طلای سفید چیست؟ تفاوت طلای سفید و طلای زرد

امروزه صنعت طلا و جواهر دنیا پیشرفت چشم‌گیری داشته و انواع طلا و جواهرات در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف ساخته‌شده است. از پرطرفدارترین محصولات این صنعت می‌توان به طلای زرد و طلای سفید اشاره کرد. در حال حاضر سؤال برخی این است که طلای سفید چیست؟ طلای سفید چه فرقی با طلای زرد دارد؟ در این مقاله قصد داریم که در مورد طلای سفید و تفاوت‌های آن با طلای زرد بیشتر صحبت کنیم.

طلای سفید چیست

پیشینه طلای سفید

در اوایل دهه 20 و 30 میلادی طلا سفید برای اولین بار در جواهرات مورد استفاده قرار گرفت. طلا سفید از ترکیب طلا با فلزات سفیدرنگ به دست می‌آید. در ابتدای ورود طلای سفید به بازار تمایل زیادی برای خرید طلا سفید وجود نداشت. ولی رفته رفته بر طرفداران طلا سفیدرنگ افزوده شد. امروزه طلای سفید دارای طرفداران زیادی است که این طلا را در کنار طلای زرد جزو پرطرفدارترین‌های صنعت طلا و جواهر می‌کند.

انواع طلای سفید چیست؟

طلا خالص اساساً فلزی بسیار نرم است. بنابراین هنگام ساخت طلا به آن فلزات دیگر برای افزایش استحکامات اضافه می‌کنند. ویژگی‌های طلا سفید وابسته به آن فلزی هست که در هنگام تولید به آن اضافه می‌شود. برای نمونه هنگام تولید طلا زرد به آن فلز مس اضافه می‌کنند. در ادامه با ویژگی‌های انواع طلا سفید آشنا می‌شویم.

ترکیب طلا سفید و نیکل

از آن جایی که نیکل فلزی سخت است، ترکیب طلا و نیکل باعث به وجود آمدن طلای سفید با جنسی سخت می‌شود. بنابراین از این نوع ترکیب بیشتر برای تولید انگشتر، سنجاق، گیره و زنجیر استفاده می‌شود.

ترکیب طلا سفید و پالادیوم

طلای سفیدی که با استفاده از ترکیب پالادیوم ساخته شود دارای حالتی نرم و انعطاف‌پذیر است. البته برای افزایش وزن و استحکامات طلای سفید ممکن است به آن مس، پلاتین و نقره اضافه شود.

ترکیب طلا سفید و رودیوم

طلای سفید دارای روکشی از رودیوم است. این روکش باعث جلا طلای سفید می‌شود. البته روکش رودیوم پس از گذشت 12 تا 18 ماه از بین می‌رود و باید دوباره روکش شود.

طلای سفید و طلای زرد

انواع عیار طلای سفید

عیار طلا چیست؟ عیار طلا نشان دهنده خلوص طلا است. و معیار آن مقدار طلای به کار رفته در 1000 گرم قطعه ساخته شده است. برای نمونه عیار سکه بهار آزادی 22 از 24 است. این یعنی از 1000 گرم آلیاژی که برای ساخت سکه بهار آزادی به کار رفته است، 900 گرم آن طلا است و مابقی آن فلزاتی دیگر مانند مس است.

طلای 18 عیار بالاترین عیاری است که برای طلا سفید استفاده می‌شود. طلای 18 عیار از 24 عیار (750 از 1000) یعنی 18 قسمت آن از طلا و 6 قسمت آن باقی فلزات است. البته طلای سفید در عیار 12 و عیار 14 نیز وجود دارد. از تفاوت‌های طلای سفید 14 و 12 عیار با طلای 18 عیار هم می‌توان به استحکام بالاتر، قیمت کمتر و جلای کمتر نسبت به طلای سفید 18 عیار اشاره کرد. با مراجعه به نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر می‌توانید از قیمت انواع طلا در عیارهای مختلف مطلع شوید.

متداول‌ترین ترکیب‌های آلیاژی استفاده شده در ساخت طلای سفید کدامند؟

در حال حاضر متداول‌ترین ترکیب‌های آلیاژی استفاده شده در ساخت طلای سفید به شرح زیر است.

  • ترکیب آلیاژی اول: طلا (750) + پالادیم (200) + نقره (50)
  • ترکیب آلیاژی دوم: طلا (750) + نیکل (135) + مس (85) + روی (30)
  • ترکیب آلیاژی سوم: طلا (784.9) + آلومینیوم (215.1)
  • ترکیب آلیاژی چهارم: طلا (461.7) + ایندیم (538.3)

در ترکیب آلیاژی دوم از مس برای بالا بردن ظرفیت چکش خواری، از روی برای جلوگیری از زنگ زدن مس و از نیکل برای افزایش استحکام و محکم سازی آلیاژ استفاده می‌شود. این آلیاژ نسبت به ترکیب آلیاژی اول ارزان‌تر است و حتی امکان ایجاد حساسیت پوستی و جوش زدن نیز وجود دارد.

از ترکیب آلیاژی سوم در ساخت طلای ارغوانی رنگ استفاده می‌شود و همچنین از ترکیب آلیاژی چهارم برای ساخت طلای آبی رنگ استفاده می‌شود.

انواع رنگ طلا

تفاوت طلای سفید و زرد

علاوه بر رنگ طلای زرد و طلای سفید که بدیهی‌ترین تفاوت این دو طلا است، تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  1. طلای زرد نرم‌تر از طلای سفید است و راحت تر خراشیده می‌شود. زیرا در ساخت طلای سفید از فلزات و آلیاژهای محکم‌تری استفاده می‌شود.
  2. برای جلای طلای زرد باید آن را پولیش کرد. این کار باعث می‌شود یک لایه از طلای شما از بین برود. ولی در طلای سفید حتی اگر خراشی ایجاد شود با یک لایه رادیوم قابل ترمیم و جلادهی است.
  3. ترکیبات طلای سفید ممکن است باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی و جوش شود ولی این مورد در طلای زرد کمتر است.
  4. آلیاژ استفاده شده درطلای زرد با آلیاژ استفاده شده در طلای سفید تفاوت دارد.

نتیجه‌گیری

اگرچه که طلای زرد همواره دارای محبوبیت بیشتری نسبت به طلای سفید دارد. ولی روز به روز بر طرفداران طلای سفید نیز افزوده می‌شود. همچنان که امروزه طلای سفید و طلای زرد بسته به سلیقه مشتریان انتخاب می‌شود. ولی در صورت انتخاب طلای سفید باید مراقب تقلبات صورت گرفته در آن نیز باشید. در نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر نیز می‌توانید آخرین قیمت طلا و سکه را مشاهده کنید.

سوالات متداول

بله، از آن جایی عمده اصلی آلیاژ طلای سفید و زرد را طلا تشکیل می‌دهد از لحاظ قیمتی بسیار نزدیک به هم هستند.

به طور کلی چون طلای زرد از گذشته تا با امروز مورد استفاده قرارگرفته است. پس از محبوبیت بیشتری نسبت به طلای سفید برخوردار است. ولی در بین آقایان طلای سفید از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

طلای سفید دارای عیارهای 12، 14 و 18 می‌باشد. هرکدام از این عیارها دارای ویژگی ظاهری متفاوتی نسبت به یکدیگر می‌باشند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + یک =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر