• 031-33931240
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

چرا قیمت دلار و سکه ریخت؟/ معامله‌گران از سه عامل صحبت می‌کنند

تب بازار خوابید، قیمت دلار و سکه نزولی شد/ اتفاق بی سابقه در بازار: قیمت نقدی دلار تهران از قیمت حواله سبقت گرفت/ گزارش قدیمی سازمان برنامه از آرشیو معامله‌گران خارج شد/ چرا قیمت دلار و سکه ریخت؟معامله‌گران از سه عامل صحبت می کنند.

به گزارش تابان گوهر نفیس به نقل از اکوایران، معامله‌گران می‌گویند بازار ارز و سکه به آرامش بعد از طوفان رسید. بازار ارز و طلا که ابتدای هفته را طوفانی شروع کرده و به مقاومت رسیده بود در روز یکشنبه روندی برعکس به خود گرفت. قیمت دلار هرات در معاملات روز شنبه تا 52 هزار و 200 تومان بالا رفته بود و در 51 هزار و 700 تومان در پشت خط بسته شد.

بازار ارز هرات نیز در روز یکشنبه با گپ منفی در 51 هزار و 400 تومان و زیر مرز مقاومت مهم 51 هزار و 600 تومان شروع به کار کرد و با کاهش تا 50 هزار و 900 تومان هم رفت اما در کانال 50 هزار تومانی دوامی نداشت و در 51 هزار تومان بسته شد. قیمت درهم امارات در 14 هزار و 190 تومان بازگشایی کرد و با کاهش به 13 هزار و 990 تومان رسید. با این قیمت درهم، دلار 51 هزار و 300 تومان برآورد می‌شود که طی یک اتفاق کم‌سابقه دلار تهران برابر با این و حتی بالای آن معامله می‌شد. 

ملاقات حمایت‌های حیاتی
قیمت سکه در 29 میلیون و 850 هزار تومان آغاز به کار کرد و با کاهش در 29 میلیون و 450 هزار تومان بسته شد. حباب سکه در روز یکشنبه با کاهش 400 هزار تومانی به 5 میلیون و 200 هزار تومان رسید. بازارها در روز یکشنبه با کاهش به حمایت‌های مهمی رسیدند.

معامله‌گران 3 عامل را دلیل کاهش بازارها عنوان می‌کردند: اولی وضعیت بلوکه سنگین در بازارهاست که موجب شده خالی فروشی در هر حالت سود داشته باشد و زیاد بشود. عامل دوم را معامله‌گران، تزریق بازارساز و فروش درهم در قیمت‌های بالا می‌دانند. عامل سوم و مهم بازار، اخبار جنگ است که فعلا طبق خبرها، ‌جنگ در آرامش بعد از طوفان به سر می‌برد.

در نیمه اول معاملات یک خبر به بازار رسید که نیویورک تایمز مدعی شده اسرائیل طرح‌های حمله زمینی گسترده به نوار غزه را متوقف و آن را با حملات نفوذ محدود جایگزین کرده. این اقدام ارتش اسرائیل هم‌سو با پیشنهاد وزیر دفاع آمریکاست.

یک خبر دیگر هم داشتیم در این مورد که رویترز مدعی شده مذاکرات حماس و اسرائیل با میانجیگری قطر ادامه دارد. که جفت این خبرها بعد از آن حمله طوفانی اسرائیل به غزه در شب جمعه، مثبت تلقی شدند.

صحبت‌های وزیر اقتصاد بحث داغ بازار
همچنان بحث داغ بازار صحبت‌های خاندوزی، وزیر اقتصاد در روز شنبه بود. وزیر اقتصاد در روز شنبه درمورد تلاش رسانه‌های بیگانه برای القای افزایش قیمت دلار در سال آینده صحبت کرده بود. این حرف، گزارش قدیمی سازمان برنامه و بودجه در آخر دولت روحانی را از آرشیو گوشی‌های معامله‌گران خارج کرد و بر اساس آن گزارش، درباره روند قیمت بازار بحث می کردند.

معامله‌گران فنی معتقدند بازارها به حمایت‌های مهمی رسیدند و در چارت سکه الگوی ستاره دنباله‌دار دیده شده. آن‌ها می‌گویند اگر این الگو رکب در چارت نباشد، بازارها همچنان می‌توانند بر مدار نزول باشند. الگوی ستاره دنباله‌دار در انتهای بازار، صعودی ظاهر می‌شود و نشانه‌ی ریزش قیمت است.

حمایت مهم بازارها در نقاط فعلی 14 هزار تومان برای درهم است، دلار 51 هزار و 100 تومان است، طلای آبشده 10 میلیون و 700 هزار تومان و سکه 29 میلیون و 200 تا 400 هزار تومان است. اگر بازارها بالای این عدد تثبیت بدهند می‌توانند بالا بروند در غیر این صورت همچنان بازارها بر مدار کاهش خواهند بود. البته در نقاط فعلی، چارت‌ها هم یک گپ داشتند که باید پر می‌شدند.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − چهار =

آخرین مطالب مجله تابان گوهر