• 031-33931245
  • ایران - اصفهان - شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

حباب سکه چیست؟ + فرمول محاسبه آن (ویدیو)

حباب سکه یکی از اصطلاحات رایجی است که در بازار خرید و فروش سکه از آن استفاده می کنند. حباب سکه یعنی تفاوت قیمتی که بین قیمت سکه در بازار با ارزش طلای موجود درآن وجود دارد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که این حباب موقتی است و قرار نیست برای همیشه ثابت بماند. از دوران قدیم یکی از روش های سرمایه گذاری ایرانیان، سرمایه گذاری روی سکه و طلا به دلیل ارزشمندی، نقدشوندگی و امکان تهیه بر اساس بودجه بوده است. اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار سکه هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. (در نرم افزار اعلام نرخ طلا و ارز شرکت تابان گوهر نفیس می‌توانید بصورت لحظه‌ای قیمت حباب انواع سکه را زیر نظر داشته باشید.)

نمایش ویدیو درباره حباب سکه چیست

حباب سکه به زبان ساده

فرض کنید یک کالای خوراکی با قیمت 15000 تومان عرضه می‌شود، اما ارزش واقعی آن 10000 تومان بیشتر نیست، بنابراین این خوراکی 5000 تومان حباب قیمتی دارد. این حباب قیمتی برای هر کالایی می‌تواند باشد از جمله سکه و طلا. به بیان دیگر به اختلاف قیمت ذاتی سکه با قیمت لحظه‌ای سکه، حباب سکه می‌گویند. قیمت طلای واقعی نیز از نرخ همان لحظه باید در نظر گرفته شود.

فرمول محاسبه حباب سکه

حباب سکه در واقع قیمت واقعی طلای خالص موجود در هر سایز سکه با توجه به قیمت یک گرم طلای 18 عیار در همان لحظه می‌باشد. با توجه به اینکه درصد خلوص طلای سکه 90% می‌باشد (در واقع هر سکه به اندازه 90 درصد وزنش طلای خالص دارد)، برای این کار باید ابتدا قیمت یک گرم طلا با خلوص 90% محاسبه گردد و در وزن سکه‌ها ضرب گردد تا قیمت واقعی طلای خالص هر سکه یا ارزش ذاتی سکه به دست آید. تفاوت قیمت به دست آمده با قیمت واقعی سکه، حباب آن سکه را مشخص می‌کند.

فرمول محاسبه حباب سکه
حباب سکه

در نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر می‌توانید حباب هر نوع سکه‌ای را بصورت لحظه‌ای و دقیق زیر نظر داشته باشید.

آیا ممکن است حباب سکه در ایران منفی گردد؟

حباب سکه در ایران هیچ وقت منفی نمی‌گردد هرچند ممکن است مقداری کم یا زیاد شود. چون هیچ وقت سکه ارزش طلای ذاتی خود را از دست نمی‌دهد پس در نتیجه تحت هیچ شرایطی حباب منفی نمی‌شود. در سال‌های اخیر اصولا حباب سکه تمام در ایران حدود 10% قیمت لحظه‌ای آن و حباب نیم سکه حدود 20% طلای لحظه‌ای آن و حباب ربع سکه حدود 40% طلای لحظه‌ای آن بوده است. به طور مثال اگر قیمت واقعی یک سکه تمام 10.000.000 تومان باشد حباب آن حدود 1.000.000 تومان بوده و حدود 9.000.000 تومان طلای خالص دارد و اگر قیمت واقعی نیم سکه 6.000.000 تومان باشد حدود 1.200.000 تومان حباب داشته و اگر قیمت ربع سکه 4.000.000 تومان باشد در حدود 1.600.000 تومان حباب دارد. همانگونه که مشخص است بیشترین حباب برای ربع سکه و سکه گرمی است.و از طرفی دیگر کمترین حباب برای سکه تمام می‌باشد.

 آیا حباب سکه در هنگام فروش هم در نظر گرفته می‌شود؟

بله در صورتی که قصد فروش سکه داشته باشید حباب آن نیز برای شما در نظر گرفته می‌شود. تفاوت خرید و فروش سکه‌ها حدود 2% است که حباب آن نیز لحاظ می‌شود (فروش 1% بالاتر از قیمت کف بازار و خرید 1% کمتر قیمت از کف بازار)

حباب سکه یعنی چه

عوامل اصلی ایجاد حباب مثبت سکه در بازار

با توجه به اینکه ضرب انواع سکه فقط توسط بانک مرکزی انجام می‌شود و از سال 1386 تا کنون بانک مرکزی ایران اقدام به ضرب سکه ننموده است. و با توجه به اینکه یکی از روش‌های حفظ ارزش سرمایه ریالی در مقابل تورم، خرید طلا می‌باشد و خرید مصنوعات طلا (طلای ساخته شده مثل النگو و یا سرویس و…) دارای اجرت بالایی هستند. بنابراین بخشی از جامعه برای حفظ سرمایه خودرو به خرید سکه می‌نمایند. این موضوع باعث شده است که قیمت سکه دچار حباب شود.

تجربه نشان داده است که در مواقعی که به هر دلیلی فروشنده سکه تمام زیاد می‌شود حباب سکه تمام می‌تواند از 10% تا حدود 7% کاهش پیدا کند و در زمان‌هایی که خریدار سکه تمام زیاد شود حباب سکه تمام می‌تواند از 10% تا حدود 13% افزایش پیدا کند. مسلما اگر بانک مرکزی اقدام به ضرب سکه بنماید حباب سکه به میزان زیادی شکسته خواهد شد (حداکثر حباب به صفر خواهد رسید).

با نرم افزار اعلام نرخ طلا تابان گوهر نفیس می‌توانید بصورت لحظه‌ای قیمت حباب انواع سکه داشته باشید!

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =

دسته بندی