داده‌های اقتصادی است. اگر این روایت ادامه پیدا کند که تورم در حال کاهش است و نرخ‌های بهره پایین می‌آیند، آنگاه طلا صعودی خواهد بود.


افزایش نرخ در این دو بازار باعث شده قیمت طلا امروز وارد کانال دو میلیون تومانی شود. به طور کلی قیمت‌ها در بازارهای مالی از شهریورماه 1401 در شیب افزایشی قرار گرفته است و سقف‌های تاریخی سابق را در مرز جدیدی قرار داده است.

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی با تایید روند فعلی برای قیمت طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفته است: با توجه به جریان حرکتی بازار اگر از نظر نسبی و منتالی، دو طیف عرضه‌کننده که اینجا بازارسازی است به نام دولت و تقاضاکنندگانی از جنس مردم عادی را بررسی کنیم، همین روند فعلی بر بازار حاکم خواهد بود.

از ابتدای هفته جاری بانک مرکزی اقدام به عرضه ربع سکه در بورس کالا کرده است؛ اقدامی که قرار بود برای بازار طلا و سکه سیگنال کاهشی ارسال کند، اما حالا آمارها نشان می‌دهد از500 هزار قطعه ربع سکه عرضه شده در بورس کالا فقط 43 هزار قطعه خریدار داشته است.


عدم استقبال از خرید ربع سکه‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد نهاد پولی کشور نتوانسته است کنترل بازار طلا و سکه را به دست بگیرد. بر همین اساس در صورتی که دو محرک دلار و انس جهانی طلا همچنان صعودی باشند قیمت طلا و سکه در بازار ایران هم صعودی خواهد بود.

دلیل افزایش قیمت دلار
با وجود سیاست‌های تثبیتی دولت امروز قیمت دلار وارد کانال 42 هزار تومانی شد. پیش از این هم کارشناسان عنوان کرده بودند ارزپاشی و کنترل نرخ ارز بدون مهار تورم و دیگر مشکلات اقتصادی باعث می‌شود نرخ این اسکناس آمریکایی دوباره در شیب افزایشی قرار بگیرد.

اکنون دلایلی مانند قطعی گاز صنایع ارزآور، کسری بودجه در سال جاری، پیچیده شده مسائل سیاسی و افزایش انتظارات تورمی دلیلی برای افزایش قیمت این اسکناس آمریکایی هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا امروز اعلام کرده است این کشور بر روی برجام متمرکز نیست و قطع امید کامل از امضای برجام به نظر می‌آید وضعیت بازار را در شرایط سخت‌تری قرار داده است.

از دلایل افزایش قیمت دلار همچنین می‌توان به احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران اشاره کرد که گفته می‌شود هفته آینده از سوی اتحادیه اروپا اعلام خواهد شد.

1 نظر

  • با درود‌علت استقبال نشدن از فروش ربع سکه در بورس تحویل
    آن در بانگ رفاه مرکزی تهران بود. اگه شهرستان ها تحویل فیزیکی
    داشت قطعا با فروش بیشتر همراه بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + یازده =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر