حباب سکه چیست ؟ + نحوه محاسبه آن

حباب سکه چیست ؟

حباب سکه یکی از اصطلاحات رایجی است که در بازار خرید و فروش سکه از آن استفاده می کنند. حباب سکه یعنی تفاوت قیمتی که بین قیمت سکه در بازار با ارزش طلای موجود درآن وجود دارد. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که حباب سکه موقتی است و قرار نیست برای همیشه ثابت بماند. از دوران قدیم یکی از روش های سرمایه گذاری ایرانیان، سرمایه گذاری روی سکه و طلا به دلیل ارزشمندی، نقدشوندگی و امکان تهیه بر اساس بودجه بوده است. اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار سکه هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

حباب سکه به زبان ساده

فرض کنید یک کالای خوراکی با قیمت 15000 تومان عرضه می شود، اما ارزش واقعی آن 10000 تومان بیشتر نیست، بنابراین این خوراکی 5000 تومان حباب قیمتی دارد. این حباب قیمتی برای هر کالایی می تواند باشد از جمله سکه و طلا.به بیان دیگر به اختلاف قیمت ذاتی سکه با قیمت لحظه ای سکه، حباب سکه می گویند . قیمت طلای واقعی نیز از نرخ همان لحظه باید در نظر گرفته شود.

نحوه محاسبه حباب سکه

نحوه محاسبه حباب سکه

حباب سکه در واقع قیمت واقعی طلای خالص موجود در هر سایز سکه با توجه به قیمت یک گرم طلای 18 عیار در همان لحظه می باشد.با توجه به اینکه درصد خلوص طلای سکه 90% می باشد (در واقع هر سکه به اندازه 90 درصد وزنش طلای خالص دارد ) ،برای اینکار باید ابتدا قیمت یک گرم طلا با خلوص 90% محاسبه گردد و در وزن سکه ها ضرب گردد تا قیمت واقعی طلای خالص هر سکه یا ارزش ذاتی سکه بدست آید. تفاوت قیمت بدست امده با قیمت واقعی سکه ، حباب سکه را مشخص می کند.

وزن سکه امام,وزن نیم سکه, وزن ربع سکه
فرمول محاسبه حباب سکه

آیا ممکن است حباب سکه در ایران منفی گردد ؟

حباب سکه در ایران هیچ وقت منفی نمی گردد هرچند ممکن است مقداری کم یا زیاد شود. چون هیچ وقت سکه ارزش طلای ذاتی خود را از دست نمی دهد پس در نتیجه تحت هیچ شرایطی حباب سکه منفی نمی شود.

در سال های اخیر اصولا حباب سکه تمام در ایران حدود 10% قیمت لحظه ای آن و حباب نیم سکه حدود 20% طلای لحظه ای ان و حباب ربع سکه حدود 40 % طلای لحظه ای ان بوده است .به طور مثال اگر قیمت واقعی یک سکه تمام 10.000.000 تومان باشد حباب ان حدود 1.000.000 تومان بوده و حدود 9.000.000 تومان طلای خالص دارد و اگر قیمت واقعی نیم سکه 6.000.000 تومان باشد حدود 1.200.000 تومان حباب داشته و اگر قیمت ربع سکه 4.000.000 تومان باشد در حدود 1.600.000 تومان حباب دارد.

همانگونه که مشخص است بیشترین حباب برای ربع سکه و سکه گرمی و کمترین حباب برای سکه تمام می باشد.

قیمت واقعی و لحظه ای سکه تمام ، نیم سکه و ربع سکه به همراه محاسبه  دقیق حباب انواع سکه در اپلیکیشن نرخ تابان گوهر

آیا حباب سکه در هنگام فروش هم در نظر گرفته می شود؟

بله در صورتیکه قصد فروش سکه داشته باشید حباب آن نیز برای شما در نظر گرفته می شود.تفاوت خرید و فروش سکه ها حدود 2% است، که حباب سکه نیز در آن لحاظ می شود( فروش 1% بالاتر از قیمت کف بازار و خرید 1% کمتر قیمت  از کف بازار)

عوامل اصلی ایجاد حباب مثبت سکه در بازار

با توجه به اینکه ضرب انواع سکه فقط توسط بانک مرکزی انجام می شود و از سال 1386 تا کنون بانک مرکزی ایران اقدام به ضرب سکه ننموده است و با توجه به اینکه یکی از روش های حفظ ارزش سرمایه ریالی در مقابل تورم ، خرید طلا می باشد و خرید مصنوعات طلا(طلای ساخته شده مثل النگو ویا سرویس و…) دارای اجرت بالایی هستند بنابراین بخشی از جامعه برای حفظ سرمایه خود رو به خرید سکه می نمایند و این موضوع باعث شده است که قیمت سکه دچار حباب شود.
تجربه نشان داده است که در مواقعی که به هر دلیلی فروشنده سکه تمام زیاد می شود حباب سکه تمام می تواند از 10% تا حدود 7% کاهش پیدا کند و در زمان هایی که خریدار سکه تمام زیاد شود حباب سکه تمام می تواند از 10% تا حدومد 13% افزایش پیدا کند.مسلما اگر بانک مرکزی اقدام به ضرب سکه بنماید حباب سکه به میزان زیادی شکسته خواهد شد( حداکثر حباب به صفر خواهد رسید).

جمع بندی

در این مقاله در وبسایت تابان گوهر، در مورد حباب سکه و نحوه محاسبه آن صحبت کردیم. یکی از پیش نیازهای سرمایه گذاری در بازار سکه این است که بدانید حباب سکه چیست، چگونه به وجود می آید و چگونه محاسبه می شود. همچنین شما می توانید با تهیه اپلیکیشن نرخ تابان گوهر قیمت لحظه ای سکه امام، سکه بهار، نیم سکه و ربع سکه را مشاهده کنید و در قسمت حباب سکه، حباب این نوع سکه ها را ببینید.

5/5

ارسال نظر